03:52 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
6303

USA uued, "Salisbury juhtumile pühendatud" Venemaa-vastased sanktsioonid jõustusid 27. augustil kell 00:00 Washingtoni aja järgi.

TALLINN, 27. august – Sputnik USA Riigidepartemangu vastav korraldus on föderaalses registris ja avaldati nädalavahetusel ametlikult, vahendas RIA Novosti.

Uued piirangud tähendavad igasuguse Ameerika Ühendriikide abi lõpetamist Venemaale, välja arvatud "kiireloomuline humanitaarabi, toiduained ja muu põllumajandustoodang." 

Samuti lõpetab välisministeerium litsentside väljaandmise Venemaa riiklikele ettevõtetele relvade ja kahese otstarbega kaupade ekspordiks.

Seda ei kohaldata kosmoses tehtava koostöö ja tsiviillennunduse ohutuse tagamiseks vajalike kaupade suhtes. Ka muud erandid on lubatud.

Lisaks sellele keelatakse Venemaale igasugused krediidid, laenugarantiid ja muud rahalised toetused USA krediidiasutuselt. 

Uue sanktsioonide paketi kasutuselevõtmise aluseks olid Suurbritannia süüdistused Moskva vastu keemiarelvade kasutamises Salisburys — Ühendkuningriigi keemiarelvade uurimislabori külje all.

Novembris võidakse kehtestada teine, veel rangem sanktsioonidepakett. Eeldatakse, et keeld mõjutab Venemaa juriidiliste isikute finantseerimist, kaupade eksporti ja importi.

Venemaa positsioon

Vladimir Putin nimetas uusi sanktsioone kasutuiks ja mõttetuiks. Samal ajal väljendas ta lootust, et USA mõistab senise poliitika läbikukkumist ja siis naasevad Moskva ning Washington tavapärasesse koostöörežiimi.

Saksa välisminister kavatseb revideerida riigi suhteid USA-ga >>

Asevälisminister Sergei Rjabkov märkis, et Moskva vastus ei pruugi olla analoogne. Ta selgitas, et sanktsioonidele saab vastata sümmeetriliselt ja asümmeetriliselt, võib laiendada ka oma sanktsioneeritud poliitikute nimekirju.

Skripalide juhtum

Neljandal märtsil mürgitati Ühendkuningriigi suurima keemiarelvi uuriva kompleksi Porton Downi lähistel Salisburys sõjaväeluure endisest ohvitserist reetur Sergei Skripal ja tema tütar Julia, millega põhjustati suur rahvusvaheline skandaal.

London väitis veel enne uurimise algust, et juhtumiga peab seotud olema Vene riik, kuid Moskva eitas absurdset süüdistust kategooriliselt. 

Vene pool nõudis korduvalt juurdepääsu uurimisprotsessile ja oma kannatadasaanud kodanikele, kuid Briti ametivõimud ignoreerisid kõiki taotlusi.

Endine Briti välisminister Boris Johnson, kes süüdistas Venemaad, nimetas oma käsutuses olevaid "süütõendeid" "uskumatuiks".

Süüdistused osutusid aga fabritseerituiks: Briti kaitseministeeriumile alluva Porton Downi keemiarelvalabori juht kinnitas, et eksperdid ei suutnud vastupidiselt Londoni väitele mürkaine päritolu kindlaks teha.

Mai keskel kirjutati endine luuraja haiglast välja, tema tütar vabanes juba aprilli keskel ja teatas, et naaseb Venemaale.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)

Samal teemal

Lääs ei oska Venemaaga käituda
Mis juhtub, kui Türgi lahkub NATOst?
Moskva ja Berliin on valmis Ameerikale vastu astuma
Briti välisminister leidis vastaspoole silmast pinnu
Tagid:
Porton Down, piirangud, sanktsioonid, Julia Skripal, Sergei Skripal, Sergei Rjabkov, Boris Johnson, Vladimir Putin, Porton Down, Salisbury, Suurbritannia, USA, Venemaa

Peamised teemad