05:45 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
4910

USA-s avastati veel üks Lääne demokraatia vastu suunatud vandenõu. Seekord viivad jäljed Iraani. Tavapäraselt kaasati skandaali ka Venemaa.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja  

Peamised Lääne infoagentuurid teatasid, et Facebook kustutas sadu lehekülgi ja kontosid pärast Iraanist ja Venemaalt juhitud ebaseadusliku kampaania avastamist. Ameerika ajakirja "Time" veebisait kiirustas isegi väitma, et gruppide liikmed võtsid sihikule Ameerika valimised.

Väidete aluseks sai ametlik teade 652 pahatahtliku kasutaja lehekülje eemaldamisest. Mark Zuckerbergi ettevõte karistas kasutajaid, kellel oli kokku rohkem kui miljon lugejat "võltsi käitumise" ja samuti "teiste oma tõelise olemuse ja tegevuse osas eksitamise eest." 

Tuleb märkida, et valdav enamus eemaldatud kasutajatest kirjutas enamasti mitte USA poliitikast ega isegi mitte Lääneriikide poliitikast, vaid olukorrast Lähis-Idas. Lisaks valdavalt araabia keeles.

Facebooki avalduses ei ole sõnagi sellest, et ülalmainitud kontod oleksid mingilgi moel mõjutanud või kavatsenud mõjutada valimisi Ameerika Ühendriikides, nagu seda väidab ajakiri Time (muide, selle jultunud desinformatsiooni levitamise eest ei blokeeri keegi Time"i lehekülgi või teenuseid).

Ameerika on jahmunud: Venemaa sekkumise teemal valetatakse jõhkralt >>

Peamised süüdistused on suunatud meediavõrgu vastu, mis kasutab ühist nime "Liberty Front Press" ja positsioneerib end sõltumatu meediana.

Facebook omistas ühele selle võrgu liikmetest seotuse Iraani valitsuse poolt rahastatava telekanaliga Press TV. Eeldus põhines erafirma "FireEye" aruandel.

Tähelepanuväärne on, et ettevõtte aruandes nimetatakse eeldusi Liberty Front Pressi seotuse kohta Iraaniga "mõõdukalt usaldusväärseiks". Peamiselt seetõttu, et antud uudistevõrgus levitati "Iraani toetavaid" sõnumeid.

Näiteks toetati Washingtoni ja Teherani vahelist tuumakokkulepet. Niisugusest kriteeriumist lähtudes võiks Facebook enamiku Lääne meediast "Iraanimeelseks tunnistada".

"Eksitava käitumise" näitena toovad autorid fotot Brexit'ile pühendatud pila-markidega

Sedasama fotot levitas muide käesoleva aasta kevadel ka Briti satiiriline meedia ja isegi Briti Konservatiivse erakonna parlamendisaadik Anna Soubry, kes alles hiljuti noorema ministrina valitsuse koosseisu kuulus.

Väga tagasihoidlikult, päris aruande lõpus (ilmselt ainult traditsiooni huvides) mainib Facebook, et kustutatud on ka kontod, mis "võisid (!) olla seotud allikatega, keda USA valitsus mõni aeg tagasi Vene sõjaväeluurele kuuluvaiks nimetas." 

Aruandes ei nimetata ühtegi neist allikatest ega tooda ainsatki näidet nende "hävitava" töö kohta. Samuti on märgitud, et kasutajad isegi ei puudutanud vähimalgi määral USA poliitika teemasid, vaid kirjutasid peamiselt Süüriast ja Ukrainast.

Kõik, mis ettekande autorid neile süüks panid, oli "Venemaad ja Bašar Assadi" toetava sisu levitamine. Ilmselt on Facebooki loogika kohaselt Venemaa pooldamine ohtlik ja karistamist vääriv põhjus.

Seega on järjekordne neti-sanktsioonide voor, mis juba Lääne-meedias kära tekitab, uue reaalsuse lihtlabase tsensuuri ja ideoloogiliste vastaste veebist eemaldamise näide.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Google'i uus kohtuasi puudutab miljoneid inimesi
Briti välisminister leidis vastaspoole silmast pinnu
Zuckerbergil on valida - kas tsensuur või antisemitism
Tagid:
Venemaa sekkumine, tuumalepe, sekkumine, FireEye, Press TV, GRU, Time, Facebook, Anna Soubry, Mark Zuckerberg, Ameerika Ühendriigid, Teheran, Iraan, Washington, USA, Venemaa

Peamised teemad