11:18 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Poliitika
lühendatud link
8430

Ameerika impeeriumil, nagu ka tema Briti eelkäijal, oli suurepärane vaist avalike suhete alal ja suurepärane võime teistele sisendada, et temasse tuleb suhtuda veidra seguga hirmust, austusest, kadedusest ja imetlusest. Maailma hegemoonile jaoks on see mitte ainult kuldaväärt oskus: see on ka hegemoonia säilitamise võti.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Kuigi, iga impeerium võib isegi oma loojangul elada mõnda aega mingist emotsionaalsest dopingust, mobiliseerides end maailma palge ees, mis suhtub temasse mitte austuse ja kadeduse, vaid vihkamisega.

Kuid ükski impeerium ei suuda ellu jääda, kui ta satub naeru-, eriti põlastusväärse naeru aluseks.

Impeeriumi hukkamiseks tuleb ta kõigepealt naerualuseks teha ja NSV Liidu kodanikud teavad seda väga hästi oma kogemustest. USA presidendi Donald Trumpi kõne ÜRO Peaassambleel ongi üleminekutähis ettevaatliku austamise juurest õelale pilkenaerule.

Mõelgem sellele. Just sel hetkel, kui Donald Trump kiitis oma administratsiooni ajaloolisi saavutusi ja ütles, et on ületanud "praktiliselt kõikide" Ameerika presidentide saavutused USA ajaloos, läbis Peaassamblee saali sõna otseses mõttes rõkkav naer. See katkes mõneks ajaks aplausiga ja täitis siis saali uuesti.

Selles, et tegemist oli mõnitamisega, polnud mingit kahtlust, sest selle kohta on vaieldamatu tõend: Trumpile sõbralik Ameerika telekanal Fox News, mis tegi sotsiaalvõrgustikes tema esinemisest otsülekande, esitles seda viisil, et naeru Trumpi üle ei olnud näha.

Naljakas on ka see, et loomingulise montaaži kõige suurem kirvetöö, mille kasutamises süüdistati varem tavaliselt Nõukogude televisioon, käib antud juhul Ameerika suurima telekanali tegevuse kohta.

Saalis valitsenud kogu põlgliku atmosfääri mõistmiseks piisab, kui vaadata sotsiaalvõrgustikesse lekkinud fotosid, mis kujutvadb Saksa delegatsiooni reaktsiooni Trumpi kriitikale, kus ta kurtis Saksamaa ennekuulmatut sõltuvust Venemaa gaasist.

Otsustades Saksa diplomaatide näoilme põhjal ütles USA president neile midagi väga naljakat ja nad ei meenuta kuidagi inimesi, kes oleksid Ameerika ähvarduste tõsiduse pärast hirmul.

Maria Zahharova kirjeldas Ameerika riigipea peamist sõnumit nii: "Punase joonena läbis Trumpi kõnet ÜRO Peaassambleel kaks teemat: vajadus kaitsta oma suveräänsust ning alternatiivi puudumine rahvuslike huvide kaitsele. Tähelepanuväärselt käis see mitte ainult USA, vaid kõikide maailma riikide kohta. Venemaad otsustas ta üldse mitte mainida, ütles vaid, et Saksamaa peaks viivitamatult ümber lülituma muudele energiaallikatele, vastasel juhul jääb ta sõltuma Venemaast. Nende sõnade peale hakkas Saksamaa itsitama."

Ja kuidas nad saidki mitte naerma hakata, kui Trump ise tegelikult valib transatlantilisse konflikti õli tulle ja annab pidevalt uusi argumente nendele Euroopa poliitilise eliidi esindajatele, kes räägivad vajadusest taastada Euroopa suveräänsus. Arusaadavatel põhjustel leiab USA meedia seal, kus kõik hea tahtega, Nord Stream 2 ehitamist toetavad inimesed näevad põhjust rõõmu tunda, põhjust tuhka pähe raputada ja depressiooni langeda.

Trump nimetas Saksamaa kulutusi Nord Stream 2-le kohatuiks>>

Ameerika äriteabeagentuur Bloomberg kirjeldab selle melanhoolia peamist põhjust: "USA varasemad presidendid osalesid Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni töös, et Ameerika saaks kogu maailma kujundada. Trump aga, vastupidi, näeb rahvusvahelises süsteemis vahendit, mille abil maailm Ameerikat tagasi hoiab."

