08:34 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
6001

Ukraina jalgpallurite selgadel uhkeldab nüüd loosung "Au Ukrainale". Venemaal ja paljudes teistes riikides tõlgendatakse seda bandeeralaste tervitusena. Tekib küsimus: kuidas Ukrainal õnnestus UEFA nõusse saada?

Svetlana Kalmõkova, raadio Sputnik

"Stiilne, moodne, patriootlik." Nii kommenteeriti Kiievis loosungit "Au Ukrainale", mis nüüd uhkeldab Ukraina jalgpallurite särgiselgadel. Riigi spordiminister kutsus kõikide spordialade koondisi seda hüüdlauset oma vormirõivastele paigutama.

Ülepea, tuleb lausa osata niisugust reasündmust, nagu seda on jalgpallivormi esitlemine, poliitiliseks provokatsiooniks pöörata. Selles, et tegemist on provokatsiooniga, kusjuures täiesti ettekavatsetult, ei ole kahtlust. Võeti ju samal päeval, mil sai teatavaks loosungi "Au Ukrainale" ilmumine jalgpalikoondise esindusvormile, Ülemraadas menetlusse presidendi seaduseelnõu riigi relvajõudude põhimääruse muutmisest. "Au Ukrainale" saab Ukraina armee ametlikuks tervituseks ja vahetab välja neutraalse "Tervist, seltsimehed!"

Ainult et venelaste, valgevenelaste, poolakate, slovakkide ja teiste rahvaste jaoks on hüüdlausel "Au Ukrainale" konkreetne ajalooline ja poliitiline tähendus. See on tervitus, mida kasutasid Venemaal keelatud Ukraina Rahvuslaste Organisatsiooni (OUN)* ja Ukraina Ülestõusuarmee (UPA)* võitlejad. Nende metsikusi Teise maailmasõja aastatel mäletatakse seniajani.

Gaasikompressorjaam Ukrainas
© Sputnik / Стрингер

Aga UEFA-s nähtavasti mitte ainult ei tunta ajalugu, vaid ei olda kursis ka sellega, et seesama loosung on juba saanud poliitilise skandaali põhjuseks jalgpalli maailmameistrivõistluste ajal Venemaal. Siis paistsid silma Horvaatia jalgpallur Domagoj Vida ja tema sõber koondise treenerite staabist Ognjen Vukojević. Mõlemad tähistasid vägagi omapäraselt turniiri veerandfinaalis saavutatud võitu Venemaa koondise üle. Videoklipp, kus nad skandeerivad bandeeralaste tervitust, tekitas vutifännides nördimust.

FIFA algatas distsiplinaarjuurdluse. Vukojevićit trahviti ja kõrvaldati ajutiselt oma tööpostilt. Vida oli sunnitud vabandust paluma. Tema eest vabandasid Horvaatia pöidlahoidjad. Kuid kuni esivõistluste lõpuni saatis Vida ilmumist palliväljakule tribüünide vilekoor.

Krimmi sild
© Sputnik / Виталий Тимкив

Tekib veel üks küsimus: kuidas Ukrainal õnnestus UEFA, kes uue vormi kujunduse heaks kiitis, ära veenda ja saada luba seda loosungit kanda. On see ju vastuolus jalgpalliliidu enese reeglitega, kus on selgesti osutatud, et võistlusvarustusele võib kanda ainult riigi nimetuse ja vapi, mängija perekonnanime, tema numbri ja tootja ning sponsori logod. Enamgi veel, rahvusvaheliste eeskirjade kohaselt on keelatud kasutada mis iganes poliitilisi, usulisi või isiklikke loosungeid või kujutisi. Seda peaksid jalgpalliametnikud ometigi teadma.

*Venemaal keelatud terroriorganisatsioon

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
jalgpall, Au Ukrainale, UEFA, FIFA, UPA, Ukraina

Peamised teemad