17:05 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
Ida majandusfoorum 2019 (9)
9531

Analüüsides välismaa, eriti Briti meedia reaktsiooni Venemaa-Hiina sõjaväeõppustele ja Vladivostokis toimuvale Ida majandusfoorumile, on võimatu mitte märgata vastuolusid propagandasüsteemides, millest nad juhinduvad.

Ivan Danilov, Crimson Alter blogi autor agentuurile RIA Novosti

Ühelt poolt üritavad nad lugejat veenda, et Venemaa on maailmaareenil nõrk, Putin on meeleheitel autokraat ja bensiinijaamast riiki, millele USA majandussanktsioonid kohe-kohe otsa peale teevad, ei maksa üldse tõsiselt võtta.

Venemaa lähiajaloo suurimad sõjaväeõppused "Vostok-2018" >>

Teisest küljest on meedias täheldatav "koletu Putini ja kohutava vene ohu" tõeline kultus. Nii kuulutas Briti The Telegraph Venemaa ja Hiina suured ühisõppused, mis toimuvad paralleelselt Ida majandusfoorumiga Vene presidendi "triumfihetkeks". See tähendab, et Briti ajakirjanikud leidsid sellele sündmusele kiitvaid epiteete, mida Venemaa ega Hiina riiklik meedia endale ei lubanud.

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi

Veelgi enam, Briti ajakirjanikud nägid USA luurelennukite lendudes õppuste piirkonna läheduses märki, et kollektiivne Lääs tunneb nende õppuste toimumisega seoses "muret" riskide pärast, mida Vene-Hiina koostöö endast kujutab.

Lause Putini triumfist saab eriti mõistetavaks, kui vaadelda infokonteksti, milles Briti ajakirjanikud ise tegutsevad: asi on selles, et nende isiklikus reaalsuses on Venemaa siiamaani "roostes ja võimetu armeega" riik, kusjuures mingid "Kalibrite" tulelöögid ega Venemaa õhujõudude edukad operatsioonid Süürias ei ole suutnud seda meedia stereotüüpi murda. On loogiline, et The Telegraphi autorid on tõsiselt šokeeritud, et Vene armee viib läbi suurimaid õppusi ja koguni koos Hiina kolleegidega.

Kuna me elame kahjuks ajastul, kus meemid, eredad kujundid ja sound bite"d on olulisemad ja mõjukamad kui keerulised arutlused, tuleb märkida, et Ida majandusfoorum 2018 ja sellega kaasnevad sõjaväeõppused on saanud vastava meediakajastuse, kusjuures märkimisväärne osa infomõjust tagas täiesti vabatahtlikult just Lääne meedia.

Fotod ja videod, kuidas Vladimir Putin ja Xi Jinping koos pannkooke ja kaaviari sõid, levisid kõikidesse maailma suurematesse telekanalitesse, uudisteagentuuridesse ja ajalehtedesse.

Pannkoogid, kalamari ja pisut viina: Putin ja Xi Jinping Ida Majandusfoorumil >>

Eriti eredalt paistab see visuaalselt Trumpi otsuse taustal mitte minna Aasia tippkohtumisele, mis tekitab Lääne ekspertides ebameeldiva tunde, et Aasia tervikuna langeb kuidagi USA mõju- ja huvide sfäärist välja ja et selles planeedi võtmepiirkonnas hakkab nüüd peremehetsema Venemaa-Hiina allianss.

See viimane on tüüpilise Ameerika või Briti eksperdi seisukohast selge kõrvalekalle asjade normaalsest kulgemisest. Veelgi enam, Jaapani peaminister Shinzo Abe saabumine Vladivostokki Ida majandusfoorumine ainult tugevdas kahtlust, et Ameerika poliitika "kaubandussõda kõikide vastu" koos "sanktsioonide nuia" kontrollimatu vibutamisega viib katastroofiliste tagajärgedeni — Washington tegevuse ohvrid hakkavad oma probleeme lahendama tema seljataga.

