07:06 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
16634

NSV Liidu ja Saksamaa vahelise mittekallaletungilepingu allkirjastamise kuupäeva tähistatakse Eestis traditsiooniliselt temaatiliste sündmustega. Käesolev aastapäev ei osutunud erandiks.

TALLINN, 22 august — Sputnik. NSV Liidu ja Saksamaa vahelise mittekallaletungilepingu allkirjastamisest 1939. aastal, mis on paremini tuntud Molotov-Ribbentropi paktina, möödub 23. augustil 79 aastat.

Lepingu osapooled kohustusid "hoiduma igasugusest vägivallast, igasugusest agressiivsest tegevusest ja rünnakutest üksteise vastu, nii eraldi kui ka koos liitlastega." 

Erinevate riikide poliitikud, eksperdid ja ajaloolased peavad endiselt tuliseid diskussioone pakti rollist sõja-eelsete Euroopa riigipiiride muutmisel.

Näiteks Baltimaades usutakse, et Nõukogude-Saksa leping lõi tingimused Eesti, Läti ja Leedu liitumiseks NSV Liiduga ja sel põhjusel tuleks justkui Hitlerit Staliniga võrdsustada ning laiemas tähenduses panna võrdusmärk ka natsismi ja kommunismi vahele.

Venemaal ollakse teist meelt, öeldes, et kokkulepe ei seadnud eesmärgiks laiendada Nõukogude Liidu piire ja et Balti Nõukogude vabariikide sünnil pole Molotov-Ribbentropi paktiga mingit seost.

Baltimaade okupatsioonimuuseumid: lahknemised ajalugudes >>

Loomulikult peetakse kõiki katseid võrdsustada stalinismi ja natsismi kuritegusid Moskvas pühaduseteotuseks ja natside poolt piinatud inimeste mälestuse rüvetamiseks.

Samal ajal tähistatakse NSVL-i ja Saksamaa vahelise mittekallaletungilepingu allkirjastamise järjekordset aastapäeva neljapäeval kommunismiohvrite mälestusmärgi avamisega.

Poliitilise analüütiku Aleksandr Apolinski sõnul ei mõisteta Eestis möödunud aastate režiime ja ideoloogiaid kritiseerides sageli, milline sotsiaalne süsteem selle või teise võimuga kaasnes. Eksperdi arvates on Venemaa süüdistamine Stalini-ajajärgu repressioonide eest on üdini vääritu käitumine.

"Venemaa on NSV Liidu õigusjärglane, see oli tema valik, mis annab juriidilise aluse igasugustele pöörastele pretensioonidele." Kuid tuleb olla täpne — ametlikult ei nõua Eesti riik Venemaalt mitte midagi.

Justiitsminister Reinsalu proovis küll Eesti okupatsioonikahjusid kokku lugeda, kuid Eesti valitsus ei hakanud Venemaale arveid esitama. Kas peeti arvutusmeetodeid küsitavaiks, või tundus see kõik minister Reinsalu odavaks suhtekampaaniaks," ütles Apolinski kommentaaris Sputnik Eestile.

Ta märkis ka, et "kommunismiohvrite" mälestusmärgil võinuks olla hoopis teistsugune nimetus, sest Eestis räägitakse mitte stalinismi või kommunismi ohvritest, vaid ebaseaduslikult represseeritud Eesti kodanikest.

Monumendi nime kritiseeris ka filosoofiadoktor ja politoloog Eduard Tinn, kuna see ei kajasta asjade tegelikku olemust. "Kommunismiohvritele monumendi püstitamine on kirjaoskamatus," märkis ta kommentaaris Sputnik Eestile.

Tema arvates on nõukogude aega võimatu eitada. Selles oli eestlaste jaoks lisaks negatiivsetele nähtustele ka palju positiivset.

"Mitte kunagi ei saanud Eesti kultuuri ja sport nii palju raha kui ka nõukogude ajal. Just seetõttu võis Eesti kultuur 60.-70. aastatel tormiliselt areneda," meenutas Eduard Tinn.

Natsismi ja kommunismi võrdsustamise lubamatusest räägitakse mitte ainult Eestis. Sputnik Eesti kirjutas skandaalist, mis puhkes eelmisel aastal, Eesti pealinnas 23. augustil korraldatud konverentsi "Kommunistlike režiimide poolt toime pandud kuritegude 21. sajandi pärand" eelõhtul.

Sõjaveteranide kokkutulek Sinimägedel
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Kreeka Justiitsminister Stavros Kontonis keeldus tookord kutsest üritusel osaleda, nimetades Tallinna idee korraldada antikommunistlik foorum "väga ebaõnnestunuks" ja ELi väärtustega vastuolus olevaks. 

'Meie meeltes ja meie mõtetes on natsirežiim poliitiline süsteem, mille ideoloogia aluseks on rassism, vaen, sallimatus ja massimõrvad – mingil juhul ei saa seda võrrelda kommunismi, või poliitilise ideoloogiaga, mida kommunism esindab lihtsalt sellepärast, inimkond ei ole kunagi kogenud midagi natsismisarnast ja ma loodan, et ei koge ka tulevikus," ütles minister oma konverentsi korraldajatele saadetud kirjas.

Eelseisvat Saksamaa ja NSVL vahelise mittekallaletungilepingu allkirjastamise aastapäeva ei ole unustatud ka Sputnik Eestis – pressikeskuses korraldatakse 23. augustil videosild Moskvaga teemal: "Molotov-Ribbentropi pakt: müüdid ja faktid'.

Teema:
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)

Samal teemal

SS-i heroiseerimine Eestis: kogu maailma kiuste
Eduard Tinn: Eesti võib näoga Venemaa poole pöörduda
Tagid:
sotsialism, Molotov-Ribbentropi pakt, memoriaal, fašism, stalinism, kommunism, natsism, mälestusmärk, ajalugu, kultuur, Ribbentrop, Molotov, Stavros Kontonis, Eesti NSV, NSV Liit, Eesti Vabariik, Kreeka, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad