19:54 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
4710

Oli juba ette teada, et Norrale usaldatakse selles NATO "Põuavälgus" vaid "digitaalne" ja "verbaalne" kaitsetegevus. Nii et Oslo jaoks läks alles oktoobri lõpus algav NATO õppus "The Single Trident" juba käima. Ja polegi oluline, et valestardiga.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Peaasi, et neid tähele pannakse. Norra solvus, et Venemaa ei tee tast välja. Kui Norra peaminister Erna Solberg Trumpi külastades ütles, et Venemaa ei sekku Norra valimistesse, sest, tsitaat: "me ei paku neile huvi, mis on muidugi löök meie mainele," arvasid kõik, et ta teeb nalja. Kusjuures ta ise arvas ka nii. Siis aga mõtles järele ja nüüd, kui sügisel ja ümberringi olukord muudkui teravneb, muutis meelt. Talle meenus, et kui mägi ei lähe Muhamedi juurde, tuleb tema pihta kivi visata. Talle pole see oluline, kuid mainega on siis kõik korras. Selles mõttes, et nagu kõikidel teistel NATO liikmetel. Muidu nimetab Solberg Norrat "Venemaa põhjapiiridel Lääne silmadeks ja kõrvadeks" aga Venemaa ei tee temast väljagi.

Ei, märkab ikka. Sest silmad, kõrvad… peaasi on saba. Kuid saba enda järel Venemaa Föderaalnõukogu aparaadi IT-töötaja Mihhail Botškarjov ei märganud. Miks peaks ta kõigile pisiasjadele tähelepanu pöörama? Ta teadis, et oli tulnud Oslosse mitte kirikutorne vaatama, vaid Norra parlamendi kutsel ametlikule rahvusvahelisele seminarile kogemuste, teabe ja ideede vahetamiseks. Sellest, et enne seda oli Norra peaminister riiki hoiatanud Venemaa kübersekkumise eest viimase 16 aasta suurimatesse Põhja-Atlandi õppustesse "The Single Trident" ta ei teadnud. Oleks ta teadnud, poleks võib-olla läinudki, et mitte Solbergi kahtluste elusaks tõendiks sattuda.

Eesti ja Norra ministrid allkirjastasid 27 miljoni euro suuruse koostööprogrammi>>

Nendele on venelasest IT-mees sama, kui "Kuule, häkker". Ja kui on häkker, tuleb kinni võtta. Seda enam, kui igast suunast on õppused tulemas ja muuhulgas tuleb Moskva reaktsiooni provotseerida, et siis sellele antav vastus töösse võtta. See, et Norrale usaldatakse selles NATO "Põuavälgus" vaid "digitaalne" ja "verbaalne" kaitsetegevus, oli juba ette teada. Esiteks, mida temast tahtagi, kui isegi Björndalen on oma relva juba lõplikult kotti pannud. Teiseks, Solberg pidi mingil viisil end rehabiliteerima Valges majas Kremli suhtes tehtud sisuliselt neutraalse avalduse pärast Norra küsimustesse mittesekkumise kohta.

Pärast seda ta ostis küll Ameerika Ühendriikidelt defektseid F-35 hävitajaid ja lubas esimest korda pärast Teist maailmasõda oma pinnale võõrväed — 700 USA merejalaväelast, kes hakkavad nüüd paiknema Venemaa piiri lähedal, kuid avalduse ümberlükkamine peaks toimuma samas mahus ja samal teemal. Ühesõnaga, Oslo jaoks on alles oktoobri lõpus algav "The Single Trident" juba alanud. Pole tähtis, et valestardiga. Peaasi, et neid tähele pannakse.

"Norra külalislahkus on kõiki rekordeid ületamas," ütles Sergei Lavrov ÜRO Peaassamblee koridorides ajakirjanikule, kes lootis, et suudab oma justkui provokatiivse küsimusega luuraja saatmise kohta Oslosse Venemaa välisministrit ootamatult tabada. Olgu õnnelik, et talt "krooni" peast ei löödud, mis mõnevõrra iseloomustab selliste tegelaste IQ-d.

Norra e-riik on Eestiga vähemalt sama hea kui mitte parem>>

Pangem tähele, et Mihhail Botškarjov andis Norra politseile juurdepääsu kõigile oma elektroonilistele seadmetele. Pole midagi ette heita. Kuid välja ei lastud teda ikkagi. Küllap arvavad, et jõudis info juba šifreeritult keskusele edastada. Kuigi siin on kõik vajalik ilma spionaažitagi nähtav.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
The Single Trident, NATO, IT-töötaja, Trump, Erna Solberg, USA, Venemaa, Norra

Peamised teemad