22:20 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Poliitika
lühendatud link
5620

USA president ütles, et ta võiks Venemaa sanktsiooniderežiimi leevendada. Ta nimetas isegi selleks vajalikud tingimused – mille täitmisest ta ise korduvalt keeldunud on.

Maria Baljabina, raadio Sputnik 

Donald Trump, kes kinnitab Venemaa vastu üha uusi sanktsioone, on valmis neid tühistama, kuid ainult ühel tingimusel: kui Moskva hakkab Washingtoniga koostööd tegema.

Zahharova selgitas, miks USA jätkab sanktsioonide kehtestamist
© Sputnik / Евгений Одиноков

Kõigepealt loob ta koostöö tarvis "kõige mugavamad tingimused", püüdes Venemaa tegevust kõigiti piirata, oodates seejärel vastutulelikkust ning üllatudes, et niisugune koostöö eriti ei suju. 

Loomulikult pole Trumpi võimuses palju muuta: president kehtestab vaid osa piirangutest, ülejäänud aga kongress. Võimalik, et kui ta mõningatest meetmetest loobukski, kehtestaksid kongresmenid need kohe uuesti ja kõik kulgeks endiselt omasoodu.

Ameerika Ühendriigid tahavad, et Venemaa õigustaks end erinevais väljamõeldud süüdistustes, et ta võtaks enda peale vastutuse selle eest, mida ta kunagi teinud ei ole, laskuks põlvedele ja paluks andestust.

Sellised läbirääkimiste tingimused tundusid Washingtonile alati kõige mugavamad. Paljude riikide puhul, kes ei suutnud sanktsioonidele Venemaa sarnaselt vastu panna, see töötas.

Nüüd aga läks midagi valesti. Vähe sellest, et Moskva pakub alati koostööd ja kokkuleppele jõudmist ning Ameerika Ühendriigid sellega ei nõustu — riik ei kavatsegi sanktsioonide raskuse tõttu kokku variseda.

Tõenäoliselt märkasid mõningast ebakõla ka Ameerika tavakodanikud. Kui uskuda avaliku arvamuse küsitlusi, kalduvad nad mõtlema, et survet on piisavalt — on aeg hakata suhteid korrastama.

Trump nimetas tingimused Venemaa sanktsioonide tühistamiseks >>

Seejuures leiavad paljud (75%), et Venemaa sekkus Ameerika valimistesse. Vastused selle osas, kas see andis ka tulemusi või mitte, jagunesid ligikaudu võrdselt.

Inimeste suhtumine antud küsimusse sõltuvat sellest, kui põhjalikult vastajad väljamõeldud sekkumiselugu jälgisid: need, kes uurisid toimuvat hoolikamalt, soovivad survestamist jätkata, ülejäänud otsustavad diplomaatia jaoks. 

Kokkuvõttes on enamus rahu poolt (58%). Arvestades olukorra pingestatust, pole seda vähe. 

Samas pole tegu maksimumiga. Nagu küsitlejad ise kirjutavad, korraldasid nad samalaadse uuringu 1994. aastal pärast endise CIA agendi Aldrich Ames"i ja tema abikaasa arreteerimist, süüdistatuna Venemaa kasuks luuramises. Tookord väljendasid 76% vastanutest oma soovi suhteid parandada.

Tõenäoliselt kestis tol ajal veel Nõukogude Liidu kokkuvarisemise järgne eufooria ja veendumus, et nõrka riiki saab niigi sundida tegema seda, mida Ühendriigid tahavad — ilma igasuguste sanktsioonideta.

Nüüdne Venemaa on täiesti erinev. Washingtoni retoorika on aga jäänud samaks — ja ka tööriistad ning ähvardused pole muutunud. Lääne poliitikud püüavad jätkuvalt leiutada üha uusi piiranguid, saades ilmselt isegi aru, et sel moel Venemaaga kokku leppida ei ole võimalik.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Briti välisminister leidis vastaspoole silmast pinnu
Tagid:
sanktsioonipoliitika, sanktsioonid, USA kongress, Donald Trump, Vladimir Putin, Ameerika Ühendriigid, Nõukogude Liit, USA, Venemaa

Peamised teemad