09:19 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Poliitika
lühendatud link
Raketilöök Eesti pihta (22)
26022

Lahingraketi ootamatut starti Eestimaa taevas lennanud Hispaania hävitaja pardalt tuleks lugeda erakorraliseks olukorraks, mis ei põhjustanud tragöödiat vaid ime läbi.

TALLINN, 8. august — Sputnik. Ülaltoodud sõnad kuuluvad Venemaa sõjaväeeksperdile ajakirja "Riigikaitse" peatoimetaja Igor Korotšenkole, tema kolmapäevase intervjuu käigus uudisteagentuurile RIA Novosti.

Föderatsiooninõukogu infopoliitika komisjoni esimees Aleksei Puškov
© Sputnik / Владимир Федоренко

Eesti kaitsejõudude pressiteenistus teatas päev tagasi, et Hispaania õhujõude Eurofighter Typhoon 2000 hävitaja piloot tulistas teisipäeval Lõuna-Eesti kohal lennates eksikombel välja õhk-õhk-tüüpi raketi AIM-120 AMRAAM. Raketi liikumistrajektoori, tema asukohta ja seisundit alles täpsustatakse – sõjaväelased hakkasid lõhkekeha otsima. 

Pisut hiljem teatas Eesti õhujõudude juhataja kolonel Riivo Valge, et rakett võis muu hulgas jõuda ka Venemaa territooriumile.

AIM-120 kasutab isesihtumise põhimõtet, seega ei juhtunud midagi traagilist vaid õnneliku juhuse tõttu… Kõik eeldused tragöödia toimumiseks olid täidetud, vaid ime hoidis selle ära," ütles Korotšenko.

Ракета AIM-120 AMRAAM
Rakett AIM-120 AMRAAM

Tema sõnul näitab intsident Balti riikide õhuruumis patrullivate NATO pilootide kehva ettevalmistuse taset.

Lisaks on Korotšenko üllatunud Tallinna "leigest" reaktsioonist. "Tegu oli erakorralise olukorraga ja Eesti kodanikud peaksid aru saama — nagu ka kõik eilsel pärastlõunal Eesti õhuruumis lennanud reisijad — et ainult ime hoidis ära sadade inimohvritega katastroofi," lisas ta.

"Juhtunut tuleb kindlasti põhjalikult uurida. Ma arvan, et rahvusvaheline üldsus peaks sõna otseses mõttes häält tõstma, nõudes avatud ja läbipaistva uurimise läbiviimist, sest NATO on näidanud, et ka tema lennukid kujutavad endast potentsiaalset vahendit tsiviilõhusõidukite hävitamiseks," teatas ekspert.

Samal ajal ei välistanud ekspert, et rakett, mis õhusihtmärgini ei jõudnud, võis plahvatada ka peale maapinnale kukkumist, mis võinuks samuti kaasa tuua traagilisi tagajärgi.

Eesti õhuväe ülem sai juhtumist raketiga teada poolteist tundi hiljem >>

"Rakett on kõrgendatud ohtu kujutav objekt — tegu on hävitusrelvaga. Põhimõtteliselt võis ta detoneerida ka kukkumisel. Me ei tea, kuidas AMRAMI turvalisus tagatud on. Segadus, mida NATO demonstreeris, võib põhjustada ükskõik mida," selgitas Korotšenko.

"Juhul, kui selle raketi omavoliline start viinuks ta Venemaa õhuruumi, võinuks järgneda ohtlik sõjaline intsident koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega. 

Usun, et Venemaa — NATO Nõukogu lähima kohtumise raames peaks Moskva nõudma, et Allianss esitaks kõik sündmuse üksikasjad ja tagaks piisava turvalisuse taseme NATO hävitajate asumisel Venemaaga piirnevate liitlasriikide territooriumil," võttis ekspert öeldu kokku.

Hispaania ja Portugali õhujõudude hävitajad osalevad Balti riikide õhuruumi turvamise missioonil. Nad paiknevad Leedus asuvas Zokniai lennuväebaasis. Eesti sõjaväelaste andmetel sisaldab AIM-120 AMRAAMi rakett 5-10 kilogrammi lõhkeainet, tema lennukaugus on kuni 180 kilomeetrit.

Hispaania hävitaja lasi Eesti õhuruumis eksikombel välja õhk-õhk tüüpi lahingraketi >>

Balti riikidel ei ole oma õhuruumi patrullimiseks sobivaid lennukeid, mistõttu alates 2004. aasta aprillist (mil liituti NATOga — Toim.) tegelevad õhuruumi turvamisega rotatsiooni korras erinevate NATO liikmesmaade lennukid, mis asuvad Leedus Zokniai lennuväljal, 5 kilomeetri kaugusel Šiauliaist.

Alates 2014. aastast on Ämari lennuväli NATO lennukitele lisabaasiks. Chicagos 2012. aastal toimunud NATO tippkohtumisel pikendati missiooni määramata ajaks.

Teema:
Raketilöök Eesti pihta (22)

Samal teemal

Liitlased harjutavad Balti õhuruumi turvamist
Rootsi piloodid teevad Eesti õhuruumis madallende
Ämari jaoks valmistati personaalne tuumalõhkepea
Tagid:
rahvusvahelised lennureisid, lennujuhtimine, lennuohutus, AIM-120 AMRAAM, otsingud, rakett, reisilennuk, plahvatus, Eurofighter, õhuruum, Eurofighter Typhoon, hävitaja, Otepää Eurofighteri intsident, Venemaa-NATO nõukogu, NATO, Pihkva oblast, Lõuna-Eesti, Otepää, Hispaania, Eesti, Tartu, Venemaa

Peamised teemad