17:41 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Poliitika
lühendatud link
4910

Tuhla kasvõi kõik vakad ja sekid pahupidi – vahest mõne grivna siis veel leiadki. Häda on selles, et vakkadest ja nurgasoppidest on kõik juba välja tuhnitud, aga raha jääb ikka puudu. Ainus lootus on niisuguses olukorras – palgapäevani laenu võtta.

TALLINN, 13. august — Sputnik. Ukraina kehv krediidilugu on viinud selleni, et ausõna peale talle enam laenu ei anta. Enamgi veel, soovitatakse tungivalt laenutingimuste täitmisega mitte viivitada, nii et tuleb püksirihma pingutada. Ehkki võib tunduda, et kui koomale siis veel, edastab raadio Sputnik autor Maria Merkulova.

Aga IMF on finantsasutus, mitte sotsiaalabiamet, et puudust kannatajatele niisama lihtsalt toetust anda. Kuigi sealgi tuleb tõestada, et krossigi hinge taga ei ole. Ning sihtasutus pole küll kindlasti kaastundlik heategija, kes tasuta lõunaid jagaks.

Ukraina president Petro Porošenko NATO tippkohtumisel
© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Raadas räägiti Ukrainat "eesootavast katastroofist">>

IMF tegutseb puhtast südamest ainult puhta kasumi nimel ning kõrge riskitasemega riskiinvesteeringud ei ole ka nende rida. Ukraina puhul aga on mure selles, et ametivõimud ei suuda fondile intressimäära tagada ilma selleks eelnevalt laenu saamata. Ongi käärid. Kusjuures sedavõrd teravad, et riigikassasse on jäänud vaid ligi kaks miljardit grivnat.

Muid vahendeid ei ole enam isegi Ukraina Riigipangal. Ega Ukraina rahandusministeeriumi arvetel – nimelt sellest kaukast makstakse välja pensione, riigieelarveliste palku, sotsiaaltoetusi, stipendiume ja muud – on viimase nelja aasta kohta minimaalne rahasumma. Ning seda täiendada ei õnnestu, Ukraina Riigipangast teatatakse, et rahastusallikaid on väga raske leida. Loe: praktiliselt võimatu.

Ainus lahendusviis oleks ligi kahe miljardi dollariline ülekanne IMF-ist, mida Kiiev ikkagi kuidagi saada ei suuda. Seda laenusummat ei tule, riigikassas raha ei ole, tekib kaos ja Ukraina ei saa oma võlakirjade müügist raha teenida, rõhutab Bloomberg. Ja öeldakse veel, et isegi kui IMF kuidagi siiski säärase uue finantsabi-annuse heaks kiidab, ei pruugi see üldsegi Ukrainani jõuda, vaid jääb sinnasamasse fondi laenuintresside tagasimaksmiseks.

Euroopa Komisjon tegi teatavaks Ukrainale miljardi euro eraldamise tingimused>>

Jääb mulje, et sügise eel, kui kõik võimuorganid peale suvepuhkust uut hooaega alustavad, on rahvusvahelised sponsorid otsustanud saata Kiievile üheselt selge signaali: kui reforme ei tule, ei tule ka raha.

Veenvuse huvides hoiavad teda juba üle poole aasta näljapajukil, kuigi Ukraina lootis raha saada hiljemalt 2017. aasta lõpuks. Ja võib kahtlustada, et IMF-i kannatlikkust ja meelekindlust murda ei anna, küll aga jõuab Ukraina majanduse vastupidavuse varu otsakorrale.

SRÜ-st lahkumine tooks Ukrainale kaasa mitmemiljardilisi kaotusi>>

Varem või hiljem tuleb Petro Porošenkol kõigega nõusse jääda – nii korruptsioonivastase kohtuga kui erastamisega, nii ümarpuidu eksportimisega kui ka uute kõrgemate gaasitariifidega. Siis saabub laenuraha. Kas aga Ukraina sellest rikkamaks saab?…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
grivna, IMF, Riigipank, sponsor, Ukraina

Peamised teemad