04:26 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Poliitika
lühendatud link
IL-20 - kontroll Süüria õhuruumi üle (10)
10141

Äsja lõppenud briifingul teatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu rakendatavatest vastumeetmetest, mis osutusid oodatust tõsisemaiks.

TALLINN, 23. september – Sputnik. Šoigu selgitas, et kahe nädala jooksul tarnitakse Süüria valitsusvägedele 250-km tegevusraadiusega õhutõrjekompleksid S-300, vehendab RIA Novosti

Teiseks varustatakse kõik Süüria õhutõrjeüksused seni ainult Venemaa relvajõududes kasutusel olevate automatiseeritud juhtimissüsteemidega.

Antud täiendus võimaldab juhtida kõiki õhutõrjeressursse tsentraliseeritult ja kombineeritult, jälgida kompleksselt kogu õhuruumi ja juhtida raketid erinevate radarite abil sihtmärkideni. Süsteem muudab ühtlasi kõik Venemaa õhusõidukid Süüria õhutõrje jaoks selgelt eristuvaiks.

Kolmandaks lülitatakse Süüria ranniku lähedal alaliselt sisse elektronvõitlusvahendid, mis summutavad riigis asuvaid objekte ründavate lennukite satelliitnavigatsiooni, pardaradarite ja sidekanalite töö.

© Ruptly
Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ettekanne Venemaa vastumeetmetest Süürias.

IL-20 ja tema 15-liikmelise meeskonnaga Vahemere kohal toimunud tragöödia tõstatas ilmselgelt küsimuse Venemaa õhujõudude usaldusest Iisraeli kolleegide suhtes Süürias toimuvate sõjaliste operatsioonide käigus.  Allatulistatud lennukit võib pidada Venemaa ja Iisraeli vaheliste uute suhete sümboliks.

Moskva võib astuda olulisi samme, vältimaks edasisi intsidente Iisraeli lennukitega — on olemas ressursid, et sulgeda nende jaoks Süüria taevas, teatas juba pühapäeval, 23 septembril RIA Novostile Föderatsiooninõukogu kaitsmiskomisjoni liige Franz Klintsevitš. 

Зенитные ракетные комплексы С-300 Фаворит
© Sputnik / Ульяна Соловьева
Õhutõrjekompleksid S-300 "Favorit"

Tema sõnul täidab nimekiri vastastikuste kokkulepete kõige jämedamatest rikkumistest Iisraeli pilootide poolt rohkem kui ühe lehekülje ja kaitseministeerium osutas igaühele neist.

"Kuidas muudab see tragöödia Venemaa ja Iisraeli vahelisi suhteid? On selge, et küsimus kuulub riigi juhtkonna pädevusse ja mina võin vaid oletusi teha. Arvan, et otsuse langetamisel võetakse arvesse pikaajalisi häid suhteid Venemaa ja Iisraeli vahel, mistõttu on järsk suunamuutus vähetõenäoline — pean silmas viisavabadust, rääkimata millestki tõsisemast", lisas Klintsevitš.

Aga vastumeetmed tulevad ja Iisrael tunneb neid, on ta kindel. Klintsevitš kutsus ühtlasi Tel Avivi hoiduma mitte ainult lisaintsidente võimaldavast tegevusest, vaid isegi retoorikast, mis Moskvale meeldida ei pruugi.

"Pean Iisraeli kaitseministri avaldust — mille kohaselt Süüria ründamine jätkub — kahjulikuks, sest sellised sõnavõtud halvendavad olukorda veelgi. Ma ei usu, et niisugune areng vastaks Iisraeli huvidele…," lisas senaator.

Venemaa seisukoht: Il-20 hukus on süüdi Iisrael

Venemaa kaitseministeerium ei kahtle, et Vene õhujõudude lennuki Il-20 hukk Süürias oli Iisraeli õhujõudude pilootide tegevuse tulemus.

Самолет Ил-20
© Sputnik / Александр Рыбальченко
Il-20

Sellekohase detailse teatega esines pühapäeval, 23. septembril toimunud briifingul ametkonna pressiesindaja Igor Konašenkov.

