22:10 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Poliitika
lühendatud link
30185

Ameerika väljaanne We Are The Mighty nimetas viis riiki, mida keegi kunagi konventsionaalses sõjas võita ei suudaks. Venemaa on selles loetelus teisel kohal.

TALLINN, 16. august — Sputnik. Nende viie riigi hulka, mida We Are The Mighty autorite, kelle seas on USA armee veteranid, sõjanduseksperdid ja tavalised sõjaajaloohuvilised, arvates sõjaga võita ei saa, kuuluvad lisaks ka Ameerika Ühendriigid, Hiina, India ja Afganistan.

Venemaa sõjalise vallutamise peamiste takistustena nimetab väljaanne mitte ainult karme kliimatingimusi, suurt territooriumi ja võimsat armeed, vaid ka vene iseloomu eripära. "Venelased hävitavad pigem oma riigi, kui jätavad selle mistahes sissetungijale," märgib We Are The Mighty. 

Kirjeldades sõjategevuse raskusi Venemaa metsades, kõrbetes ja soodes, tuletavad autorid meelde, et kogu riigi territooriumil on palju kogenud jahimehi, kes kahtlemata tapavad kõik nende maale tulnud vallutajad.

Tuues näiteks 1812. aasta Isamaasõja ja Suure Isamaasõja järeldavad autorid, et sõjaliste operatsioonide läbiviimine 11 ajavööndiga territooriumil, kus tuleks võidelda "iga venelasega", saaks olema raske mistahes sissetungijale.

Lisaks on autorid veendunud, et endise Nõukogude Liidu vabariikide elanikud hakkavad enamasti võitlema "oma vene sõprade poolel".

Ameerika Ühendriike ei õnnestu vallutada mitte ainult nende võimsate relvajõudude, suure territooriumi ja arvuka elanikkonna, vaid ka sellepärast, et igal kodanikul on lubatud omada isiklikke tulirelvi.

USA meedia: Soome valmistub kolmandaks maailmasõjaks >>

Afganistani on väljaande arvates võimatu vallutada liiga keeruka geograafilise reljeefi tõttu, Hiinat liiga suure rahvastiku, suure territooriumi ja ka tugeva armee tõttu, mis on viimastel aastatel saanud võimsa kaasaegse relvastuse.

Raskustena, millega tuleb kokku puutuda potentsiaalsetel sissetungijatel Indiasse, nimetab We Are The Mighty klimaatilisi ja geograafilisi iseärasusi, samuti asjaolu, et riik on loonud tugeva allveelaevastiku, mis takistab vaenlase maabumist rannikule. 

Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, soovitas Saksa väljaanne Die Junge Welt käesoleva aasta mais Bundeswehril ära unustada vastasseis Venemaaga ja loobuda kõikidest tagasipöördumise mõtetest "Barbarossa" plaani juurde, mis töötati välja Nõukogude Liidu ründamiseks 1941. aastal.

"NATO sõjakäik Venemaale lõppeks läbikukkumisega ja "Barbarossa" plaan elustamine ei ole vastuvõetav mitte mingis "kastmes" — see mõte mitte ainult ei õnnestuks, vaid kukuks kolinal läbi, nagu kukkusid läbi kaks eelmist Venemaa vallutamise katset: Napoleoni armee sõjakäik 1812. ja 1941. aastal alanud agressioon," kirjutab Die Junge Welt.

Varem nimetas Rootsi ajaleht Svenska Dagbladet Venemaad riikide hulgas, kuhu tungimine oleks õudusunenägu iga sõjaväe jaoks. Igaüks, kes haub Venemaa ründamise ideed, peaks olema valmis tegutsema erinevates tingimustes: paljad mäed, läbimatud sood, külmunud tundra, suured jõed ja lõputud pimedad metsad. Samuti märgitakse, et venelased, kes on osalenud palju täiemahulises sõjategevuses, omavad tohutut sõjapidamise kogemust.

Samal teemal

Venemaa välisministeerium nimetas 2008. aasta "viiepäevase sõja" peamise õppetunni
Balti riigid kui nõrk lüli: NATO idatiib ajab USA hulluks
Tagid:
eelised, kaitsevõime, võrdlustabel, We Are The Mighty, India, Afganistan, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad