02:05 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
8810

Euroopa Liidu mitteametliku tippkohtumise tulemus Salzburgis osutus brittide osapoolele pettumuseks. Ei sanktsioone, ei diplomaatide deporteerimist, mitte mingit värvikat poliitilist šõud välja ei tulnud.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor, RIA Novostile

Pärast seda, kui Suurbritannia võimud paiskasid teabeväljale info "GRU agentidest, kes mürgitasid Skripalid, oli loogiline eeldada, et seda etteviset kasutatakse uue pataka Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamiseks, kusjuures ilmne on, et neid asutakse rakendatama just Euroopa Liidu tasandil.

Arvestades, et Saksamaa ja Prantsusmaa Theresa May süüdistusi Venemaa aadressil oma valitsuste tasandil viivitamatult toetasid, oli vägagi tõenäoline, et Euroopa Liidu järjekordsel tippkohtumisel tõstatatakse küsimus Moskva karistamisest. Ent Euroopa Liidu mitteametliku tippkohtumise tulemus Salzburgis osutus brittide osapoolele pettumuseks. Ei sanktsioone, ei diplomaatide deporteerimist, mitte mingit värvikat poliitilist šõud välja ei tulnud.

"Sel hommikul toimus meil istung, mis oli pühendatud siseriiklikule julgeolekule, kus ma esitasin viimatise info, mis puudutab Salisburyt. Ma tänasin EL-i riikide liidreid nende otsustava vastuse eest kahe vene GRU-ohvitseri häbematule ja kuritegelikule tegevusele," teatas Theresa May, halva mängu juures võimalikult head nägu tehes.

Enamgi veel, Euroopa Komisjoni diplomaatiliste allikate informatsiooni kohaselt, mida Venemaa teabeagentuurid tsiteerivad, May isegi ei proovinud ametlikult paluda uute Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamist.

Veider küll, kuid põhjendusena uute sanktsioonide kehtestamise võimatuse kohta osutatakse tõsiasjale, et Euroopa Liidul puudub legaalne mehhanism piirangute kehtestamiseks keemiarelva kasutavate riikide vastu. Mis paistab eriti kentsakas sel taustal, et kõigil Euroopa Liidu sanktsioonidel Venemaa vastu ei olegi üldse korralikku euroopasisest legaalset alust ja sama jämedalt rikutakse ka WTO reegleid. Aga see ei оle EL-i möödanikus sugugi häirinud.

Seesama Euroopa sanktsiooniderongi ootamatu toppamajäämine on suurepäraseks ajendiks kõnelda Venemaa-vastaste piirangute olemusest ja nende kehtestamise tegelikest põhjustest. Iga kord, kui järjekordselt plaanitakse Moskva vastu sanktsioone rakendada, teeb märgatav ja väga valjuhäälne osa vene meediakogukonnast ettepaneku riigil (Venemaal – toim.) kiireimas korras võlg tasuda ja kahetsust avaldada ja ühtlasi võtta ette range sisekontroll nende pattude otsingul, mis on sundinud püha kollektiivset läänt hooletule Venemaale järjekordset karistust kehtestama. Pelgalt mõte sellest, et lääs ei pruugi juhinduda üldsegi õiglustahtest, vaid omaenese isekatest huvidest, osutub tema ees tingimusteta kapituleerumise pooldajate silmis jumalateotuseks. Vaatamata sellele, et peaaegu kõik Venemaa-vastase retoorika teravnemised USA-s, Suurbritannias ja Euroopa Liidus langevad ühte sisepoliitiliste kriisidega, millega Moskval ei ole vähimatki pistmist.

Me oleme juba kirjutanud, et skandaali puhkemine Skripalide mürgitamise ümber võimaldas Theresa May valitsusel pääseda poliitilisest katastroofist, seda tänu auditooriumi tähelepanu ümberlülitumisele seniselt skandaalilt seoses sisserändajatest pedofiilide jõuguga, kes oli kaks aastakümmet terroriseerinud brittide Telfordi linna ja selle ümbruskonda, millele kohalikud võimud ja politsei täielikult läbi sõrmede vaatas, hoidudes kurjategijate vastu mingeid meetmeid rakendamast tänu kartusele saada süüdistatud rassismis. Mis tahes muudel tingimustel oleks "Telfordi pedofiilide kohtuasi", mis hõlmab ligi tuhat (!) kannatada saanud briti last ja alaealist, pidanud May valitsuse sõna otseses mõttes hävitama, seda enam, et märkimisväärne osa kuritegudest sooritati justnimelt tema siseministriks oleku ajal. Siis aga leidis uskumatu juhuse läbi aset Skripalide mürgitamine ja seda nii õigel ajal, kui veel olla saab: otsemaid toimus ajakirjanduse tähelepanu ümberlülitumine ja ühiskonna konsolideerumine välisvaelase (see tähendab Venemaa) palge ees ja võimalus panustada ühiskonna tavapärasele koondumisele välisohu ees.

