11:41 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Poliitika
lühendatud link
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
8701

Eesti ajab poliitikat, mida täiskasvanud, oma tegude eest vastutav riik teha ei tohiks, usub poliitikavaatleja Aleksandr Nossovitš.

TALLINN, 23. august — Sputnik, Julia Kalinina. Eesti jätkab oma ajaloolist, kommunismi ja natsismi võrdsustamisele suunatud poliitikat, ütles portaalile  Sputnik Eesti vene politoloog Aleksandr Nossovitš.

23. augustil avatakse Maarjamäel totalitaarse režiimi ohvrite mälestuspäeva raames kommunismiohvrite memoriaal ja toimub rahvusvaheline temaatiline konverents.

Vene politoloog ja rahvusvaheline ajakirjanik Aleksandr Nossovitš avaldas kommentaaris portaalile Sputnik Eesti sel teemal oma arvamust: "Eesti Vabariik jätkab oma ajaloolist poliitikat, mis on suunatud kommunismi ja natsismi võrdsustamisele. See poliitika põhjustab perioodiliselt Euroopas skandaale. Ma kahtlustan, et tolle memoriaali avamine provotseerib järjekordse säärase skandaali."

Rahvusvaheline skandaal: Kreeka andis Eestile ajalootunni>>

Aleksandr Nossovitš tuletas meelde, et eelmine sedasorti skandaal puhkes täpselt aasta tagasi, kui Eesti oli Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigiks ja korraldas Tallinnas Molotov-Ribbentropi pakti järjekordse mälestuspäeva puhul rahvusvahelise konverentsi pealkirjaga "Kommunistlike režiimide kuritegude pärand 21. sajandi Euroopas".

Ekspert peab niisugust sõnastust pseudoteaduslikuks ja pseudoajalooliseks, Tema sõnul käsitleb Baltimade praegune ideoloogia kommunismi ja natsismi kuritegelike ideoloogiatena, kusjuures kommunismi loetakse kuritegelikumaks.

"Need riigid, kus Euroopas on võimul vasakpoolsed jõud, sealhulgas Kreeka, on säärasele pseudoajaloolisele tõlgendusele selja pööranud. See on sünnitas suure rahvusvahelise skandaali ja Kreeka delegatsioon keeldus toona eestisse rulemast," meenutas politoloog.

Ajaloolised faktid ja sündmused on kinnitanud nõukogude sõdurite rolli Euroopa vabastajatena, päästes ta natslikest koonduslaagritest ja holokausti õudustest. Ja Kreeka juhtkond pöördus Eestis poole terava kriitikaga, käsitledes niisuguse pealkirja all korraldatud konverentsi provokatsioonina, mis õõnestab Euroopas rahvusvahelisi suhteid.

"Niiviisi on Eesti iseennast diskrediteerinud, õõnestades oma riigi staatust Euroopa Liidu Nõukogu eesistujana, kes võttis endale kohustuse hoolitseda rahu säilimise, heanaaberlike liitlassuhete eest EL-i liikmesriikide vahel. See leidis aset tänu tollele provintslikule, perifeersele poliitikale, mida Eesti koos teiste Balti riikidega ellu viib," lausus politoloog.

Tema sõnul kirjutas Kreeka tookord Tallinnale väga raevuka kirja, kus süüdistas Eesti võime ajaloo võltsimises, maailma natsismist vabastanud päästnud Teise maailmasõja kangelaste mälestuse mustamises, nõukogude sõdurite mälestuse solvamises, kes Euroopa natsismi küüsist päästnud on.

Aleksandr Nossovitši hinnangulk viib on Eesti-poolne oma komplekside ja iganenud solvangute sidumine kogu Euroopaga ikka ja jälle rahvusvaheliste skandaalideni.

Vene politoloog on veendunud, et oma minevikku, eeskätt ajaloolisi valuküsimusi ära kasutades näitab Eesti järjekordselt kommunismi ja natsismi võrdsustades, et ta on vaid osaks Baltikumist ning sugugi mitte Põhja-Euroopast: "Tahan lihtsalt juhtida tähelepanu sellele, et Eesti pretendeerib kogu oma nõukogudejärgse perioodi vältel sellele, et teda loetaks mitte Baltimaade, vaid Põhja-Euroopa riikide sekka. Aga oa vastutustundetu poliitikaga kutsub ta esilke ülejäänud Euroopa täieliku keeldumise Eestit Põhja-Euroopa osaks arvata."

Molotovi-Ribbentropi pakt>>

Tänavu läheb kommunismiohvritele memoriaali avamisele pühendatud rahvusvaheline konverents "Euroopa mälu ja kommunistlike režiimide kuriteod: teostamata utoopia miljonid ohvrid" veelgi kaugemale, heites natsismi tagaplaanile ja keskendudes täielikult kommunismikuritegudele.

"See on tüüpiliselt idaeuroopalik Teise maailmasõja ajalugu ümber kirjutav poliitika, kommunismi ja natsismi võrdsustamise poliitika. Poliitika, mida täiskasvanud, oma tegude eest vastutav riik teha ei tohiks," leiab ekspert.

Politoloog: kommunismiohvrite memoriaal on sõpruse märk USA-ga>>

Nagu Sputnik Eesti varem on kirjutanud, asetati "kommunismiohvrite" memoriaalile Tallinnas Maarjamäel nurgakivi 4. mail 2018. aastal, mälestusmärgi avamine aga on ajastatud Molotov-Ribbentropi paktina tuntud NSV Liidu ja Saksamaa vahelise mittekallaletungi lepingu sõlmimise päevaks. Memoriaali loomisega tahavad eesti võimud põlistada enam kui 28 000 inimese mälestust, kes on hukkunud väidetavalt Nõukogude Liidu Kommunistliku Partei käe läbi. Rajatis läheb Eesti maksumaksjatele maksma ligi kaheksa miljonit eurot.

Teema:
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
Tagid:
memoriaal, natsism, kommunism, Molotov-Ribbentropi pakt, Aleksandr Nossovitš, Eesti

Peamised teemad