23:55 16. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1223
 • RUB70.3975
Suurpuhastus Poola välisministeeriumis

Poola välisministeerium koondas enamiku tipp-diplomaatidest

© Foto: Adrian Grycuk
Poliitika
lühendatud link
4910

Poola välisministeerium koondas Moskvas hariduse saanud töötajad. Ministeeriumi juht võib täiel määral pretendeerida konkursi "Kõige joovastavam venevastane algatus" auhinnale, mida transatlantiline žürii innukalt ootab.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Varssavi, nagu näha, paistab olevat venevastased algatused ammugi maha kriipsutanud. Aga ei. Riigisisene nõiajaht jätkub ja kui juba väljaspool piire midagi "silmapaistvat" korda saata ei õnnestu, siis omal algatusel saavad Poola "vanemad sõbrad" ikkagi midagi ette võtta. Välisministeeriumi sügavustes küpses hiljuti idee: kõik Venemaa Välisministeeriumi Moskva Riikliku Rahvusvaheliste Suhete Instituudi (MGIMO) lõpetanud töötajad vallandada.

Poola dikteerib Hiinale, Venemaale ja Saksamaale oma tingimusi >>

Nii tahakski lisada, et käigu kõik kuradile, kuigi see ei kõla just kuigi kenasti. Ehkki sisuliselt on lugu justnimelt selles. Ja mis huvipakkuv – nagu Poola välisministeeriumis kinnitatakse – oli see mõte võidukas ja kiirelt elluviidav. Eriti juhtkonnas.

Putinil on see, mida Trump ihaldab ja poolakad kardavad
© Sputnik / Михаил Климентьев

Välja vahetati peaaegu kõik enam kui 100 ametkondade direktorit ja asedirektorit. Plaanis on välja vahetada veel 86 selle kena Euroopa riigi 101 suursaadikust. Et nina liiga püsti ei aetaks. Oleksid ka diplomaadid kodumaa ja lääne ühiskonna ees kristalselt puhtad.

Uus väliminister Jacek Czaputowicz on tõtt-öelda üles näidanud diplomaatiliste ridade puhastamisel enneolematut usinust ning agarust. Seda vaatamata oma auväärsele eale ja rikkalikule biograafiale, millest osa on seotud opositsioonilise tegevusega kaugetel 1970. aastatel.

Kohe on näha, et uut ministrit pole asjatult juba sotsialismijärgsel perioodil Oxfordis ja teistes imekenades Poolast palju kaugemal läänes paiknevates kohtades koolitatud. Muide, oma kandidaadiväitekirja kaitses ta teemal ""Külma sõja" järgse Euroopa julgeolek".

Ühesõnaga, tegemist on asjatundjaga. Aga kuidas on säärasel inimesel võimalik mitte rõõmu tunda teises formaadis külma sõja üle? Just siin see marjaks ära kulubki! Koos oma juba sünnipärase nõukogudevastase traumaga, mille näiteks endine kaitseminister Antoni Macierewicz on omandanud.

Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma >>

Too on oma tänavutalvise vallandamiseni näinud vaat et iga põõsa taga KGB agente ja kinnitanud, et NSV Liit kannab Saksamaaga täpselt sama solidaarset vastutust Teise maailmasõja vallapäästmise eest. Nii et vana kaardivägi annab veel tuld. Ainult et ülearusest liivast tuleb vabaneda kuskil varjatud paigakeses.

Sellele, et Venemaa Välisministeeriumi Moskva Riikliku Rahvusvaheliste Suhete Instituudi lõpetanud töötajate vallandamine annab hoobi ametkonna professionaalsele tasemele, mõtleb minister viimases järjekorras. Tühja kah. Peaasi on olla trenditeadlik, õigesti mõtelda ja tegutseda. Käia õiget teed, nagu ütles kunagi üks silmapaistev enamlane, tõsi küll, hoopis midagi muud silmas pidades.

Võiks muidugi meelde tuletada, et Venemaa Välisministeeriumi Moskva Riikliku Rahvusvaheliste Suhete Instituuti on nii nõukogude kui ka nõukogudejärgsel ajal, kaasa arvatud teiste riikide ametisolevate presidentide seas peetud diplomaatia ja rahvusvaheliste suhete valdkonnas üheks maailma parimaks kõrgkooliks.

Härra Czaputowiczi jaoks on tegu ilmselgelt teise- või isegi kolmandajärgulise küsimusega. Peaasi, et kõrgkool asub Moskvas, kust väidetavalt lähtub ülemaailme oht. Ning seega võiksid Poola välisministeeriumi töötajad olla nõukogude või Venemaa eriteenistuste poolt värvatud.

Kas see tõesti nõnda on, pole üldse oluline. Ja ka tõde välja selgitada on küsitav. Iga asjaga tuleb tegelda isiklikult, uurida selle seoseid ja teha igasugust rutiinset tööd. Palju lihtsam on kätte võtta ja kõik korraga tänavale visata. Ja saada Poola üldrahvaliku konkursi "kõige väelisem venevastane algatus" preemia laureaadiks, kelle ees suur transatlantiline žürii alandlikult kummardab. Küllap pannakse tähele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
diplomaat, koondamine, MGIMO, Venemaa Välisministeeriumi Moskva Riiklik Rahvusvaheliste Suhete Instituut, Välisministeerium, Jacek Czaputowicz, Poola, Venemaa

Peamised teemad

 • Türgi ja S-400: tõrksa taltsutamine ei õnnestunud

  Venemaa seniitraketikompleksi S-400 jõudmine Türgisse sõjaväelise riigipöördekatse kolmanda aastapäeva eel – võimuhaaramiskatse toimus 16. juulil 2016 – ei ole mitte sümboolne kokkusattumus, vaid Ankara otsene ja karm vastus Washingtoni survele ja välise juhtimise katsetele, selgitab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

  24
 • Kreenholmi tehaste hooned Narvas

  Baltnews meenutab kahe kunagise Eesti suurettevõtte – Tallinna Masinaehitustehase ja Kreenholmi Manufaktuuri saatust.

  29
 • Aleksander Nosovits

  Venemaa majandusteadlane ja politoloog Aleksandr Nossovitš rääkis Sputnik Eestile, miks Balti riikide poliitikud ei täida oma lubadustest lahkuda Euroopa Nõukogu Parlamentaarsest Assambleest.

  26