Teabelevitus "GRU agentidest, kes keemiarelva lõhnavee pudelis üle Suurbritannia piiri" lõhnavee pudelis, langes hämmastaval kombel kokku hetkega, mil Theresa May valitsus vajas taas kiireimas korras Euroopa valitsuse ja briti valijaskonna poolt toetust ja kaastunnet, kusjuures isegi Suurbritannia ametivõimud tunnistavad, et väljatoodud videomaterjalid olid neil ammuilma olemas ega paku välja ühtki vähegi veenvat selgitust säärasele viivitamisele nende avaldamisega.

Asi on selles, et Theresa May esitas kaks kuud tagasi oma Euroopa kolleegidele arutamiseks niinimetatud Chequersi plaani – omamoodi skeemi Euroopa Liidu ja Suurbritannia vastastikuste suhete kohta pärast viimatimainitu lahkumist EL-ist, kusjuures see skeem pakkus välja Suurbritannia ligipääsu säilitamise Euroopa ühisturule tingimusel, et kaupade tootmise ja kaubanduse vallas allub ta Euroopa reeglitele ja standarditele. Paljud Brexiti poolt hääletanud tõlgendasid Chequersi plaani rahvuslike huvide reetmisena ja Euroopa Liidu ees kapituleerumisena, samal ajal kui EL tõlgendas seda plaani kui kavalat võimalust saada kogu kasu Ühinenud Euroopa liikmelisusest, kuid samas ilma mingisugustegi kohustusteta. Möödunud nädalal jõudsid läbirääkimised Chequersi plaani üle lõpusirgele ja need peavad päädima nimelt EL-i ebaametlikul tippkohtumisel Salzburgis.

Skripalide mürgitamise ja "Vene ohu" teema taasaktiveerimine juhtus täpipealt õigel ajal: kritiseerida peaministrit, kes juhib riiki "Suurbritannia territooriumil Putini poolt keemiarelva kasutamise" tingimustes – see oleks kuidagi ebapatriootlik. Samaaegselt on palutud Euroopa poliitikuil "mitte nüpeldada" Suurbritanniat, kes on niigi Vene eriteenistuste ründe all, vaid ilmutada praegu niivõrd hädavajalikku solidaarsust võitluses Venemaaga.

Plaan oli hea, aga see kukkus läbi.

Eurooplased on piirdunud valjuhäälsete avaldustega koos leitmotiiviga "Putin on halb, Venemaa veel halvem", kuid sellega kaastunne lõppeski ja mingeid allahindlusi Londonile tegema ei hakatud. Nagu teatavad briti meediakanalid, lükati Chequersi plaan Euroopa Liidu liikmesriikide riigijuhtide poolt tagasi ja nüüd tormab Suurbritannia täiskäigul niinimetatud "kaootilise Brexiti poole" – see tähendab Ühinenud Euroopast väljumisele, mis nii segaduste taseme kui ka haldusliku ja majandusliku määramatuse poolest hakkab meenutama NSV Liidu lagunemist.

Selleks, et valijaskonda säärasest probleemist eemale tõmmata, on tarvis tõelist imet, mis tähendab, et May valitsusel tuleb Euroopa Liidu ees kapituleeruda ja täita ülepea kõik tema nõudmised, kaasa arvatud kümnete miljardite eurode suuruste "hüvitiste" tasumine. Või siis mõelda välja mingisugune juba lausa hiiglaslik provokatsioon. Igal juhul on tore näha, et Venemaa kui ühise kohutava vaenlase kuvandi kasutamine ei ole enam poliitiliseks võlukepikeseks ja ka Euroopa Liidu sanktsiooniderežiimil ei ole enam laugeltki kõige säravamaid väljavaateid.

Nagu USA presidendi eriesindaja Kurt Walker õigesti märkis, "Euroopa Liidus on palju hääli selle poolt, et sanktsioonid tühistada, isegi kui Venemaa sammugi ei tee". Ning on põhjust eeldada, et mida edasi, seda valjemaks need hääled muutuvad ja mitte mingisugused brittide provokatsioonid ei saa neid enam segada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
tippkohtumine, GRU, Sergei Skripal, Theresa May, Salzburg, Salisbury, Suurbritannia, EL

Peamised teemad