16:52 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
8510

Kiievis ollakse kindlad, et Venemaa võlgneb neile gaasi eest raha. Ukraina sai sinise kütuse (mõnikord seda isegi varastades) ja nurjas transiidi, aga maksma peaks selle eest omapärase loogika põhjusel Moskva.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Ukraina president Petro Porošenko on kindel, et Moskva hüvitab Kiievile gaasilepingutest tekkinud kahjud. Selles väljendis, nagu öeldakse, on kõik suurepärane. Esiteks, mis kahjudega on tegemist? Loomulikult võib eeldada, et praegune haridussüsteem ei luba tänapäeva ukrainlastel ilma kalkulaatorita arvutada.

Porošhenko mõtles välja, kuidas Ukraina rikkaks teha >>

Kuid Petro Porošenko lõpetas ikkagi Nõukogude kooli ja üleüldse on ta ärimees, nii et arvudega peaks ta sina peal olema.

Niisiis, peaks ta aru saama, et kui Venemaa tarnib Ukrainale gaasi alandatud hinnaga ja Ukraina gaasi eest ei maksa ja häirib pealegi transiiti Euroopasse, siis kahjud tekivad mitte Kiievis, vaid Moskvas.

See elementaarne aritmeetika. Ilmselt mitte praeguse Ukraina režiimi jaoks — mingil põhjusel on nad kindlad, et maksma peaks Venemaa.

Lisaks väidetakse, et nad elavad juba enam kui tuhat päeva ilma Vene gaasita, ehkki tegu on lihtsalt "etiketi vahetusega" ja sama gaasi ostetakse nüüd teiselt naabrilt – Euroopast, ühtlasi veidi kallimalt

Seega on ilmselt tulutu püüda Kiievi seisukohti tervest mõistusest lähtudes hinnata.

Huvitav on küsimuse püstitus ise. Kindlus selles, et Venemaa hakkab Ukrainale midagi kompenseerima (isegi kui tõesti oleks, mida), tundub väga naiivne.

Esmalt nimetate te riiki agressoriks ja seejärel nõuate talt midagi – kas soovite, et ta seda vabatahtlikult teeks, või kavatsete ihaldatut jõuga võtta? Mõlemad variandid on väga ebatõenäolised. 

Saksamaa astus Nord Stream 2 kaitseks välja >>

"Gazprom" juba saavutas Stockholmi arbitraažikohtu otsuse täitmise peatamise, mille kohaselt Venemaa pidanuks Ukrainale transiidivaidluse lahendina maksma. 

"Naftogaz" püüab otsuse jõuga täita, kuid siiani see ei õnnestu — tegelikult see vaid tugevdab Venemaa ettevõte positsiooni.

Raha jõuga võtta on muidugi kah huvitav variant, arvestades, et juba neli aastat ähvardab Kiiev Venemaalt Krimmi ära võtta, kuid ei ole siiani võimeline isegi Donbassi ja oma radikaalide ning paljude sotsiaalsete probleemidega toime tulema.

See kõik aga ei takista režiimil regulaarsetest võitudest kuulutada. Mis sellest, et elu muutub aina raskemaks — see tähendab, et järgmine laenutranš on üha lähemal.

Mis sellest, et tankid paraadil kogu pealinna asfaldi rikkusid – järelikult on nad rasked ja litsuvad vaenlase laiaks. 

Paljud edusammud eksisteerivad vaid ukrainlaste endi mõtetes. Nagu ka kindel veendumus, et Ukraina on Venemaa gaasist vabanenud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

USA halastab Euroopale, kuid mitte Ukrainale
Hoop globaalsele hierarhiale: Venemaa on sundinud eurooplasi millekski kohutavaks
Tagid:
arbitraaž, arbitraažikohus, energiajulgeolek, transiidiärisüsteem, vedelgaas, LNG terminal, gaasijuhe, gaas, transiit, Naftogaz, South Stream, Nord Stream 2, Petro Porošenko, Euroopa Liit, Rootsi, EL, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad