15:24 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
8123

Balti riikide okupeerimisest NSV Liidu poolt 1940. aastal ei saa juttugi olla. Venemaa välisministeerium peab Balti riikide liitumist NSV Liiduga tolle aja rahvusvaheliste normidega igati kooskõlas olevaks.

TALLINN, 22. august — Sputnik. Lätil ja Eestil ei ole õiguslikku alust nõuda Venemaalt hüvitist, sest okupatsiooni fakti polnud, ütles kolmapäeval agentuurile RIA Novosti Venemaa Föderatsiooninõukogu rahvusvahelise komitee liige Oleg Morozov.

Eesti ja Läti justiitsministrid Urmas Reinsalu ja Dzintars Rasnačs teatasid, et kavatsevad taotleda Venemaa Föderatsioonilt "Nõukogude okupatsiooniga" tekitatud kahju hüvitamist.

Okupatsioon kui Eesti NOKIA>>

"See pole mingi uudis. Pärast NSV Liidu kokkuvarisemist püütakse meilt kogu aeg midagi välja kaubelda. Selleks pole mingit õiguslikku alust, sest mingit okupatsiooni fakti ei olnud," märkis Morozov.

President Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Светлана Бурцева

Ta rõhutas, et Läti ja Eesti olid majanduslikult NSV Liidu kõrgelt arenenud piirkonnad, kus ka elatustase oli kaunikesti kõrge.

"Seepärast on küsitav, kes kellele võlgu on, kui läheneda küsimusele puhtaritmeetiliselt," ütles senaator. "Ja poliitilisest vaatevinklist on see propagandamäng tänase russofoobia vaimus," lõpetas ta.

Varem on Eesti välisminister Sven Mikser öelnud, et ta ei pea mõistlikuks nõuda Venemaalt nn "Nõukogude okupatsiooni" ajal väidetavalt tekitatud kahju hüvitamist. Minister lisas, et Eesti partnerid ei mõistaks selliseid algatusi.

Leedul ei ole 10 000 eurot "okupatsioonikahjude" hindamiseks>>

Venemaa juhtkond on korduvalt teatanud, et Balti riikide okupeerimisest NSV Liidu poolt 1940. aastal ei saa juttugi olla.

Varem on Venemaa välisministeerium selgitanud, et peab Balti riikide liitumist NSV Liiduga tolle aja rahvusvaheliste normidega igati kooskõlas olevaks. Ministeeriumi arvates ei saa sõna "okupatsioon" siinkohal kasutada, kuna NSV Liidu ja Balti riikide vahel sõjalisi operatsioone ei toimunud ning vägede sisseviimine toimus vastavalt sõlmitud lepingule ja nende vabariikide võimude selgesõnalisel nõusolekul.

Lätlased jagasid meeldivaid mälestusi "nõukogude okupatsioonist">>

Lisaks sellele tegutsesid Lätis, Leedus ja Eestis kogu nende Nõukogude Liidu koosseisu kuulumise ajal (välja arvatud Saksa okupatsioon II maailmasõja ajal) rahvuslikud võimu- ja valitsusasutused.

Tagid:
okupatsioon, NSV Liit, Sven Mikser, Urmas Reinsalu, Oleg Morozov, Venemaa, Läti, Eesti

Peamised teemad