06:13 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
6211

Venemaa investeerib Ukraina majandusse rohkem kui Kiievi sõbrad ja partnerid. Huvitav, kui peatselt teda selles süüdistama hakatakse.

TALLINN, 31. august — Sputnik. Senikaua, kuni Ukraina jätkab oma okkalist rada Euroopasse, jääb tema suurimaks investoriks Venemaa. Asjade loomulikku kulgu ei saa senimaani muuta ei Ukraina ametivõimude agressiivsed sammud ja avaldused ega hullumeelsed riskid, kirjutab raadio Sputnik vaatleja Maria Baljabina.

Sidemeid, mida on loodud aastakümnetega, ei ole niisama lihtne lõhkuda isegi kõikvõimalike katsete juures teeselda, et kahel riigil ei ole ühist piiri, ajalugu ja majandushuve.

Venemaa ettevõtjad riskivad jääda dividendideta, juhul kui Petro Porošenkole ja tema aatekaaslastele kargab pähe järjekordne ekstravagantne idee Venemaast irdumiseks. Aga kui kogu äritegevus sinnapaika jätta, kelle poole siis Kiiev, huvitav küll, abipalvega pöördub?

Kuidas Kiievis ukrainlasi hirmutati ja ise ka ehmuti>>

Kui võim riigis vahetub, siis kõiki lõhutud sidemeid taastada ja riiki toetada tuleb kõige tõenäolisemalt Moskval. Nii et parem on, kuni selleks võimalust, säilitada see, mis veel alles püsib.

Liiatigi tunnetavad Venemaa raha puudumist kõige teravamalt mitte poliitikud, kellel on elujärg juba üsna kenasti sisse seatud, vaid tavalised kodanikud. Venemaal ei ole sihiks ukrainlastele kahju teha, erinevalt nende endi ametivõimudest, kes sellega edukalt hakkama saavad.

Kõik, mille Kiiev sai ilma riskita nälga surra ära keelata, selle ta ära keelas. Aga kuidagi ju ikka elada vaja, ja kui keelduda veel jäänud rahavooludest Venemaalt (mis hetkel moodustavad 36% ühtekokku kõigist välisinvesteeringutest), läheb päris raskeks.

Auru all: Ukraina kummalised arvutused>>

Tänavuse aasta algusest saati on Ukraina saanud riigilt, keda ta armastab agressoriks nimetada, 436 miljonit dollarit. Need ei ole laenud IMF-ilt ega sõjaline abi ameeriklastelt, millest Kiievis pidevalt uhkusega räägitakse. See on elus raha, mis toetab Ukraina majandust, millest sealsamas Kiievis eelistatakse pigem mitte kõnelda.

Piisab sellest, et võõrtöölised, kelle najal riik Batkõvštšina liidri Julia Tõmošenko meelest püsti püsib, toetavad oma kodumaad rubladega – niigi on häbi küllaga. Aga kuidas ka Kiiev ei püüa Moskvat maha salata, ei taha see millegipärast kuidagi õnnestuda.

Igasuguste avalduste kiuste on gaas seal endiselt venemaine, olgu pealegi Euroopast tulnud, ja investeeringud on samuti venemaised, ning paljudel inimestel on endistviisi mugavam rääkida vene keelt.

Ukraina teatas kavatsusest arestida veel üks Venemaa laev>>

"Vägivaldses venestamises" ja soovis Ukrainat gaasi abil põlvili suruda on Venemaad juba süüdistatud. Nüüd mõeldakse midagi välja ka investeeringute asjus, ja tuleb välja, et tegemist on – Kremli salakavala plaaniga. Ainult et kas suudab Kiiev kogu sellest rahast loobuda ja kas mitte samaviisi, nagu gaasi puhul, vaid päriselt? Või on zrada (ukraina k. "reetmine") sel juhul siiski eelistatavam kui peremoga (ukraina k. "see võit").

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
raha, gaas, investeering, ettevõtja, Euroopa, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad