05:40 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Poliitika
lühendatud link
Relvastus (196)
6250

Kiiev teeb Washingtonile "tulusa" ettepaneku: kui ei taha, et me Pekingiga kaupleksime, ostke ise meie lennukimootoreid. Omapoistena võime teie jaoks isegi pisut hinda tõsta.

Darja Tšerednik, raadio Sputnik 

Kiiev alustas Radikaalse partei liidri Oleg Ljaško suu läbi Washingtoni šantažeerimist. Teist selgitust on Ukraina poliitiku avaldusele raske leida.

Vastuseks "Motor Sitši" Hiina tehingu kriitikale tegi Ljaško ameeriklastele ettepaneku leping üles osta. Teisisõnu, kui sulle ei meeldi ostja, kelle meie leida suutsime, siis maksa meile lennukimootorite eest ise. 

Ühelt poolt, mis on USA-l asja Kiievi kaubandussuhetega. On ju Ukraina vaba ja sõltumatu riik, kel õigus müüa oma kaupa enda valitud partnereile.

Teiselt poolt võib Washingtoni rahulolematust mõista. Viimase nelja aasta jooksul on Ukraina täielikult Ameerika Ühendriikide ülalpidamisel. USA finantsabita, sealhulgas IMF-ilt laenude saamiseta, oleks iseseisev Ukraina ammu kõige kaduva teed läinud.

USA loodab seetõttu, et vähemalt tänulikkuse tõttu ei müü Ukraina topeltkasutusega kaupu riigile, kes pole mitte lihtsalt potentsiaalne rivaal, vaid lausa ameeriklaste konkreetne vaenlane.

Lõppude lõpuks on USA sõjalises doktriinis selgelt kirjas, et Hiina näol on tegu vastasega. Seetõttu peavadki välismaised patroonid mootorite müüki Pekingi treeninglennukeile Ukrainapoolseks reetmiseks.

Venemaal luuakse lennuk satelliitide "väljalülitamiseks >>

Lõppude lõpuks, kes maksab, see tellib ka muusika. Ukraina poliitikud aga usuvad, et muusikutel on täielik õigus tellija väljapressimisega tegelda, tõstmaks juba kinnimakstud kontserdi hinda.

Püüd kahel toolil istuda on Ukraina poliitika ammune traditsioon.

Veerand sajandit kasutas Kiiev Venemaa soodustusi, vastutasuks lubaduse eest mitte avada piire Euroopa kaupade kontrollimatule liikumisele.

Samapalju saadi "Vanalt Euroopalt" täpselt vastupidise lubaduse eest. Kui siiski lõplik valik langetada tuli, esitati eurooplastele topeltarve, nõudes kahjutasu ka Venemaalt saamata jäänud tulu eest. 

Nüüd, lennukimootorite situatsioonis, teeb Kiiev Washingtonile täpselt samasuguse ettepaneku. Kui te ei taha, et me kaupleksime "Taevaaluse Kuningriigiga", osta mootorid ise ära. Kindlasti tõstavad nad selle käigus veel hinda – nn. "partnerite erisoodustus."

Muide, Ameerika Ühendriikide kriitikale ei reageerinud Oleg Ljaško üksi. Ka "Motor Sitšis" ei jäetud ookeanitagust avaldust tähelepanuta. Tõsi küll, mootoritootjad ei hakanud targutama, vaid leidsid avaldusest koheselt ja eksimatult "Vene jälje". 

Väidetavalt on tegu naaberriigi konkurentidega, kes püüavad Ukraina ettevõtjailt turgu ära võtta, mistõttu nad sokutasid Ameerika ajakirjandusse kriitilise artikli.

USA-l aga pole selle kõigega mingit pistmist. Nad on ju head ega pahanda ukrainlaste peale sugugi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Vene teadlased lõid lendava maasturi
Tagid:
finantsabi, õppelennuk, vaenlane, vastane, doktriin, šantaaž, šantažeerimine, Motor Sitš, IMF, Washington, Peking, Hiina, USA, Kiiev, Ukraina

Peamised teemad