07:55 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Poliitika
lühendatud link
27 0 0

Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas Rootsi telejaamale SVT antud intervjuus, arutledes euroopalike väärtuste erinevuste üle Prantsusmaa ja Venemaa vahel, et diskussioon Moskvaga on hädavajalik ja et ta austab Venemaa presidenti Vladimir Putinit, kes samas "unistab EL-i lõhenemisest".

TALLINN, 3. september — Sputnik. "Ma austan Vladimir Putinit ja olen üheks neist, kes leiab, et me peame Venemaaga looma uue lähenemisviisi julgeolekule, meil tuleb Venemaaga diskussioone pidada. Aga Putini unistuseks on EL demonteerida," lausus Prantsusmaa president pühapäevases analüüsisaates Agenda antud intervjuu, vahendas RIA Novosti.

"Reetur Macron" on hakanud Putini tsitaatidega rääkima >>

Üheks ajendiks säärastele ütlustele sai Rootsi valimiskampaania 9. septembril toimuvate parlamendivalimiste eel. Ühelt immigrantidevastaselt, Rootsis ühtlasi populistlikuks nimetatud sotsiaalkonservatiivse erakonna Rootsi Demokraadid juhilt Jimmie Åkessonilt küsiti, keda ta eelistab – kas Prantsusmaa presidenti Emmanuel Macroni või Venemaa liidrit Vladimir Putinit.

Åkesson keeldus küsimusele vastamast, öeldes, et ta ei soovi kummatigi valikut teha.

Sellest loost rääkis rootsi teleajakirjanik intervjuu käigus Prantsusmaa presidendile ja palus tal toda vastust kommenteerida. Macron ütles, et ta ei tahaks riigisisesesse diskussiooni sekkuda. Koos sellega nentis ta, et vastus ütleb paljugi juhi kohta, "kes ei suuda huve ja väärtusi tähtsusjärjestusse seada."

Macron väitis, et Prantsusmaa austab inimõigusi, "on üheks märkimisväärse demokraatiaga riigiks" ja EL-i liikmeks.

"Mul on pidevalt kontakte Putiniga ja ma austan teda, kuid Venemaa ei ole eeskujuks inimõiguste vaatevinklist. Ma arvan, et Venemaa ei saa olla rootslastele eeskujuks," ütles Prantsusmaa president. Ta lisas, et parteijuhi vastus "kõneleb paljustki".

Åkesson ise ütles STV-le, põhjendades oma soovimatust vastata küsimusele presidentide vahel valimisest, et ei näe selleks põhjust.

Macron tunnistas Venemaa kodanike ees USA süüd >>

Tagid:
julgeolek, demonteerimine, poliitika, valimised, EL, Jimmie Åkesson, Emmanuel Macron, Vladimir Putin, Venemaa, Rootsi, Prantsusmaa

Peamised teemad