00:26 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Poliitika
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
6720

Krimmi esindajad võtsid sõna järjekordsel ÜRO Inimõiguste Nõukogu istungil. Tõsi küll, esialgu keelati neil öelda, kust nad pärit on, seejärel ähvardati. Kuid sõnavõtud saavutasid oma eesmärgi.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Krimmi inimõiguslastel, kes olid saabunud ÜRO Inimõiguste Nõukogu 39. istungile poolsaare huve esindama, peaaegu keelati öelda, kust nad tulnud on.

Organisatsiooni sekretariaat, olles ettekannete tekstid kätte saanud, püüdis neid esmalt korrigeerida, seejärel aga pöördus otse autorite poole juhisega mite kasutada sõna "Krimm". Ametnike arvates võib kõnelda ainult "Krimmi Autonoomne Vabariik, Ukraina".

See nimetus on õige kummaline, isegi kui jätta arvestamata, et see ei peegelda asjaolude tegelikku seisu. Aga vene inimõiguslaste oponendid olid täiesti tõsimeelsed. Siis tegid ettekannete autorid, näitamaks olukorra absurdsust, ettepaneku vabaneda ka terminist "Krimmi tatarlased", asendades nood "Ukraina tararlastega". Ja alles seepeale leidus sekretariaadis "arukamaid inimesi", kes tolle tähenärimise lõpetasid.

Võitude loetelu: Lääs loetles üles Ukraina "muutused paremuse poole" >>

Vastasel juhul oleks ettekanne, kus vene inimõiguslased kutsuvad üles pöörama tähelepanu "Ukraina tatarlaste" õiguste rikkumisele Ukrainas kõlanud väga veidralt. Sõnaühend "Krimmi sanktsioonid" oleks aga võinud omandandada lausa kohutava ilme.

Kusjuures ka oma esialgsel kujul ehmatasid ettekanded Ukraina saadikuid üsna kõvasti. Nagu lausus presidendi juures tegutseva Krimmi Vabariigi alalise esinduse rahvusvahelise õiguse küsimuste töörühma juht Aleksandr Molohhov, ei olnud nad valmis niisuguseks sõnavõtuks ja istungi ajal midagi ei vaidlustanud.

Aga olles end kogunud, aeti Krimmi esindajad siiski ukse ukse taha, saalist välja, ja mindi üle sellele, mida nad kõige paremini oskavad – isiklikele ähvardustele ja siivututele žestidele.

Julgusenaps ja rahvadiplomaatia — Ukraina otsib sõprust >>

Venemaalastel oli muidugi ebamugav, kuid nad nägid selles ka positiivset poolt: tähendab, Ukraina saadikuid oli päris hingepõhjani haavatud. Aga sellise meetodiga dialoogi pidada on Ukraina esindajaid ometi ammugi harjunud – teisiti nad nähtavasti ei oskagi, kui asi ei puuduta almusteanumist ja tallalakkumist.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)
Tagid:
keeld, poliitika, istung, inimõigused, ettekanne, ÜRO, Ukraina, Krimm, Venemaa

Peamised teemad