On selge, et sellist seisukohta tajuvad paljud Ameerika Ühendriikide lüüasaamisena ja väga ohtlikuna, kuna see eeldab selle sama rahvusvahelise õiguse ja rahvusvaheliste organisatsioonide süsteemi purustamist, mille loomise kallal USA eliit on umbes 70 aastat töötanud.

Trump doktriin näeb ette vähemalt Ameerika Ühendriikide lahkumise kõigist nendest struktuuridest. See aga tähendab, et need vahendid langevad USA vastaste kätte. Piisab, kui meenutada hiljutisi diplomaatilisi intsidente: Ühendriikide lahkumist ÜRO Inimõiguste nõukogust, Trumpi ähvardust lahkuda Maailma kaubandusorganisatsioonist (WTO-st), ähvardus kehtestada sanktsioonid Haagi kohtule (!) ja isegi kontrolli kaotamist WADA üle, mis äkki otsustas taastada RUSADA õigused. USA vastased jagavad sõna otseses mõttes tema rahvusvahelist pärandit ja üritavad seda üsna edukalt kohandada Ameerika huvide ründamiseks. Trump võib ükskõik kui palju üritada "Ameerikat uuesti suureks muuta", kuid deglobaliseerumise asemel sai ta režiimi "kõik USA vastu".

Pompeo Ameerika Ühendriikide kaitsel: Venemaa ei too kasu USA-le>>

Õigluse huvides tuleb märkida (ja ka sellele pööravad Bloomberg ajakirjanikud tähelepanu), et Trump toetab, vähemalt deklaratiivne tasandil, ikka veel üsna elujõulist anti-globalistlikku ideoloogiat. ÜRO Peaassamblee istungjärgul esinedes rääkis ta vajadusest "austada iga selles saalis esindatud rahva õigust järgida oma harjumusi, uskumusi ja traditsioone". Samuti märkis ta, et "USA ei ütle teile ütlema, kuidas te peate elama, töötama, kuidas Jumalat teenida." Trump kutsus teiste riikide juhte üles "oma riike uuesti suureks muutma". See kõik kõlab väga hästi, kuid täpselt selle hetkeni, kui Venemaa soov oma gaasi Saksamaale müüa põrkub Ameerika ettevõtete ärihuvidega. Topeltnaljakad paistavad Ameerika presidendi väited, et USA ei kehtesta oma religioosseid seisukohti olukorras, kus USA riigidepartemang on avaldamas selget toetust kiriku lõhenemisele Ukrainas.

Trumpi antiglobalistlike seisukohtade lahkuminekute vastuolude nimekirja tema administratsiooni tegevustega võiks jätkata.

Tegelikult on see üks peamistest tema naerualuseks sattumise põhjustest. Keiser ei olnud mitte ainult alasti, vaid ta oli alasti ja samal ajal ka sõltuv sellest samast "süvariigist", mille ta pidulikult lammutada lubas. See ei tähenda, et Trumpil ei oleks võimalusi kunagi ikkagi saada tõeliselt sõltumatu poliitika juhiks või et ta ei suudaks "muuta Ameerikat uuesti suureks". Need võimalused on tal olemas, kuid kaotatud austust ja lugupidamist vastaste ja, seda enam, liitlaste silmis taastata on võimatu. Ameerika Akela mitte ainult ei tabanud: ta ei tabanud ja teeskles, et tal on kõik korras ja ta teeb sellega oma olukorda ainult veelgi hullemaks.

USA kasutab rivaali vastu "surmavaid meetmeid">>

Sellistest muinasjuttude lõpp ei ole õnnelik. Sellepärast ongi Ameerika ajakirjanikud kurvad: Pax Americana loojub kogu maailma diplomaatide ja poliitikute ühise naeru saatel.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ÜRO Peaassamblee, Nord Stream 2, ÜRO, RUSADA, WADA, Maria Zahharova, Donald Trump, Saksamaa, USA

Peamised teemad