19:53 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0956
  • RUB85.9486
Poliitika
lühendatud link
2911

Prantsuse koolilapsed, kes olid ära kuulanud Macroni loengu sellest, kui hea on olla president, võisid küll arvata, et tegemist on lausa mingi pidupäevaga. Seevastu meedia haaras lektoril sõnasabast kinni.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Oh ei, tema pole Lenin. Las too rääkis pealegi köögitüdrukust, kes suudab riiki juhtida, kuid samas vannutas õppima, õppima, õppima. Aga kui mõista Macroni nii, nagu võisid temast aru saada Lavali kolledži kuuenda klassi õpilased, siis pole see sugugi kohustuslik. "Ma ei ole kindel, et presidendiamet on elukutse. Mingisugused oskused on muidugi vajalikud, kuid ei saa kindlalt öelda, et tegemist on elukutsega," kordas ta kaks korda materjali kinnistamiseks, et 12-aastased õpilased ei arvaks, et nad esimesel korral valesti kuulsid.

Ehkki, kui ta ka muretses, et siingi kõik teda õigesti ei mõista, siis seda täiesti asjatult. See oli tal vahest kõige tänulikum kuulajaskond. Tema niisuguste avameelsuste peale jõudsid paljudki otsusele, kelleks saada. Kui isegi erilisi teadmisi tarvis ei ole. Tõsi küll, ta tunnistas, et riiki juhtida ei ole lihtne. Tuleb ette, ütles ta, keerulisi päevi. Ent on ka hõlpsaid. Ning juhtub sedagi, et võim paistab talle ülepea privileegina. Näiteid ei hakanud tooma. Tegemist oli ju lastega. Milleks neil tarvis teada, kuidas ta ametiseisundit kasutades ligi kaks kuud "mon cher ami" Alexandre Benallat varjus hoidis. Olgugi et too tuli maidemonstratsiooni laialiajamisel sooritatud vägivallatsemise eest niikuinii vallandada.

Need olidki Emmanueli jaoks nähtavasti kõige tõsisemad päevad. Ses mõttes, et rasked päevad. Mille ta muuseas on juba üle elanud. Teisiti öeldes võisid koolilapsed, olles ära kuulanud loengu sellest, kui hea on olla president, küll otsusele jõuda, et kui see ei ole elukutse, siis on see lausa mingi pidupäev. Seevastu meedia haaras lektoril sõnasabast kinni. Professionaalsus. Küsimuste põhjal otsustades peavad täiskasvanud kodanikud nimelt seda omadust rahvuse tegeliku liidri üheks peamiseks tunnusjooneks. Tema aga, tuleb välja, on neid alt vedanud. Nii nagu lapsi.

Ehkki lapsi ta Lavalis just ei petnudki. Kuna vaatamata ambitsioonidele ja napoleonlikele maneeridele ei ole ta tõepoolest spetsiaalselt valmistunud riigimasina juhtimiseks. Nii et tüüribki seda justkui blondiin, kes "juhiload sai ostetud, aga sõiduoskus jäi ostmata". Reiting on 31 protsenti. Isegi nende ajaloos kõige hullemal Hollande´il oli see vastavaks hetkeks 33. Kusjuures, nagu meenutas Le Figaro, on ka Hollande ja enne teda Sarkozy tunnistanud, et presidendiks pole "kerge" olla. Mõlemale anti hõlpu juba pärast esimest ametiaega.

Kas Putin unistab Euroopa Liidu lammutamisest?>>

Macronil on muidugi veel aega teiste vigade pealt õppust võtta. Mees pole ometigi rumal. Ja on omamoodi isegi kena. Kuid ega kena inimene ole siiski elukutse. Elukutseks aga, nagu Emmanuel kuuenda klassi õpilastele ütles, on näiteks – professor. Möödub paar aastat ja uut õppeaastat alustades avab tema vahepeal küpsenud koolilastele juba kogu tõe. Et saada selliseks nagu tema, on ikkagi vaja õppida. Prantsuse keelt ja kirjandust. Ja et õppejõud oleks kindlasti 20–25 aasta võrra vanem. Parem, kui see oleks naisterahvas. Kuigi Macroni Prantsusmaal pole sugupool abielu jaoks põhimõtteliselt tähtis.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kool, Vladimir Lenin, Emmanuel Macron, Prantsusmaa

Peamised teemad