07:13 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
7620

Venemaad süüdistatakse jälle. USA kaitseminister James Mattis "paljastas" Moskva selles, et too sekkub otseselt tulevasse Makedoonia referendumisse ja sekkus sellesse ise, kutsudes makedoonlasi üles hääletama nii nagu tahab Ameerika.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti

Meenutagem: 30. septembril toimub endises Jugoslaavia vabariigis rahvahääletus, mida ajakirjanduses esitletakse enamasti kui "riigi nime muutmise rahvahääletust". Kuid kuna enamik riigi elanikke on nime muutmise vastu, ei saadud otseselt sellisena sõnastatud küsimust hääletusele panna.

Selle asemel palutakse Balkani riigi elanikel väljendada oma suhtumist EL ja NATO-ga liitumise küsimuses ja küsimus on sõnastatud jesuiitlikult: "Kas te toetate riigi liikmelisust EL-is ja NATO-s, nõustudes seejuures Makedoonia Vabariigi ja Kreeka Vabariigi vahel saavutatud kokkuleppega?"

Kreeklased sundisid makedoonlasi riigi nime muutma >>

Asi on selles, et vastavalt hiljutistele uuringutele on enam kui 70% Makedoonia elanikkonnast kategooriliselt riigi nime muutmise vastu, mida Kreeka pidevalt nõudis. Samal ajal unistab umbes 80% elanikkonnast Euroopa Liiduga ühinemisest.

Skopje Makedoonias
© Sputnik / Илья Питалев

Selle tulemusel hakkasid Ateenaga riigi Põhja-Makedooniaks ümbernimetamise lepingu allkirjastanud Makedoonia võimud probleemiga naeruväärselt manipuleerima. Sellega kutsusid nad esile rahvuslaste viha, kes ei taha loobuda mitte ainult riigi nimest, vaid ka rahva nimetusest (lepingu kohaselt peaks põhiseadusega kaotatama ka viide "Makedoonia rahvale").

Ja läkski lahti. Makedooniasse hakkas saabuma erineva taseme Euroopa ja maailma poliitikuid, kes osalesid avalikult agitatsioonis ja kutsusid riigi kodanikke otseselt üles oma nimest loobuma.

Seal on juba nähtud Saksamaa kantsler Angela Merkelit, kes kogu oma pika valitsemisaja jooksul ei ole kunagi riiki külastanud, NATO peasekretär Jens Stoltenbergi, kes nimetas referendumit "vaid kord elus ette tulevaks võimaluseks", Austria kantsler Sebastian Kurzi, erinevaid EL ametnikke, eesotsas Euroopa välispoliitika eest vastutava Federica Mogheriniga.

Seal on käinud ka mitmed Ameerika poliitikud. Senaator Ron Johnson kutsus Skopjes esinedes makedoonlasi üles "tulema ja hääletama", vihjates madalale valimisaktiivsusele, mis võib referendum läbi kukutada.

Selle aja jooksul pole ükski Venemaa poliitik osalenud üheski poliitilises aktsioonis ei "poolt" ega "vastu".

Vastupidi, Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles keerutamata: "Me oleme alati rõhutanud, et pooldame selles küsimuses kokkulepet ilma välise sekkumiseta, ilma mingite kunstlikult loodud tingimusteta ja ütleme, et toetame sellist otsust, mis vastaks Kreeka ja Makedoonia huvidele ning mis põhineks avalikkuse laialdasel toetusel."

Makedoonia kinnitas naasmist EL-iga liitumise teele >>

Ja siis ilmub Makedooniasse Mattis ja süüdistab Venemaad otseselt sekkumises: ta maksvat mingitele nimetamata rühmitustele, kes on "vastu". Ja seda vaatamata sellele, et vahetult enne USA sekretäri pressikonverentsi ütles Makedoonia peaminister Zoran Zaev (ta peaks ju ometi teadma): "Mul pole tõendeid, et Venemaa kuidagi asju mõjutaks. Venemaa Föderatsioon on Makedoonia sõber. Neil ei ole midagi Makedoonia integreerumise vastu Euroopa Liitu, kuid nad on riigi NATOsse astumise vastu."

Kuid me elame "highly likely" ajastul, mis tähendab, et Ameerika poliitikutel pole Venemaa süüdistamiseks juba ammu enam mingeid tõendeid vaja. Otsustades Lääne poliitikute käitumise põhjal Makedoonia rahvahääletuse suhtes, ei näe nad välismaalaste otseses agitatsioonis midagi häbiväärset, seda aga vaid tingimusel, et ta agiteerib "õige" vastuse poolt.

Sellises lähenemises ei ole midagi uut. Samamoodi käitus Lääne ladvik Hollandi rahvahääletuse eel seoses Ukraina-EL kokkuleppega 2016. aastal. Kes kõik ei olnud selle lepingu ratifitseerimise poolt agiteerimisele kaasatud.

Soros eraldas kopsaka rahasumma, Ameerika suursaatkond Haagis osales otseselt "poolt" kampaanias, korraldades kohalikele ajakirjanikele ekskursioone Ukrainasse, rääkimata juba sellest, kui palju Ukraina kõigi tasandi poliitikuid Hollandis käis. Kuid keegi ei süüdistanud neid sekkumises.

Samas väikest gruppi selle sama Ukraina ja isegi, te ei usu, Vene-Ukraina päritolu Hollandi kodanikke, kes osalesid "vastu" kampaanias, süüdisats Ameerika ajakirjandus "sekkumises".

Sellest tulenevalt on Makedoonia näitel tegemist destilleeritult selge, räige Lääne sekkumise juhtumiga Venemaa sekkumise täieliku puudumise taustal.

On alust arvata, et see juhtum on suurepärane vastus küsimusele, kas Venemaa sekkumist on üldse olemas, või on see samasugune hype kui üldlevinud UFOde saabumine Maale 1960. aastate lõpul.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
manipuleerimine, poliitika, süüdistus, rahvahääletus, referendum, EL, NATO, kaitseministeerium, James Mattis, Ron Johnson, Angela Merkel, Skopje, Makedoonia, Kreeka, Lääs, Euroopa, USA, Venemaa

Peamised teemad