09:26 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
9921

"Ajalugu kordub – kõigepealt tragöödia ja siis farsina." See Karl Marxile omistatav ütlus kipub praegusel Trumpi valitsemise ajal tihti keelele.

TALLINN, 18. august — Sputnik. Need meie hulgast, kes kasvasid üles Trumani ajal, kui Punaarmee kehtestas oma verise valitsemise poolele Euroopast ja NATO oli vajalik, et Stalini armee ei ületaks La Manche'i väina, mille oht tundus olevat lõpmatult palju tõsisem, edastab Inosmi ajakirjas The American Conservative ilmunud artikli.

Tegelikult nii oligi.

Millega tervitab Merkel Putinit Berliinis?
© Sputnik / Алексей Никольский

Alger Hiss, Riigidepartemangu kõrge nõunik kes oli Jaltas Franklin Roosevelti kõrval, paljastati Stalini spioonina kongresmen Richard Nixoni poolt. Harry Dexter White, teine ​​isik rahandusministeeriumis, Laurence Duggan Riigidepartemangus, samuti Valge Maja assistent Lachlan Currie — kõik nad paljastati spioonidena. Ja veel oli spioonide grupp eesotsas Rosenbergidega, kes andsid Stalinile edasi aatomipommi saladused. Kas meil on täna kedagi, keda võiks Hissi või Rosenbergidega võrrelda? 29-aastane vene (laskehuviline) Annie Oakley ehk õige nimega Maria Butina, keda süüdistatakse Rahvuslikku laskeassotsiatsiooni (National Shooting Association) imbumises.

Kas Putini Venemaa on tõepoolest stalinistliku Nõukogude Liidu reinkarnatsioon? Ja praegune Venemaa sellega võrreldava riigikorraga paik? Venemaa on "meie geopoliitiline vaenlane number 1," kuulutas 2012. aastal valjult Mitt Romney, keda liberaalid nüüd targaks meheks nimetavad ja kritiseerivad teravalt vabariiklasi iga skeptitsismiilmingu eest külma sõja ajal toimunud pingelõdvenduspoliitika suhtes.

Võib-olla on kätte jõudnud aeg mõista erinevusi Stalini, Hruštšovi ja Brežnevi aegse NSV Liidu ning Vladimir Putini Venemaa vahel. Aastal 1981, Reagani ametiaja alguses paigutati 400.000 Punaarmee sõdurit Kesk-Euroopasse, kuni Elbe jõe idakaldani välja. Lääne-Berliini ümbritsesid Vene väed. Ida-Saksamaa, Poola, Ungari. Rumeenia, Bulgaaria — kõiki neid riike juhtisid Moskva marionetid. Kõik nad kuulusid Varssavi lepingu organisatsiooni, mis loodi NATOga võitlemiseks. Leedu, Läti, Eesti, Gruusia ja Ukraina olid NSV Liidus.

Jimmy Carteri valitsemisaja lõpuks oli Moskva tunginud Etioopiasse, Mosambiiki ja Angolasse Aafrikas, Kuubale Kariibidel ja Nicaraguasse Kesk-Ameerikas, mis kujutas endast kõige suuremat väljakutset Monroe doktriinile. Nõukogud okupeerisid Afganistani. Nõukogude merevägi, mis suurendas oma võimsust koos admiral Sergei Gorškovi osalemisega 25 aasta jooksul, sai USA laevastiku ülemaailmseks rivaaliks, mida vähendati tol ajal 300 laevani.

Ja mis on täna? Nõukogude impeerium on saanud ajalooks. Nõukogude Liit sai 15 riigiks jagunedes ajalooks. Venemaa on täna väiksem kui XIX sajandil. Venemaa on lahkunud Kuubast, Grenadast, Kesk-Ameerikast, Etioopiast, Angolast ja Mosambiigist. Varssavi pakt on saanud ajalooks. Punaarmee lahkus Ida-Euroopast.

