00:47 28. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0964
  • RUB72.1052
Poliitika
lühendatud link
52 0 0

Parem hilja kui mitte kunagi. Euroopa hakkab mõistma, et on aeg alustada võitlust Ameerika diktaadi vastu. Washingtoni sanktsioonipoliitika sunnib EL reageerima.

Oleg Obuhhov, raadio Sputnik

Autonoomia tugevdamine ja suveräänsus… Tuleb välja, et Euroopa tegeleb tõsiselt oma, pankadevahelisest SWIFT võrgust sõltumatu maksesüsteemi loomisega. On kätte jõudnud aeg hoolitseda lisaks oma pankadevaheliste sidekanalete ka oma valuutafondi eest, väidab Saksamaa välisminister Heiko Maas.

Alles mingi kolm-neli aastat tagasi ei juletud ELis sellisest vabameelsusest isegi sosistada, et ookeanitagust "suurt venda" mitte ärritada.

On selge, et vabanemine Ameerika sõltuvusest kaubandus-, majandus- ja rahanduspoliitikas ei ole lihtne, kuid Saksamaa on juba selliseid katseid teinud, selgitas Maas ühemõtteliselt oma kolleegidele Berliinis toimunud konverentsil.

Saksa välisminister kavatseb revideerida riigi suhteid USA-ga >>

Veidi varem, neid kahte asja justkui omavahel sidumata, soovitas ta eurooplastele aktiivselt Ühendriikide tegevusele aktiivsemalt reageerida.

"Washington sunnib meid sõnastama Euroopa vastused sanktsioonipoliitikale. Kui USA äkki, ilma kooskõlastamata ja üsna mittespetsiifilisel viisil kehtestab sanktsioone Venemaa, Hiina, Türgi ja tulevikus, võimalik, et ka teiste peamiste kaubanduspartnerite vastu, mõjutab see Euroopat ja Saksamaad. Me peame sellele reageerima," ütles minister.

Ja reageerida tuleb juba nüüd. Ühendriigid on kehtestanud järjekordse piirangutepaketi Venemaale, ja järgmised, veelgi rangemad piirangud, mis puudutavad Venemaa juriidiliste isikute krediteerimist, eksporti ja kaupade importi, võivad hakata kehtima novembris.

Esialgu pole Euroopa lahkumiseks SWIFTist põhjust, kuid selleks pinnase ettevalmistamine praegu oleks vägagi õigeaegne – just seda saab välja lugeda Saksa välisministri esinemise ridade vahelt. Vaatamata sellele, et SWIFT peakorter asub Brüsselis, esitab ta andmeid USA Riigidepartemangule ja Luure keskagentuurile juba nende esimese nõudmise peale.

Saksamaa kutsus üles reageerima USA sanktsioonidele >>

See paljudele Euroopa ettevõtetele ei meeldi. Nagu ka see, et tehingute tegemisega ülemaailmses pankadevahelises võrgus võib kaotada mitte ainult partnereid, vaid ka kogu äri, mis on USA sanktsioonide all. Kui aga ELiloleks oma süsteem, võiks tegutseda eurooplaste huvides ja ookeanitagust diktaati mitte järgida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
poliitika, majandus, sanktsioonid, EL, Heiko Maas, Euroopa, Hiina, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad