12:29 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Poliitika
lühendatud link
Dollariajastu loojang (12)
9420

Riigid leppisid kokku, et kaubandustehinguid teostatakse eurodes, Iraani riaalides ja Iraagi dinaarides.

TALLINN, 3. september — Sputnik.  Iraan ja Iraak hakkavad kaubavahetuse läbiviimiseks kasutama oma rahvusvaluutasid. Seda teatas RT, viitega Iraagi-Iraani kaubanduskoja esimehele Yahya al-Ishaqile.

Intervjuus uudisteagentuurile Mehr ütles ta, et "oleme loobunud dollaritehingutest, enamik kaubandustehingutest hakkavad toimuma eurode, Iraani riaalide ja Iraagi dinaaride vahendusel." 

Seejuures lisas al-Ishaq, et teatud juhtudel nähakse ette vastastikku kasulikku kaupade ja teenuste vahetamise süsteemi. Tema sõnul moodustab iga-aastane kaubavahetus kahe riigi vahel keskmiselt 8 miljardit dollarit.

Varem teatas Türgi president Recep Tayyip Erdogan vajadusest lõpetada dollari domineerimine rahvusvahelises kaubanduses.

Ka Türgi kavatseb sõlmida osa oma väliskaubanduslepingutest rahvusvaluutas või dollarile alternatiivsetes vääringutes — peamiselt eurodes.

Nagu kirjutas Sputnik Eesti, rääkis käesoleva aasta 21. augustil ka Venemaa Föderatsiooni rahandusminister Anton Siluanov võimalusest minna väliskaubandusoperatsioonides üle rahvusvaluutadele.

"Oleme märkimisväärselt vähendanud oma investeeringuid USA varadesse. Tegelikult on dollar, mida peeti maailmavaluutaks, muutunud arvelduste jaoks riskantseks instrumendiks," ütles ta.

Föderatsiooninõukogu liige Igor Morozov teatas, et vastusena USA sanktsioonidele tasuks Venemaal dollari kasutamisest loobuda.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, paistab Bretton Woodsi süsteem, mis alles mõne aja eest tundus üsna kindlana, nüüdseks küllaltki haprana. Ei, globaalse reservvaluuta "kohest kokkuvarisemist" ei ole veel, jumal tänatud, karta, kuid 1986. aasta paiku näis ka Nõukogude Liit veel kindla kantsina. Ja NSVL oli palju tõsisem süsteem kui mistahes dollaristandard. 

"Läheb sõjaks." Kuhu kadusid Venemaa miljardid Ameerika võlakirjadest >>

The Economist näeb asja tuuma: dollar on Ameerikat maailma keskmes hoidva süsteemi element, mis muudab Ameerika liitlased (ja isegi vastased) "ühe eesmärgi saavutamise nimel kokkuaheldatuiks". Kui see side kaob, on NATO ja teiste rahvusvahelisele poliitikale USA mõju kehtestavate rahvusvaheliste struktuuride hääbumine vaid aja küsimus.

Teema:
Dollariajastu loojang (12)

Samal teemal

Te tapate dollari: Rothschildide ajaleht anub Trumpi – lõpeta ometi!
Konfiskeerida Ukraina raha ja õõnestada dollarit: Moskva reageerib sanktsioonidele
Tagid:
alternatiiv, dollarist loobumine, dollar, loobumine, dollarid, rahvusvaluuta, Igor Morozov, Anton Siluanov, Iraagi-Iraani kaubanduskoda, Mehr, Yahya al-Ishaq, Erdogan, Recep Tayyip Erdogan, Iraan, Iraak, USA, Venemaa, Türgi

Peamised teemad