22:39 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Poliitika
lühendatud link
11720

Vene piiri ületavate liisinguautode fännide seas esialgu paanikat põhjustanud Venemaa uute tollieeskirjadega "harjuti ära" ja nad muutusid Balti riikide ja Soome elanike jaoks tavapärasteks.

TALLINN, 9. september – Sputnik. Segadus ja pahameel, mis oli iseloomulik Venemaa tolliseaduste muudatusele järgnenud esimestele päevadele, on järk-järgult vaibunud. 

Autod ja bussid Narva sillal
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Liisitud autode omanikud leppisid tõsiasjaga, et Venemaale sõites peavad nad oma auto eest tagatisraha maksma.

Kuid küsimus "kas mugavus on vaeva väärt" ja kas nüüd pole lihtsam Venemaale rongi või bussiga reisida, selle asemel, et raha autolaenule kulutada, on paljude jaoks veel ühese vastuseta.

Vaikus Venemaa läänepiiril

Sputnik Eesti ajakirjanikud külastasid nädalavahetusel Eesti piirilinna Narvat, kus torkas silma, et Eesti-Vene piiripunktis puudus tavapärane sagimine.

Väravad, mille kaudu autod piirile sõidavad, avanesid harvemini kui tavaliselt. Peamiselt kasutati neid sõiduks Venemaalt Eestisse.

Firma TRANSSERVIS-N terminalis, kus piiriliikluse järjekorda reguleeritakse, kinnitatakse samuti, et sõiduautode läbipääsuprotsess on aeglustunud.

Samas, ei ole ettevõtte juhi sõnul Venemaale reisida soovijate hulk vähenenud.

Üht võib julgelt öelda – pankadelt liisitud autosid enam piiriületamist ootajate järjekorras ei kohta.

Inimesed oskavad oma raha lugeda

TRANSSERVIS-N tegevjuht Vladimir Mižui tutvustas Sputnik Eestile viimase paari päeva statistikat.

Kui näiteks augustis sõitis Narvast Ivangorodi keskmiselt 802 sõiduautot päevas, siis pärast 4. septembrit vähenes nende arv 665-le.

Vene Föderatsiooni uus tolliseadus kohustas liisinguautode omanikke Venemaale sisenemisel tagatisraha maksma, vähendades seeläbi Narvas piiriületust ootavate autode hulga 547-ni.

Järgnenud päevad näitasid, et järjekorrast kadusid praktiliselt kõik rendiautod.

Piiriületuskutset ootavate juhtidega suhelnud Sputnik Eesti ajakirjanikud kuulsid uute reeglite kohta kõige erinevamaid arvamusi, samuti igatsorti soovitusi laenuautode omanikele.

Ajal mil ajakirjanikud inimestega rääkisid, kogunes TRANSSERVIS-N terminali ligikaudu 40 sõidukit.

Liisinguautosid nende seas tõepoolest polnud. Samas kinnitas autode arv, et kui inimestel on tõsine kavatsus Venemaale minna, kohanetakse uute nõuetega kiiresti.

Ka Soomega on küsimus lahendatud
Soome meedia: Vene turistid on kuhugi kadunud, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Даничев

Kui esimestel päevadel peale seadusmuudatuste jõustumist õnnestus mõnel Soome autoomanikul pangale kuuluva sõidukiga takistamatult Venemaale jõuda, siis nüüdseks on nendegi jaoks uks sulgunud.

Soome ametivõimud reageerisid Venemaa uuendustele omal moel. Näiteks ütles väliskaubanduse ja majandusarengu minister Anne-Marie Virolainen, et uued tollieeskirjad ei aita turismi ja kaubanduse arengule kaasa. 

Samal ajal väljendas minister lootust, et kahe riigi tolliametnikud arutavad probleemi võimalikult kiiresti läbi ja leiavad mõlemale osapoolele sobiva lahenduse.

"Kui tahame turismi ja riikidevahelist kaubandust arendada, siis tunduvad niisugused seadused üsna kummalistena. Loodan, et mõlema riigi tolliametnikud peavad sel teemal nõu.

Kui lahendust ei leita, võidakse küsimus edastada parlamendi majanduskomisjonile," ütles Virolainen.

Minister tunnistas, et liisinguautosid puudutavad uued eeskirjad osutusid ka tema jaoks täielikuks üllatuseks. Tema arvates tekitavad antudd uuendused inimestele suuri raskusi ja muudavad ka piirikontrollipunktide töö keerulisemaks.

 

Samal teemal

Salakaubana saabuvad relvad Venemaale läbi Baltimaade ja Ukraina
Õiguskomisjon tahab idapiiri kiiremat ehitamist
Tagid:
autolaen, rendiaouto, liisingauto, liisinguauto, tollikontroll, tollid, seadusemuudatus, toll, tagatis, tollipettus, tollimaksud, piir, Vladimir Mižui, Anne-Marie Virolainen, Baltimaad, Soome, Narva, Eesti, Venemaa

Peamised teemad