Kindrali sõnul kinnitavad Iisraeli pilootide süüd objektiivsed kontrollandmed, mis räägivad "kas lendurite vähesest professionaalsusest või kuritegelikust hooletusest".

Ta ütles ka, et vahetult enne tragöödiat lähenes Iisraeli F-16 manöövri käigus IL-20-le. Konašenkovi sõnul pidasid Süüria õhutõrjujad sellised samme katseks veel kord Süüria Araabia Vabariigi taristut rünnata.

Iisrael pelgab Venemaa vastumeetmeid

Venemaa-poolsed Il-20 intsidendile järgnevad vastumeetmed võivad piirata Iisraeli õhujõudude lende Süüria Araabia Vabariigi territooriumi kohal, ei välistata Iisraeli ajalehes Haaretz avaldatud stsenaariumis.

Haaretzi sõnul loodeti Tel Avivis, et Venemaa juhtkond rahuldub vaid ajutise õhuruumi sulgemisega, ega keela tulevikus võõraste õhusõidukite liikumist Vene sõjaväebaaside lähedal Põhja Süürias.

Nagu ajaleht märkis, "võivad sellised Venemaa-poolsed meetmed kaasa tuua turvaliste alade loomise Süüria valitsusvägede (!!!- Toim) või Hezbollah jaoks ning aidata Iraanil samuti piirkonnas oma positsiooni tugevneda."

Väljaanne toob lõigu Iisraeli kaitseministri Avigdor Liebermani avaldusest, kus viimane räägib Iisraeli läbirääkimistest kõrgete Venemaa ametnikega.

Kaitseministri arvates näitab see Tel Avivi ja Moskva vahelisi häid suhteid.

Nagu teatas Sputnik Eesti, tulistati 17. septembril 2018 Süüria õhutõrje poolt alla maanduma asunud Venemaa Il-20. Enne seda sooritas õhusõiduk Idlibi provintsi de-eskalatsiooni-tsooni kohal luurelendu.

IL-20 pardal oli 15 sõjaväelast, kes kõik hukkusid. Moskva leiab põhjendatult, et toimunu põhjustasid Iisraeli kaitsejõud, kes kasutasid Venem lennukit rünnaku ajal kilbina.

Venemaa kaitseministeerium teatas, et väidetava hoiatuse plaanitud tegevuse kohta andis Tel Aviv vähem kui 1 minut enne rünnaku algust, mis ei võimaldanud Il-20 turvalisemasse piirkonda suunduda. 

Lisaks teatati "hoiatuses" eksitavalt, et sihtmärkideks on riigi põhjaosas asuvad tööstusettevõtted, tegelikkuses suunati raketid hoopis riigi lääneosas asuvasse Latakia provintsi, kuhu Venemaa oma lennuki maandumisele suunas.

Seetõttu, nagu teatas kaitseminister Sergei Šoigu, lasub lennuki hävitamise ja meeskonna hukkumise süü täielikult Iisraeli poolel.

Tel Aviv eitab oma eksisammu, pannes kogu vastutuse intsidendi eest Süüria poolele.

Sõjajärgse Il-20 kokkupõrge Süürias on traagiline õnnetus, mistõttu ei saa seda võrrelda laskunud Su-24 võitlejaga, ütles Venemaa president Vladimir Putin.

Teema:
IL-20 - kontroll Süüria õhuruumi üle (10)

Samal teemal

Iisrael ei leia end Vene IL-20 hukus süüdi olevat
Venemaa kaitseministeerium: Il-20 hukus on süüdi Iisrael
Tagid:
Il-20, õhutõrjekompleks, õhutõrjeseade, F-16, õhutõrje, õhurünnak, S-300, õhurünnak, Avigdor Lieberman, Bashar al-Assad, Sergei Šoigu, Lääne-Süüria, Põhja-Süüria, Tel Aviv, Iisrael, Moskva, Venemaa, Süüria

Peamised teemad