Poola, Tšehhoslovakkia, Ungari, Rumeenia ja Bulgaaria on nüüdseks NATO liikmed, nagu ka endised Nõukogude liiduvabariigid Eesti, Leedu ja Läti. Kui Vene mereväe lipulaev, lennukikandja "Admiral Kuznetsov" pidi minema Murmanskist Süüriasse, tuli tal ületada Põhjameri, läbida La Manche ja Gibraltari väin Atlandil, Vahemeri ja alles seejärel sai ta jääda ankrusse Latakias. Oma liikumisteel oli "Kuznetsov" 20 NATO riigi, sealhulgas Norra, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, Hispaania, Portugali, nagu ka paljude USA baaside ja sõjalaevade laevatõrjerakettide, sõjalennukite, allvee- ja pealveelaevade tabamisulatuses.

Pärast sisenemist Vahemerre pidi "Kuznetsov" hakkama saama ilma mereväebaasideta, kus ta oleks saanud kütust tankida ja jäi Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia ja Kreeka rakettide ja sõjalennukite tegevusraadiusesse. Aadria ja Egeuse mere kallastel asuvad ainult NATO riigid, välja arvatud Kosovo, kus asub suurim USA sõjaväebaas Balkanil — Camp Bondsteel.

Teel Peterburist Läänemere kaudu Atlandi ookeani on Vene sõjalaevad 11 NATO liikmesriigi — kolme Balti riigi, Poola, Saksamaa, Taani, Norra, Hollandi, Belgia, Suurbritannia ja Prantsusmaa tegevusulatuses. Nüüdseks on Musta mere lääne- ja lõunarannik NATO täielikult kontrolli all – jutt on Rumeeniast, Bulgaariast ja Türgist. Ainuke juurdepääs maismaad mööda Venemaa mereväebaasisile Krimmis on kitsas sild Kerchi väinas.

Pärast NSV Liidu lagunemist jäi Venemaale 2/3 riigi endisest territooriumist ja pool Nõukogude Liidu elanikkonnast. Tema endised liiduvabariigid ja praegused Venemaa naabrid Gruusia ja Ukraina on Moskva suhtes vaenulikult meelestatud. Venemaa kosmoselennud stardivad täna välisriigi territooriumilt — Kasahstanist. Tema majandus on kahanenud võrreldavaks Itaalia omaga. Tema elanikkond on 1/10 on hirmuäratavalt suure Hiina elanikkonnast ja 1/5 tema majandusest, ja kui territooriumi mitte arvestada, siis on Venemaa veelgi väiksema tähtsusega võrreldes 20-triljoni dollari suuruse Ameerika Ühendriikide eelarvega, nende relvajõudude, sõjaväebaaside ja liitlastega üle maailma.

Iisrael tulistas oma õhuruumis alla Süüria sõjaväelennuki Su-22
© Sputnik / Илья Питалев

Kõige kriitilisem on see, et Venemaa režiim ei ole enam kommunistlik. See ideoloogia, mis tema imperialismi määras, on täna surnud. Venemaal on nüüd parteid ja teisitimõtlejad, seal toimuvad meeleavaldused ja lisaks on seal levinud ortodoksne õigeusk, mida toetab Putin. Kus on praegu need elulised huvid, mida Putin ohustaks. Parem on ainult rääkida ja rääkida kui sõdida ja sõdida, nagu ütles Churchill. Tal oli õigus, nagu on õigus ka president Trumpil, kui ta jätkab suhtlemist Putiniga — vaatamata Washingtonis levinud ohjeldamatule russofoobiale.

Patrick Buchanan on hiljuti avaldatud raamatu "Nixoni Valge maja sõjad: lahingud, mis ülendasid ja murdsid presidendi ja jagasid Ameerika igaveseks" (Nixon's White House Wars: The Battles That Made and Broke a President and Divided America Forever) autor.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Truman, Stalin, Vladimir Putin, Venemaa

Peamised teemad