20:27 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
10310

Trump tahtis, et 10. november tuleks ilus, et marsitaks rivis Valge maja juurest Kapitooliumi künkale, kuid seda ilusat ei tule, sest Pentagon käitus inetult. Säh sulle siis tänu rekordilise kaitse-eelarve eest.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kontradmiral John Kirby, kes on rohkem tuntud kui Obama-aegne "rääkiv pea", õppis pärast erruminekut seda ilmselt taas sisse lülitama. Vähemalt tema märkus Trumpi soovi kohta korraldada tõeline sõjaväeparaad oli asjakohane ja mõnes mõttes (võib-olla tema tahte vastaselt) isegi vaimukas.

"USA-l pole vaja Pennsylvania avenüül jõudu näidata, me teeme seda niigi iga päev igas maailma nurgas," ütles ta.

Tõepoolest, milleks pommitada Washingtoni nagu Raqqat, trampida seal tankidega ringi nagu Poolas ja märgistada seinu, nagu oleks see mingi Riia. Ta ei pidanud muidugi silmas neid jõuavaldusi, kuid teistsuguseid pole maailm neil näinud.

Kuigi Trump tahtis, et 10. november oleks ilus, et marsitaks Valge maja juurest Kapitooliumi künkale, et ta ise oleks kangelastest ümbritsetuna tribüünil, et merejalaväelaste möödamarsil saaks neile hõigata – elagu! Kui mööda lõgisevad tankid, saaks hõigata – elagu! Kui üle lendavad lennukid, saaks hõigata – elagu! Ja kui mööda lähevad valijad, saaks hõigata – elagu teine ametiaeg!

Selles mõttes tundub Pentagoni ootamatu otsus paraad 2019. aastasse edasi lükata isegi mõttekas – on see ju järgmistele presidendivalimistele lähemal. Kuid vaevalt, et Pentagon nendest kaalutlustest lähtus. Ja on kahtlane, et seal üldse Trumpi kaalutlustest juhindutakse. See paistab väga sabotaaži moodi. Isegi põhjuseid teatamata.

Nad lihtsalt hoiatasid, et viivad näidisesinemise kuhugi mujale, ja seegi pole veel kindel, sest, tsiteerime: "Kaalume võimalust selle korraldamiseks järgmisel aastal."

Kes on need "meie", kui on olemas Tema? Ja mis tähendab "kaalume", kui on Tema käsk? Isegi paraadmarsi eelarve on juba koostatud. Siis leiti, tõsi küll, et 12 miljonit dollarit pole eriti Ameerika-, vaid pigem Korea-pärane. Umbes niipalju oleksid maksnud USA tühistatud sõjaväeõppused Lõuna-Koreas, mida Trump "uskumatult kalliks" pidas.

Kreštšatikul toimunud paraadil osalesid ka NATO liikmesriikide allüksused
Пресс-служба президента Украины

Kui sai teatavaks, et tema nõutud sõjalise ülevaatuse maksumus ületab 90 miljonit, ei öelnud ta midagi. Ei jõudnud. Pentagon keeldus. Säh sulle siis tänu rekordilise 716 miljardi dollarilise kaitse-eelarve eest. Kuigi see käib alles järgmise aasta kohta aga Trump tahtis juba nüüd. Seda enam, et on selline ajalooline põhjus — 100 aastat Esimese maailmasõja lõpust. Kuigi sada aastat polnud seda kellelegi vaja. Tähtpäev on ju ümmargune. Vaevalt, et Trump sellele mõtles, kui tal tekkis esimest korda soov teha nagu Pariisis. Pariisis tal see mõte tuligi, nähes, kui uljalt Macron Bastille vallutamise aastapäeva tähistas.

"James, ma tahan ka seda," ütles ta Mattisele.

Oleks Trump paraadi sel aastal näinud, oleks see olnud võib-olla vähem muljetavaldav. Otse Champs-Elyséesl põrkasid kokku kaks eskortmootorratast. Paistab, et Washingtonis põrkasid kokku huvid, ja ilmselt mitte presidendi kasuks, sest nüüd peab ta 2019. aastal pidulikku sündmust otsima ja kui ei leia, siis välja mõtlema.

Nagu vanem Bush, kui ta pidas 1991. aastal USA viimase sõjaväeparaadi Pärsia lahe operatsiooni eduka lõpetamise auks. Presidendiks taasvalimiseks sellest ei piisanud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
paraad, Pentagon, Emmanuel Macron, Donald Trump, USA

Peamised teemad