09:53 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
4821

Selle "venevastase hüsteeria" üheks tagajärjeks osutus Moskva suhtes uute sanktsioonide kehtestamine närvigaasi kasutamise tõttu Salisburys.

TALLINN, 13. august — Sputnik. "Venevastane hüsteeria" on tõsiselt kahjustanud USA huve ja saanud aluseks USA välispoliitikale Venemaa suhtes, leiab Fox Newsi vaatleja John Dale Grover, vahendab RIA Novosti.

Tema sõnul on USA hirm ja viha kõige suhtes, mis on seotud Venemaaga, muutunud praegusel ajal tõeliselt palavikuliseks. Hirmud Moskva väidetava sekkumise ees USA valimistesse on juba viinud avaldusteni teise külma sõja vajalikkusest eesmärgiga Vladimir Putin Venemaa presidendi ametikohalt kukutada, kirjutab Grover.

Selle "venevastase hüsteeria" üheks tagajärjeks osutus Moskva suhtes uute sanktsioonide kehtestamine närvigaasi kasutamise tõttu Salisburys. Tulemusena võivad need sanktsioonid viia kõikide Venemaaga seotud kaubandussuhete keelustamiseni, ühtlasi kahjustavad need koostööd Iraani küsimuses või relvastuskontrolli küsimuses, kirjutab vaatleja.

USA kuus senaatorit koostasid uue Venemaa-vastaste sanktsioonide seaduse>>

See ei vasta vähimalgi määral USA huvidele, märgib Grover. Venemaa jääb endiselt tuumariigiks ning Putin endistviisi Donald Trumpi geopoliitiliseks konkurendiks. Ta ei ole USA sõber, ent ei ole ka ohuks rahvuslikule julgeolekule, et ta tuleks iga hinna eest hävitada. Venemaa ei ole USA-le niisuguseks ohuks, nagu Hiina, ja see ei nõua Washingtonilt viivitamatuid vastusamme.

Vaatleja kutsub USA-d üles järgima suhetes Venemaaga terve mõistuse põhimõtet, aga mitte soovi Moskvale iseenese kahjuks võimalikult rohkem kahju tekitada. Groveri veendumust pidi peavad sanktsioonid olema ohjeldamise osiseks, aga mitte karistuseks tegude eest, mis USA-le ei meeldi. Lisaks sellele peab USA lõpetama NATO lõputu laiendamise ning lakkama Venemaad igast küljest ümber piiramast.

Tema arvates on ühtlasi tähtis tunnistada nii Ameerika Ühendriikide kui ka Venemaa võtmetähtsusega huvisid julgeoleku ja suveräänsuse valdkonnas, kuivõrd nimelt need aitavad maailmas tasakaalu säilitada ja punast joont mitte ületada.

Kahepoolsetes suhetes ei ole veel kõik kadunud, leiab Grover. Põhiprobleemiks on selles küsimuses vastastikuse mõistmise puudumine USA presidendi ja Kongressi vahel. Juhul, kui nad suudavad üheskoos toimida, siis "venevastane hüsteeria" väheneb ning rahvusvahelised suhted normaliseeruvad.

Uutest USA sanktsioonidest Venemaa suhtes

Kolmapäeval, 8. augustil teatas riigidepartemang, et Ameerika Ühendriigid rakendavad Moskvale uusi sanktsioone alates 22. augustist. Piiravad meetmed koosnevad kahest paketist.

Esimene näeb ette topeltkasutusega (nii sõjalisel- kui tsiviilotstarbel) kaupade tarnimise keelu Venemaale.

Zahharova selgitas, miks USA jätkab sanktsioonide kehtestamist
© Sputnik / Евгений Одиноков

Teise laine piiravad meetmed võidakse jõustada käesoleva aasta novembris ja hõlmavad võimalikku diplomaatilise suhtluse taseme alandamist, Venemaa lennufirmale "Aeroflot" lennukeeldu USA-s ja USA ekspordi peaaegu täielikku lõpetamist Venemaale.

"Põrgusanktsioonid" Venemaale: USA analüütikud nimetasid võitja>>

Samal ajal deklareerivad Ameerika Ühendriigid, et on valmis loobuma teise sanktsioonide paketi kehtestamisest, kui Venemaa annab tagatise keemiarelvade mittekasutamisele ja võimaldab ÜRO vaatlejatel teostada sellekohaseid kontrolle kohapeal.

Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil mürgitatuna Salisbury's, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Sellest puhkes suur rahvusvaheline skandaal. London väidab, et juhtumi taga on Moskva, Venemaa eitab seda kategooriliselt.

Skripali juhtumi tõttu saadeti Londonist välja 23 Venemaa diplomaati. Suurbritanniat toetasid mitmed EL riigid, Ameerika Ühendriigid ja mõned teised riigid. Diplomaatide väljasaatmisele vastas Venemaa samamoodi.

Washington kandis aprillis sanktsioonide nimekirja 38 vene ärimeest, ametiisikut ja ettevõtet. Nimekirja kuuluvad Oleg Deripaska, Suleiman Kerimov, Kirill Šamalov, Viktor Vekselberg ja Igor Rotenberg, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
keemiarelv, sanktsioonid, Sergei Skripal, Venemaa, Salisbury, USA

Peamised teemad