Eriti tundlik teema meie lääne vastaste jaoks on Venemaa gaasiprojektid, nagu "Siberi jõud" (Sila Sibiri) ja Ida majandusfoorumil arutatav gaasijuhe Venemaalt Põhja-Korea kaudu Lõuna-Koreasse. Muide, "Siberi jõudu" mainivad Briti ajakirjanikud samas kontekstis sõjaväeõppustega, see tähendab, nad käsitlevad seda Venemaa geopoliitilise mõjutusvahendina ja selles on oma raudne loogika.

Asi on selles, et Hiina (nagu ka Lõuna-Korea ja Jaapan) on energiasõltuvuses ega saa toimida süsivesinike impordita, mis muudab ta väga haavatavaks (ja mõnel juhul isegi sõltuvaks) energiakandjaid (st naftat ja maagaasi) eksportivate riikidest, samuti riikidest, kes saavad vajadusel blokeerida kõik laevateed ja veeldatud gaasi ja naftatarned — see tähendab USA-st, kes võttis Briti impeeriumilt üle põhimõtte "see, kes kontrollib merekaubanduse, kontrollib ka kogu maailma".

Selles skeemis on Venemaa nii USA suurim vaenlane (sest teda on mõttetu isoleerida merelt, eriti pärast seda, kui USA idee "kaaperdada Krimm" 2014. aastal ebaõnnestus) ja peamine riskitegur suhetes teiste riikidega. Gaasijuhet "Siberi jõud" ei saa kahjustada ükski USA lennukikandja grupeering ning just sellepärast on see projekt geopoliitiliselt nii tähtis, et Ameerika-meelsed aktivistid Venemaal korraldasid selle vastu isegi aktiivse mainekujunduskampaania.

"See on katastroof ja võitis Putin": oht põhjasuunast ajas Euroopale hirmu nahka >>

Kui sarnased projektid realiseeritakse ka Lõuna-Korea ja/või Jaapaniga (aga just seda Ida majandusfoorumil arutatakse), siis leiavad maailmas aset kolm olulist geopoliitilist ja geomamajanduslikku "nihet", mis ei saa Washingtonile meeldida.

Esiteks kaob või kuivab tugevasti kokku väga tulus Aasia veeldatud maagaasiturg, sest Venemaa rahuldab gaasijuhtmega tunduvalt Aasia importijate vajadused odava gaasi järele. Praegu maksab LNG Aasias, sõltuvalt turutingimustest 20-50 protsenti rohkem kui Euroopa Liidus, ja just seda turgu peavad silmas Ameerika gaasiettevõtted, kelle huve Trump kõikjal (Euroopast Hiinani) nii aktiivselt edendab.

Asjaolu, et tulud (mis ulatuvad miljarditesse dollaritesse), mida USA gaasiettevõtted peavad juba enda omadeks, lähevad Gazpromile, on neile soola raputamine haavale ja kirsiks koogi peal. Teiseks, kui Venemaa tagab Aasia majandusele juurdepääsu odavale energiale, siis saab Aasia majandus väga olulise eelise kaubandussõjas USA-ga, kes praegu püüab oma energiaallikatest viimast välja võtta.

Kolmandaks usub Washington põhjendatult, et EL "harjumus" importida gaasi Venemaalt tingib Moskva mõningase mõju EL-le, ilma milleta oleks Venemaa-EL piiril juba ammu totaalne raudne eesriie. Kujutage ette, et ta saab sarnase mõju ka Kagu-Aasias – see oleks igale Ameerika diplomaadile õudusunenägu.

Mida nende riskidega teha, ei ole meie oponendid veel välja mõelnud, kuid juba praegu võib ennustada nende peamist otsust — sanktsioonid. Muide, New York Times teatas, et USA valmistab ette sanktsioonidepaketti Hiinale inimõiguste rikkumise pärast võitluses uiguuri terrorismiga, nii et varsti saab "USA sanktsioonidealuste riikide" klubi täiendust. Mida rohkem selliseid läbimõtlematuid meetmeid Washington rakendab, seda rohkem potentsiaalseid liitlasi ulatab oma käe Moskvale.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ida majandusfoorum 2019 (9)
Tagid:
sõjaväeõppused, ajaleht, Ida majandusfoorum, Vostok-2018, meedia, EL, Vladimir Putin, Suurbritannia, Lääs, Euroopa, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad