18:33 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Poliitika
lühendatud link
9931

Lääne meedia lööb häirekella: Vladimir Putini ja teistе tugevate juhtide fänne tuleb maailmas aina juurde. Liberaalne eliit aga ei tea, mida sellega seoses ette võtta.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja  

Eriti tuntakse muret asjaolu üle, et mõnegi Lääne riigi kodanikud kõrvutavad eeskujusid oma kahvatute, ilmetute ja mitte eriti atraktiivsete juhtidega, mistõttu tekib kas seal nõudlus väljapaistvate isiksuste järele.

Niisuguste arutelude laine tekitas juuli keskel Barack Obama. Esinedes Johannesburgis Nelson Mandela 100. sünniaastapäeva tähistamisel, keskendus endine USA president oma sõnavõtus "tugeva juhi poliitika" järsule levikule maailmas. Väide tekitas liberaalse meedia esindajate seas valjud ovatsioonid. 

BRICS tippkohtumine: mitte-lääneriigid loovad oma maailma
© Sputnik / Алексей Никольский

On aga kuulda ka kriitilisi hääli. Eriti Suurbritannias, kus kodanikud ise tunnistavad, et viimastel aastatel on täheldatud teravat puudust karismaatilistest juhtidest, kes oleks võimelised enda taha koondama kui mitte tervet riiki, siis vähemalt oma ideoloogilisi toetajaid.

Elava poleemika tekitas The Times'is ilmunud, endise peaministri David Cameroni jaoks kõnesid kirjutanud Clare Foges'i, artikkel pealkirjaga 'Meie arglikud juhid võivad tugevatelt isiksustelt õppust võtta.'

Foges kurtis enne seda avalikult vähegi eredamate poliitikute puudujäägi üle Suurbritannias, kirjutades: 'Oleme tõeliste liidrite näljas. Me igatseme ja januneme saada nende poolt äratatud, inspireeritud ja juhitud."

Rothschild muretseb: maailmakorraldus on ohus >>

Vaieldes Obamaga ütles Foges, et sellised tugevad isiksused, nagu Trump, Putin ja Erdogan, kuidas neisse eliidi hulgas ka ei suhtuta, "saavutavad vähemalt oma eesmärke."

"Aga meie paljukiidetud poliitsüsteem on sageli haiglaslikult nõrk ja arglik" — on ajakirjanik löödud, võrreldes seda kadedalt eespool nimetatud maailma liidrite reaktsiooni- ja otsuste langetamise kiirusega.

Eriti rõhutas ta Putini otsusekindlust, "kui tegemist suurte projektidega, mis suunatud ka rahvusliku uhkuse tõstmisele".

Vastust ei tulnud kaua oodata. Liberaalne meedia (kusjuures mitte ainult Suurbritannias) ründas ühiselt autorit. "David Cameroni endine kõnekirjutaja tundub demokraatias natuke pettunud olevat," teatas ajakiri New Statesman.

"David Cameroni endine kõnekirjutaja kiidab välismaa diktaatoreid' – toetab kolleege Šoti ajaleht The National. Kanada-USA ajakiri Vice süüdistab Foges"it ja temasarnaseid autoreid lausa "fašismi suunas liikumises".

Meedia selgitab, miks Venemaad ei ole võimalik vallutada >>

"Ärge armuge tugevatesse isiksustesse: nende tasumise tund veel tuleb! Putini, Erdogani ja Xi Jinpingi fänne ootab ees pettumus," teatab Briti ajakirjanik Dominic Lawson The Sunday Times'i veergudel. 

Teda pahandavad eriti Putini aadressil kirjutatud lahked sõnad. Tuletades meelde Krimmi ja Salisburyt, ennustab Lawson Venemaale "vältimatut majanduslikku kollapsit."

Viidates samal ajal — küllaltki ilmekalt — Moskva Carnegie keskuse kirjutisele "Langus, kuid mitte kollaps", kus niisugust võimalust peaaegu täielikult välistatakse.

"Putini austajate" aktiivsuse kasvu tõttu Euroopas leviv paanika on ootuspärane.

Sellised artiklid on muutunud igapäevasteks paljudes meediaväljaannetes, eriti neis riikides, kus üha sagedamini küsitakse: kuidas juhtus, et kogu maailmajagu valitsevad mitte rahvahääletusel valitud isikud, vaid ebameeldivad ja pehmelt öeldes, mitte kõige targemad bürokraadid?

Püüdes oma ilmetuid poliitikuid õigustada, ei leia eliidi hääletorud midagi paremat, kui rünnakud maailma tunnustatud juhtide vastu.

Samal ajal, mis on iseloomulik, ei anna needsamad "heeroldid" isegi lootust oma tugevate juhtide tekkele, kes võiksid Putinile ja Trumpile väljakutse esitada. 

Seda lootust väljendas näiteks oma äsjailmunud raamatus "Ctrl Alt Delete" Briti ajakirjanik ja poliittehnoloog Tom Baldwin, kes on veel ühe Ühendkuningriigi peaministri – tõsi küll, kandidaadi – Leiboristide partei endise juhi Ed Milibandi konsultant.

Baldwin osutas Emmanuel Macroni, Prantsusmaa praeguse presidendi tõusu näitele, mis "tuletab meile meelde, et ka karismaatiline tsentrist võib võita."

Baldwini sõnul võib sellise tsentristide võidu nimel kasutada ka kõige räpasemaid meetodeid ning jah, ka "libauudiseid', mille kasutuselevõttu püüab liberaalne meedia lausa Donald Trumpi leiutisena esitada.

Raamatu autor tunnistas, kuidas ta ise Briti ajakirjanduses töötades neid meetodeid kasutas, eriti just oma parteibossi mitte nii ammuse valimiskampaania käigus.

Briti välisminister leidis vastaspoole silmast pinnu >>

Näiteks meenutas ta, kuidas ta kord lihtsalt mõtles välja loo, millest sai The Sunday Telegraphi esikülje uudis, saades vaid Rahandusministeeriumi nõunikult lubaduse "seda mitte ümber lükata". Baldwini sõnul oli "nõunik sel hetkel tõenäoliselt purjus."

Seega liiguvad demokraatia, au, südametunnistuse ja tõe küsimused "võitluses liberalismi püha ürituse eest" tahaplaanile. Nende seisukohalt võib kasutada mistahes valesid ja võltsinguid, et vaid hoida "Putini jumaldajail Läänes" 'üles ärkamast.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Putini "Kurjuse impeerium"? Kõigest alusetu liialdus
Ameerika ajakirjanik leiab, et "venevastane hüsteeria" kahjustab USA huve
Tagid:
liider, juht, liidriroll, Xi Jinping, Donald Trump, Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan, Hiina, USA, Venemaa, Türgi

Peamised teemad