08:02 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
4110

Saksamaa välisminister Heiko Maas rääkis intervjuus agentuurile DPA struktuursetest muutustest Euroopa ja USA suhetes, mis avaldavad negatiivset mõju kahepoolsetele sidemetele. Sellest kirjutab ajaleht Die Zeit.

TALLINN, 24. september — Sputnik. Maas märkis, et varem pidasid osapooled arvukaid konsultatsioone olulistes küsimustes ning otsused langetati pärast kõigil tasanditel kooskõlastamist, vahendas RIA Novosti viitega ajalehele Die Zeit.

"Nüüd kuuleme me mõnedest USA otsustest Twitteri kaudu. Mõnikord tekib mulje, et ka Ameerikas saavad inimesed Valge Maja otsustest teada Twitteri kaudu. See muudab koostööd," teatas minister.

Ta lisas, et Euroopa peab käituma suhetes USA-ga enesekindlamalt ja tegelikkusega kohanema.

"Paljud arvavad, et suudavad Trumpi "üle istuda", kuid see arvamus on ekslik. Atlandiülestes suhetes toimuvad struktuursed muutused, mis ei kao isegi pärast Trumpi, seetõttu tuleb Saksamaal ja Euroopal nendega strateegiliselt kohaneda," märkis Maas.

Saksa välisminister võrdles Euroliitu ja USA-d küüliku ja boamaoga >>

USA ja Euroopa Liidu suhtes teravnesid Washingtoni Iraani tuumalepingust taganemise ning terasele ja alumiiniumile imporditollide kehtestamise taustal. 7. augustil jõustus seadus, mis tühistab Euroopa Liidu territooriumil USA eksterritoriaalsete sanktsioonide kehtivuse Iraani suhtes.

Saksamaa kutsus üles reageerima USA sanktsioonidele, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Vastuseks tollitariifide kehtestamisele kehtestas Brüssel täiendava 25-protsendilise tollitariifi paljude Ameerika Ühendriikide kaupade impordile.

Nagu vahendas ennem uudisteportaal Sputnik Eesti, kritiseeris Saksamaa endine välisminister USA kaubanduspoliitikat, öeldes, et kaubandussõda Hiina ja Ameerika Ühendriikide vahel ähvardab ka Saksamaad ja ameeriklaste soov mõjutada EL energiaturgu Venemaa-vastaste sanktsioonide abil on vastuvõetamatu.

Juulikuus kuulutas Donald Trump otsesaates "Pöördumine rahva poole", et Euroliit kuulub USA "vaenlaste" hulka. Tema sõnul on "Euroopa Liit, tõenäoliselt sama halb kui Hiina, ainult väiksem."

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, teatas Heiko Maas, et Saksamaa välisministeerium vaatab uuesti üle välispolitilise strateegia Ameerika Ühendriikide suhtes. Nii et USA ja Euroopa, märkis ta, on paljude aastate vältel teineteisest eemaldumas ning huvide ja väärtuste ühisosa kahaneb järk-järgult olematuks.

Isegi Saksamaa ei ole Venemaa-vastasetele sanktsioonidele vastu pidanud >>

Heiko Maas kutsus Euroopa Liitu üles loobuma ühehäälsete otsuste tegemise põhimõttest, et mitte olla Ameerika Ühendriikide kehtestatud sanktsioonide ees "nagu boamao poolt hüpnotiseeritud küülikud", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu algul.

Tagid:
Iraani tuumalepe, tollitariifid, suhted, poliitika, import, majandus, Twitter, EL, Heiko Maas, Donald Trump, Euroopa, Saksamaa, USA

Peamised teemad