03:28 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
3710

USA ja EL-i vaheline jahenemine kajastub Venemaa ja Prantsusmaa suhetes.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Emmanuel Macron otsib teed Moskvale lähenemiseks, kuid tegutseb esialgu ebakindlalt: kord kutsub üles strateegilisele partnerlusele, kord kinnitab, et Kreml tahab Euroopa Liidu hävitada, edastab RIA Novosti.

Macron muudab tooni

Pühapäeval, 2. septembril Rootsi televisioonisaates esinedes nimetas Prantsusmaa president Venemaa riigipead enese jaoks oluliseks vestluspartneriks, kuid rõhku ta sellele ei asetanud.

"Mina austan Vladimir Putinit. Ja mina olen üks neist, kes leiab, et me peame uutmoodi lähenema julgeolekuprobleemidele seotult Venemaaga, meil on tingimata tarvis arutelusid. Aga Putini unistuseks on EL demonteerida," väitis ta telesaate Agenda intervjuus.

Nädal tagasi täheldas Macron Venemaa ja Prantsusmaa suhetes teisi perspektiive. Suursaadikutega kohtumisel kutsus ta EL-i üles "strateegilisele partnerlusele" Venemaaga.

"Jutt ei käi küll lähenemisest, kuid Moskva tuleb kaasata Euroopasse, kuna Venemaa ajalugu, nagu ka Türgi oma on tihedalt seotud Euroopa ajalooga. Ja meil tuleb üheskoos tulevikku luua," selgitas Macron.

Mõne päeva möödudes, oma visiidil Taanisse andis Prantsusmaa riigipea mõista, et näeb Moskvas üht alternatiivi Washingtonile: "Euroopa Liit ei saa enam oma turvalisust USA hooleks anda. Meil endil tuleb võtta endale vastutus, et garanteerida suveräänsus." Ja tegi ettepaneku asuda seda teemat "igakülgselt läbi arutama kõigi EL-i partneritega, mis tähendab, et ka Venemaaga."

Sel taistal andsid meediakanalid teada küllakutsest, mille Macron saatis Venemaa riigipeale – külastada Prantsusmaad Esimese maailmasõja lõpu sajandal aastapäeval, 11. novembril 2018. aastal.

On Trumpile selja pööranud

Kremli suhetes Macroni meeskonnaga oli madalstart. 2017. aasta esimesel poolel süüdistasid Prantsusmaa tulevase presidendi abilised "Venemaa häkkereid" Macroni pooldajate liikumisele En Marche! (Edasi!) kuuluvatesse arvutitesse sissemurdmises. Hiljem selgus, et küberrünnakuid sooritati põhiliselt Ukraina territooriumilt ning valimiste eel veebivõrku laaditud kirjavahetus ei sisaldanud mitte midagi kompromiteerivat.

Aga "sete jäi alles" ja seetõttu teatas Macron pärast esimest isiklikku kohtumist Putiniga 2017. aasta mais, et ta on tõstatanud küsimuse "Venemaa sekkumisest" Prantsusmaa valimistesse ja väljendanud oma rahulolematust.

© Ruptly
Emmanuel Macroni kohtumine Donald Trumpiga.

Sellegipoolest unustas Pariis Moskva "virtuaalse käe" õige kiiresti. Ja muutis koguni lähenemisviisi Süüria kriisile: Bashar al-Assadi lahkumine lakkas Macroni jaoks olemast rahumeelse lahenduse vältimatuks tingimuseks. Kremli ja Élysée palee vahel joonistus välja ühtviisi pragmaatiline tegevuskava.

Käesoleval aastal on poliitiline konjunktuur nihutanud Pariisi veel veidi enam Moskva suunas.

USA terase- ja alumiiniumitollide tõttu puhkes EL-i ja Washingtoni vahel kaubandussõda.

Prantsusmaa ja Saksamaa riigipead on püüdnud parandada suhteid Kremliga. Maikuus külastasid Angela Merkel ja Emmanuel Macron Venemaad. Ning juulis käis Prantsusmaa president Peterburis jalgpalli maailmameistrivõistluste poolfinaali vaatamas.

Inglased jõudsid samuti poolfinaali, kuid Londonist ametiisikuid kohale ei sõitnud.

Samas tegi Pariis veel aasta algul panuse Macroni ja Donald Trumpi isikliku sõpruse arendamisele: see liit pidanuks välja vahetama Obama ja Merkeli transatlantilise sideme. Kuid Macroni visiit Washingtoni lõppes läbikukkumisega. Ja Prantsusmaa nördinud riigipea lubas endale ründavaid teravusi USA vastu.

Teevad läbivad mälukontrolli

Senini ei ole selge, kui kaugele on Pariis idas leiduva mõistva vestluspartneri otsinguil valmis minema.

"Macron on harjutanud meid avaldustega, millele ei järgne mitte midagi. Niisugustega, mis mitte millegi poolest ei erine lihtsatest formaalsustest. Seetõttu olen ma selle suhtes, mida ta räägib, erakordselt skeptiline," kommenteeris olukorda intervjuus Sputnik France´ile politoloog Xavier Moreau.

Президент РФ Владимир Путин и президент Франции Эмманюэль Макрон
© Sputnik / Михаил Климентьев
Vladimir Putin ja Emmanuel Macron.

Tema sõnul võiks Prantsusmaa alustada suhteid Venemaaga puhtalt lehelt, kuid selleks tuleb tingimata sanktsioonid tühistada.

"Selles aga, mis puudutab diplomaatiat nii Euroopa tasandil kui ka Venemaa suunal, ei ole Macron näidanud end mehena, kes on suuteline revolutsiooniliseks läbimurdeks," leiab Moreau.

Prantsuse sovetoloog Pierre Lauren, kes samuti Sputnik France´ile intervjuu andis, oletab, etMacroni püüd tugevdada oma poliitikas Venemaa suunda teeb läbi tugevustesti 11. novembri pidustuste ajal, mille külaliseks võib saada Vladimir Putin.

"Arvan, et sel pidupäeval tasub pöörata tähelepanu sellele, kas Pariis Vene vägede kangelastegusid selles sõjas tähistab või mitte," ütleb Lauren.

Kremlis loodetakse Prantsusmaa heale tahtele.

"Ma võin kohe öelda, et austuse asjus vastab president absoluutse vastastikkusega," rõhutas Putini pressisekretär Dmkitri Peskov.- Tõepoolest, president Vladimir Putinil on loodud hästi konstruktiivsed töösuhted, sealhulgas head isiklikud suhted, mis aitab tal arutada küllaltki teravaid teemasid ja küsimusi, mille osas riigid varjamatult oma erimeelsustest ja lähenemisviiside lahknevustest teada annavad. Kusjuures mõnikord risti vastandlike seisukohtadega."

Tagid:
Kreml, Emmanuel Macron, Donald Trump, Vladimir Putin, Prantsusmaa, EL, USA, Venemaa

Peamised teemad