14:24 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
7120

Soome-visiiti lõpetades rõhutas Emmanuel Macron, et Euroopa riigid peavad rajama mandril uue turvalisuse arhitektuuri ning seda koos Venemaaga.

TALLINN, 1. september — Sputnik. Prantsuse ajaleht L'Opinion märgib, et tema üleskutsed suhete läbivaatamiseks ja ümbermõtestamiseks ühilduvad projektiga, mis saab esitatud lähikuudel, arvestades uut geopoliitilist olukorda, mida märgistab USA presidendi usaldamatus NATO suhtes, vahendab portaal Inosmi.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kõneles Helsingis viibides Euroopa Liidu ja Venemaa vaheliste suhete täiel määral ümbermõtestamisest, seda eeskätt julgeoleku ja riigikaitse valdkonnas selle piirkonna stabiilsuse säilitamiseks.

"Meie huvides on, et Euroopa Liidul oleksid strateegilised partnerlussuhted meie lähimate naabritega, sealhulgas julgeoleku ja riigikaitse valdkonnas," teatas Prantsusmaa riigipea oma Soome kolleegiga ühisel pressikonverentsil.

"Reetur Macron" on hakanud Putini tsitaatidega rääkima>>

"Ma leian, et meil tuleb täielikult ümber mõtestada meie "külma sõja" järel kujunenud suhted Venemaaga," teatas Macron. "Kahe viimase aastakümne vältel oleme jäänud ekslike otsuste ja arusaamatuste vangistusse, mis on viinud selleni, et me pole suutnud teha õigeid järeldusi."

"Meil seisab ees palju tööd, arvestades kõike, mis on viimastel aastatel aset leidnud, ent me peame selle arutelu käsile võtma," lisas ta, nimetades seetarvis kaht tingimust.

"Me peame olema Euroopa Liidu sees märksa tugevamad, meil peab olema strateegiline autonoomia. Ilma piisavalt tugeva riigikaitseta ja turvasüsteemita ei saa strateegilistest partnerlustest juttugi olla," väitis Macron.

Venemaa peab samuti tegutsema, eriti lahenduse leidmisel Ukraina konfliktile, mille algusest peale on hukkunud 10 000 inimest ja mis käesoleval ajal on ummikusse jooksnud.

Macron ja Niinistö jõid Helsingi turuplatsil kohvi>>

"Me ei tohi mõne viimase aasta sündmusi unustada, see oleks väär. Küsimusele tuleb läheneda realistlikumalt, võttes arvesse eeltingimusi, mida ma mainisin, ja rohkem süvitsi koostööd tegema. See on ka võimalik, kuid selleks peavad mõlemad pooled tahet ilmutama," jätkas Macron.

Üleskutsed "Euroopa arhitektuuri ümbermõtestamisele" ja "täielikule suhete uuendamisele" ühildub Euroopa julgeoleku tugevdamise projektiga, mida Emmanuel Macron "lähikuudel" tutvustada tahab, pidades silmas uut geopoliitilist olukorda, mida märgistab USA presidendi Donald Trumpi usaldamatus NATO suhtes.

"Euroopa ei saa enam omaenese julgeoleku küsimuses tugineda USA-le. Seetõttu tuleb võtta endale vastutus ning tagada oma turvalisus ja suveräänsus. Me peame silmas pidama külma sõja tagajärgi," teatas Prantsusmaa president oma esinemisel Prantsusmaa saadikute ees.

"Uus solidaarsus nõuab Euroopa riigikaitse ja julgeoleku ülesehituse ümbermõtestamist kõikide Euroopa partnerite, sealhulgas ka Venemaa kaasamisega," lisas Macron.

Venemaa president Vladimir Putin ja Prantsusmaa riigipea Emmanuel Macron
© Sputnik / Михаил Климентьев

Macron: EL-i julgeolek ei tohi enam sõltuda USA-st>>

Mai lõpul toimunud Peterburi-reisil sõlmisid Putin ja Macron kokkuleppe asuda välja töötama küberruumis käitumise ühist reeglistikku.

Viimastel aastatel on pinged Venemaa ja Euroopa Liidu vahel kasvanud Venemaa rolli tõttu Ukraina konfliktis. EL pikendab järjepidevalt pärast Krimmi annekteerimist Moskva poolt ja venemeelsete võitlejate sõjategevust Ida-Ukrainas 2014. aastast kehtivaid majandussanktsioone Venemaa vastu.

Tagid:
julgeolek, NATO, Vladimir Putin, Sauli Niinistö, Donald Trump, Emmanuel Macron, EL, USA, Venemaa, Soome, Prantsusmaa

Peamised teemad