05:57 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Poliitika
lühendatud link
10330

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esindajad vabandasid avaliku kirja vahendusel Eesti eurosaadikute pärast, kes ungarivastaseid sanktsioone nõudva resolutsiooni poolt hääletasid.

TALLINN, 17. september — Sputnik. EKRE välispoliitika toimkond ja noorteliikumine Sinine Äratus saatsid esmaspäeval Ungari poliitilistele jõududele ja meediaväljaannetele kirja, kus palutakse vabandust Eesti eurosaadikute eest, kes 12. septembril hääletasid Ungari sanktsioneerimist nõudva resolutsiooni poolt. Kirja allkirjastas välistoimkonna ja Sinise Äratuse poolt kummagi esimees Ruuben Kaalep.

Руубен Каалеп
Kirja allkirjastas välistoimkonna ja Sinise Äratuse poolt kummagi esimees Ruuben Kaalep

"Meie, eesti rahvuslased, palume ungari rahvalt vabandust oma saadikute eest Euroopa Parlamendis. Liberalismi lummutuses hääletasid meie eurosaadikud vastu nii ungari rahvale kui ka igasugusele rahvuslikule enesemääramisele väljaspool liberaaldemokraatia kitsaid globalistlikke ideoloogilisi raame. Nende hääled ei esinda seda, mida tunneb eesti rahvas!" seisab kirjas.

"Demokraatia kahjustamise" eest karistatakse esmakordselt tervet riiki >>

"Meie jaoks on ungarlased vennasrahvas: esiteks meie ühise soomeugri pärandi tõttu, teiseks ühise ajaloolise võitluse tõttu verinevate multikultuursete impeeriumide vastu viimastel sajandeil. Need impeeriumid üritavad alati mitte üksnes kustutada rahvuslikku vaimu, vaid ka hävitada selle alust — rahvast ennast. Täna väljendub see Brüsseli eliidi immigratsiooniagendas, mis seab sihiks vormitu kultuuritu hallikaspruuni globaliseeritud Euroopa. Nii nagu Ungari võitles Nõukogude ühetaolise totalitarismiga, võitleb ta nüüd sama dogmaatilise liberaalse totalitarismiga, mis ei salli midagi, mis talle ei allu," kirjutasid EKRE esindajad.

"Selles võitluses seisab Ungari mitte vaid ungarlaste, mitte vaid oma soomeugri hõimuvendade eest, vaid kõigi euroopa rahvaste eest, kes on allutatud Brüsseli ideoloogilisele diktaadile. Sellele vastu astudes kaitseb Ungari Euroopat, mis olemuselt kujutab midagi palju enamat kui vaid õiguslikku institutsiooni. Ühes rahvusteadvusele ärganud eurooplastega seisavad eestlased koos Ungariga ses eksistentsiaalses võitluses meie järeltulijate vabaduse ja tuleviku eest," lõpeb kiri.

Euroopa Liidus kogub hoogu skandaal — Ungarit süüdistatakse EL aluspõhimõtete rikkumises. Budapest võib karmi rändepoliitika tõttu ilma jääda hääleõigusest Euroopa Liidu Ülemkogul, kuid Brüsselile alluda ta ei taha, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti laupäeval.

"See on laviin": Ungaris tõdeti ohtu Euroopa eksistentsile >>

Kõik algas 2015. aastal, kui ungarlased püstitasid Serbia piirile 155 kilomeetri pikkuse tara, et põgenike sissevoolu riiki piirata. Orbanit süüdistatakse liigses karmuses, tema aga ei hoidnud mürgiste epiteetidega Brüsseli aadressil kokku, nimetades EL rändepoliitikat "ohuks kristlikule identiteedile" ja "terrorismi Trooja hobuseks".

Siis lisas õli tulle "Stop Soros" seadus, mille Ungari parlament juunis vastu võttis. Selle seaduse kohaselt ähvardab ebaseaduslikke sisserändajaid abistavaid valitsusväliseid organisatsioone vangistus. Nii reageeris Budapest Brüsseli otsusele kehtestada sisserändajate vastuvõtmise kvoodid üle kogu Euroopa Liidu.

Kõike seda peetakse Euroopa standarditega vastuolus olevaks. Lisaks süüdistatakse Budapesti valitsusväliste organisatsioonide ja haridusasutuste karmis kontrollimises, Konstitutsioonikohtu ja meedia vabaduse piiramises ning korruptsiooni mahitamises.

Sargentini raport tegi Ungari võimud maatasa. Orbani tulihingeline kõne päev varem ei mõjunud, 448 saadikut hääletas sanktsioonide poolt, 197 vastu ja 48 jäid erapooletuks. Parlamendiliikmed käivitasid protsessi, mis võib lõppeda Budapesti hääleõiguse ajutise äravõtmisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Selline võimalus on ette nähtud Euroopa Liidu lepingu seitsmendas artiklis. Varem ei ole ühelegi EL liikmesriigile sellist karistust kohaldatud. Euroopa Parlament tervitas hääletustulemusi valju aplausiga.

Samal teemal

Kohus lükkas tagasi Ungari ja Slovakkia migrandikaebuse
EL andis põgenikekvoodist keeldunud riigid kohtusse
Tagid:
kvoot, sisseränne, rändepoliitika, EL, Euroopa Parlament, Sinine Äratus, EKRE, Viktor Orbán, Ruuben Kaalep, Ungari, Eesti

Peamised teemad