09:12 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Poliitika
lühendatud link
13520

Sellest, millised on Venemaa plaanid koostööks Eestiga, kas Moskva ja Brüsseli suhete arendamiseks on potentsiaali ning kuidas Venemaa kavatseb tugevdada oma positsiooni inforuumis, rääkis Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee juht Leonid Slutski.

TALLINN, 15. september — Sputnik, Ilona Ustinova. EL ja Venemaa suhetest, Eesti-Vene piiriala koostööst ja kaasmaalaste toetamisest välismaal rääkis RIA "Rossija Segodnja" pressikeskuses toimunud pressikonverentsil Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee esimees Leonid Slutski.

© Sputnik
Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee juht Leonid Slutski pressikonverents.

Sputnik Eesti pressikeskuses jälgiti arutelu videolülituse kaudu. Vastates Eesti meediaplatvormilt esitatud küsimusele piirialase koostöö arengu kohta Eesti ja Venemaa vahel rõhutas Slutski, et see küsimus on Vene-Eesti suhete arendamise seisukohalt tulevikus väga oluline.

Venemaal on tema sõnul erinevatest aegadest suured koostöökogemused Riigikogu erinevate parteide juhtidega.

Piirialaste suhete arendamine kompenseerib mõningal määral seda negatiivset, mis suhetes Tallinna ja Riiaga peaaegu kolmekümneaastase post-nõukogude perioodi jooksul tekkinud on.

Venemaa rahvusvaheline filmifestival avatakse Eesti filmi linastusega>>

© Sputnik
Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee juht Leonid Slutski pressikonverents.

Neil päevil on Riigiduumas kavas ratifitseerida Venemaa-Läti piirialase koostöö programm ajavahemikuks 2014-2020. Lähikuudel algab sama töö Eestiga, ütles Slutski.

"Programm on positiivse tagasiside ilminguks meie doseeritud ja summutatud koostöö arendamisel Eestiga. (…) Meil on seal palju kaasmaalasi, see on meile ajalooliselt ja geograafiliselt lähedane riik ning me peame vahepeal kaotatu tagasi tegema. Ja tegema seda kiirendatud korras, aega raiskamata," ütles Slutski.

© Sputnik
Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee juht Leonid Slutski pressikonverents.

Üldiselt loodab Venemaa, et lähikuudel muutub koostöö Eestiga taas täieformaadiliseks. Slutski sõnul on koostöö praeguse Riigikogu koosseisuga juba välja kujunenud.

"Arvan, et järgnevatel kuudel hakkame parlamendidelegatsioone vahetama, töötame, püüame teiega selles ühist rütmi saavutada," rõhutas ta.

Venemaa on huvitatud partnerlusest EL-ga

Rääkides Euroopa Liidu ja Venemaa suhetest, ütles Leonid Slutski, et Moskva ei taotle mingil juhul Euroopa lõhenemist.

© Sputnik
Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee juht Leonid Slutski pressikonverents.

"Venemaa näeb EL-s usaldusväärset ja huvitavat partnerit. Tõsi, selle partnerluse potentsiaal on viimastel aastatel kordades langenud, me ei ole sellega rahul ja me tahame seda koostööd taastada," ütles Slutski.

Parlamendisaadik rõhutas, et katsed suruda Venemaa Washingtoni sanktsioonidega Euroopa turgudelt välja, on paljudes EL riikides tekitanud vastuseisu. Samas, lisas ta, ei julge keegi Euroopa Ülemkogul Venemaa-vastaseid piiranguid vetostada.

London tühistas Venemaa suhtes kõik reeglid>>

Eesti teema juurde tagasi tulles märkis Slutski, et "Eesti liikmelisus Euroopa Liidus ei ole kindlasti pidurdavaks teguriks mistahes Tallinna ja Moskva vahelise koostöö arendamisel."

On vaja laiendada venekeelset ringhäälingut

Inforuumi julgeoleku osas tuleb Venemaal Slutski arvates kordades suurendada välismaale suunatud teabelevi ja tihendada koostööd välismaal elavate kaasmaalastega.

Oktoobris toimub kuues Kaasmaalaste kongress, kus muude küsimuste hulgas tõstatatakse ka erinevates riikides elavate kaasmaalaste kultuurilise ja haridusliku arendamise teema.

Meediagrupi Rossija Segodnja, uudisteagentuuri ja raadio Sputnik Eesti allüksuse juht Elena Cherysheva
© Sputnik / Вадим Анцупов

Vene senaator vastas Ukraina endisele ministrile "Venemaa pulbrikstegemise" kohta>>

Tema sõnul pole välistatud, et Riigiduumas toimub käesoleva aasta lõpus tõsine arutelu meedia esindajatega nende oluliste ülesannete lahendamiseks.

"Praegu toimub kohutav asi – meid tuntakse vähem, meid kuulatakse vähem, sest 90-ndate alguses loobusime me paljudest "tarbetuna" tundunud teabealastest mõjutus- ja kontrollivahenditest, mis summutaks mistahes Vene-vastase propaganda," ütles Slutski.

Tema sõnul on oktoobris oodata tõehetke ka Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee eelseisval istungil. Seal tehakse ettekanne assamblee kodukorra võimalike muudatuste kohta, mille eesmärk on vältida riikide delegatsioonide mistahes õiguste piiramisi.

Tagid:
Duuma, Leonid Slutski, Eesti, EL, Venemaa

Peamised teemad