06:51 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
8322

USA luure ei tuvastanud selgeid märke Venemaa sekkumisest valimistesse. Selgeid justkui mitte aga et sekkumist polnud, pole ka selge. Nagu õhk: sa hingad seda, aga ei näe. Kõik klapib. Venemaad on neile vaja, nagu õhku. Kuid ainult selleks, et seda rikkuda.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Nad peaksid leidma 75-aastase luuredirektori Dan Coates´i asemele uue mehe. Ta muutub juba talumatuks, nagu vana Lasker Ostap Benderi kommentaarides. Hakkas samuti nilbete asjadega tegelema. Isegi kui ta ei suitseta oma vastaseid odavate sigaritega, teeb ta kõik endast oleneva, et atmosfääri rikkuda. Ta süüdistas Venemaad isegi Kongressi vahevalimistesse sekkumises, kolm kuud enne nende toimumist, "eesmärgiga Ameerika Ühendriike nõrgestada ja killustada". Ja küsimusele: "Kas need on eraisikud või Kreml?" vastas ta, et "nii seda kui teist".

USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Никольский

Peaks justkui luurejuht olema — kuidagi ei tahaks uskuda. Juba veidi üle aasta selles ametis, kuid südames on ta ikka jäänud senaatoriks, sest ei saa aru eriteenistuste spetsiifikast. Peamine on selles asjas siiski ajusid liigutada, mitte keelt laksutada. Olgu peale, et hakkas rääkima. Selles mõttes, et vandenõuteooriatega, patustavad nad kõik. Aga ta ju lobises välja. Ta ütles, et Venemaa pole ainuke, kes Ameerika Ühendriikide poliitilist olukorda mõjutada püüab. Justkui oleks teistelgi riikidel võimalus ja soov sellega tegelda. Ja kuigi ta neid nimepidi ei nimetanud, on see selles küsimuses uus tase.

Kindlasti ei meeldi see ka Coetsi kolleegidele teistest Ameerika luureteenistustest, mida on seal maal kokku 17. Sisuliselt tegi ära kõikidele. Nüüd tuleb välja, et nad ei söö oma leiba asjata. Kui võitlus Venemaaga sünnitas talle "kaasosalised". Ja jällegi, kui keegi teine peale Venemaa võib veel neid mõjutada, siis miks kehtestatakse sanktsioonid selle eest ainult Venemaale. Vaid tema, nagu nad ütlevad, on selleks võimeline. Mis mõjutamist puutub, siis sellest ainult räägitakse.

Üldiselt ei räägi luureteenistuste juhid maailmas kusagil nii palju kui USA-s. Kuid Coates ületas Ameerika Ühendriikideski kõiki. Tagasihoidlikkus ei ole ilmselt tema voorusi. Kui ta lubas endale kuuldavalt ja valjusti kahelda presidendi valmisolekus kohtuda Majas Putiniga Valges Majas, hakkasid kohe levima kõlakad, et see läheb talle karjääri maksma. Kuid tema hakkas iga nurga peal karjuma, et temast saadi valesti aru. Aga kuidas teda siis mõista, kui ta midagi ei öelnud. Ainult: "Mis te nüüd, öelge palun veel kord" ("Say that again?"), "Hästi, See on midagi erilist" ("Okay. That's going to be special."). Oli justkui sarkastiline. Ja antigi andeks. Kuid ilmselt ikka veel errusaatmist kartes haaras ainsa õlekõrre – labase Vene-vastase retoorika järele. Trump ei julge luuredirektorit maha võtta, et endale patrioodiga arvete õiendamise kriitikat mitte tõmmata.

Ta peaks justkui nähtamatu rinde võitleja olema. Kuid palju perspektiivikam on olla vihkamise rindel. Nii et oleks rohkem nähtaval. Coates sattus konteksti. Kuigi siin ongi raskem mööda panna. Senat püüab taas "kaitsta Ameerika demokraatiat Kremli agressiooni eest". Nii on pealkirjastatud uus, nagu neid seal nimetatakse, Venemaa vastu suunatud "purustavate sanktsioonide" seaduseelnõu. Autorite hulgas on nii vabariiklasi, kui ka demokraate. Nad tahtsid justkui Venemaad Salisbury eest karistada, kuid otsustasid jalgratast uuesti mitte leiutama hakata. Las Ühendkuningriik tallab ise oma pedaale igavesti.

USA president Donald Trump ja Soome riigipea Sauli Niinistö
© REUTERS / LEHTIKUVA

Neil endil on ju samuti minevikku sissesõitmiseks samuti oma käru olemas. Mida siin veel leiutada, kui Krimm kuulub Venemaale, ja Venemaa on olemas, ja Kongressi valimised ühele parteidest nagunii ei meeldi. Seepärast ongi lüüasaamise põhjusest parem juba ette teada anda. Sanktsioonid on nende tõend vastupidisusest. Kui need kehtestatakse ju siis oli, mille eest. Karistust ilma süüta ei saa olla. Kuigi Žeglov ei öelnud, et sama süü eest võib karistusi olla lõputult erinev hulk. Seejuures tunnistas ka Coates, et ilmseid sekkumise tunnuseid tema teenistus ei tuvastanud. See tähendab, et sekkumine justkui oli ja justkui ei olnud ka. See on nagu õhk – hingad aga ei näe. Aga sa tead, et ilma selleta ei saa elada. Kõik klapib. Venemaad on neil vaja nagu õhku. Aga ainult selleks, et seda rikkuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
valimised, NBA, LKA, Valge Maja, Dan Coates, bender, USA, Venemaa

Peamised teemad