23:25 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
15121

Hubase koha eest parlamendi- ja ministeeriumiparadiisis on mõned Balti riikide poliitikud valmis kõige ootamatumateks väljaastumisteks. Näiteks nõudes Venemaalt regulaarselt mingisuguse kahju hüvitamist.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Eesti justiitsminister Urmas Reinsalu on jäänud truult ühe kinnisidee juurde — igal hinna eest võimul püsida.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Дружинин

Reinsalu sattus riigipiruka juurde külaltki noorena, ühinedes Res Publica partei juhatusega. Noored, kes lõid endast kuvandi kui "värske õhu puhangust" poliitikas, kui õigluse eest võitlejate äraostmatust väesalgast, said valijatelt piisava hulga hääli ning ka kohad parlamendis. 

Istunud mugavatesse tugitoolidesse, läksid nad heal meelel kaasa kõigi võimu kiusatustega ja unustasid oma lubadused. Seetõttu kadus noorte populaarsus kiiresti. Selleks, et poliitmaastikult mitte päris kaduda, tuli neil ühineda Isamaliidu rahvuslastega.

Siltide vahetusest oli abi vaid üürikeseks ajaks ja nüüd ähvardab sedagi poliitilist liitu hääbumine, millega kaasneks aga ilusa parlamendisaadiku ja ministri elu lõpp, mis on Reinsalu jaoks juba tavapäraseks muutunud.

Seepärast Urmas visklebki meeleheitlikult päästerõnga otsinguil, mis hoiaks teda pinnal ja "suure poliitika" harjal. Lahendusena näeb ta "igihaljast" ideed rahalisest hüvitisest, mida Venemaa peaks Eestile väidetava okupatsiooni eest maksma.

Esmakordselt proovis hr. Reinsalu seda teemat juba 2015. a. detsembris, mil ta allkirjastas Eesti Vabariigi nimel — omamata selleks muide mingeid volitusi — Baltimaade memorandumi, et jätkata Nõukogude Liidu väidetava okupatsiooni poolt neis riikides tekitatud "kahju" kokkulugeva komisjoni tegevust. 

Eesti valitsust niisugune isetegevus ei vaimustanud, ja toonane peaminister Taavi Rõivas oli sunnitud liiga iseseisva justiitsministri algatusest distantseeruma. Nüüd kordub kõik uuesti.

Läti Rahvusraamatukogus toimus 21. augustil Eesti ja Läti valitsuste esimene ühiskoosolek, mis oli pühendatud mõlema riigi 100. aastapäevale. Selle sündmuse raames räägiti palju sõprusest ja koostööst ja võiks öelda, et tegu oli täiesti tavalise, mitte millekski kohustava rituaalse sündmusega, kui poleks üht asjaolu.

Koosolekul osalenud Eesti ja Läti justiitsministrid Urmas Reinsalu ja Dzintars Rasnacs allkirjastasid avalduse, milles järjekordselt räägitakse, kui "tähtis" on NSV Liidu õigusjärglaseks olevale "Vene Föderatsioonile kahjunõude" esitamise võimaluse uurimine.

Eesti uus peaminister Jüri Ratas oli seepeale sunnitud teatama, et niisuguse sammu näol on tegu Reinsalu isikliku algatusega ja et õiguslikust seisukohast on väljaütlemine täiesti õigustühine. Kõik see tekitab mõningast arusaamatust.

Mis valitsus see on, kus iga minister tegutseb omapäi, esinedes riigi välispoliitikat puudutavais küsimustes isiklike algatustega?

Kreml kommenteeris Eesti ja Läti plaani "nõukogude okupatsiooni" eest kahjutasu nõuda >>

Kaua aega tagasi paigutas üks Euroopa ajalehtedest oma veergudele karikatuuri, mis iseloomustas Eesti poliitikuid.

Nad olid kujutatud lastena, kes liivakastis mängivad. Pildi tähendus oli selge ja kirjeldas tolleaegsete riigijuhtide poliitilise mõtlemise taset. 

Möödusid aastad, kuid liivakastis istunud poisid ja tüdrukud ei taha kuidagi suureks kasvada. Väliselt on tegu igati täiskasvanud onude ja tädidega, kes ei ole aga seni oma tegevuse tagajärgedele mõtlema õppinud.

Kuigi, kui loobuda kõrgematest aadetest, siis praktilisest vaatepunktist on Urmas Reinsalu arvestused tõenäoliselt põhjendatud ja 2019. aasta märtsis saavutab ta taas oma eesmärgi – saades uuesti parlamendisaadikuks. Tema jaoks pühitseb sellise eesmärgi saavutamine igasugused vahendid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Venemaa suursaadik Eestis: spekuleerimise asemel tuleks dialoogile mõelda
Kaheksa riiki kutsus üles kommunismi kuritegude uurimist jätkama
Avatud ja pühitsetud: Tallinnas on nüüd monument "kommunismi ohvritele"
Tagid:
kahjutasu, kompensatsioon, hüvitis, Res Publica, riigikogu, Isamaa, IRL, Dzintars Rasnacs, Urmas Reinsalu, Jüri Ratas, Taavi Rõivas, Läti NSV, Eesti NSV, NSV Liit, Eesti Vabariik, NSVL, Läti, Eesti, Venemaa

Peamised teemad