06:33 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
6010

Ühtekokku tuleb Ukrainal lähima viie aasta jooksul laenukohustustena tagasi maksta ligi 33 miljardit dollarit: 2019. aastal viis miljardit, 2020. aastal 5,9 miljardit, 2021. aastal viis, 2022. ja 2023. aastal vastavalt 4,1 ja neli miljardit dollarit.

TALLINN, 28. september — Sputnik. Septembri keskel toimunud visiidil Kiievisse tegid IMF-i esindajad, tuues esile järjekordse portsjoni täitmata tingimusi, Ukraina võimudele ettepaneku võtta viis miljardit dollarit niinimetatud stand-by krediiti. Mida see riigi jaoks tähendab ja millised perspektiivid nüüd elanikkonna ees avanevad, sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Riik, kes on valmis tarbima

Visiidi eel selgitasid analüütikud, et eelseisvate läbirääkimiste võtmetähtsusega teemaks on olukord järjekordse 1,9 miljardi dollari suuruse osamaksega, mille Kiiev on lootnud aasta lõpuks kätte saada. Keegi ei kahelnud selles, et seekord nõuab rahvusvaheline laenuandja kõigi nende tingimuste lõplikku täitmist, mille najal ajavahemikul 2015.–2017. aastani on välja käidud 9,7 miljardit dollarit.

Petro Porošenko
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Tõepoolest, IMF-i esindajad tuletasid Kiievile meelde vajadust tõsta elanikkonna jaoks gaasi hinda (üksnes käesoleval aastal 23%) ja viia läbi korruptsioonivastane reform (tema projekt oli eelnevalt kooskõlastatud).

Porošenko valus hetk — valetas, valetas ja korraga rääkis tõtt>>

Kuid lisaks sellele esitas fond kaks uut nõuet: Ukraina peab koostama tasakaalustatud eelarve ning korraldama ümber Riikliku Fiskaalteenistuse (DFS), ühendades selle maksu- ja tolliametiga.

See käik vastab täielikult peamisele põhimõttele, mille alusel IMF tegutseb majanduskriisi läbiteinud riikides. Fond annab laene, ja kui riigivõlad ülemäära suureks kujunevad, paiskab sinna lääne investoreid. Nood ostavad kiiresti odavnevaid riigivarasid võileivahinna eest ära. Niisugust skeemi nimetatakse "Washingtoni konsensuseks" ja see toimib juba mitmendat aastakümmet.

DFS on viimaseks piiriks, mis ei luba lääne "sõpradel" riigi varasid omandada. Kohe peale seda, kui fondi esindajad olid riigist lahkunud, teatas kohalik meedia, et DFS on avastanud mahhinatsioone riigiettevõtte Tsentrenergo poolt kivisöe ostudega 51 miljoni grivna eest firmadelt, kes mitte ainult et pole kunagi tegelenud selle kaevandamisega, vaid on olnud osalisteks ka mitmesuguste petuskeemidega seotud kriminaalasjades.

Ukrainlased hääletavad jalgadega uue elu eest, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Tähelepanu väärib, et Tsentrenergo audiitoriks on Suurbritannia audiitorfirma Ernst & Young Poola filiaal. Just audiitorid oleks pidanud välja selgitama, et ettevõtte kivisöelepingute kontraktoritena esinevad ühepäevaliblikaist riiulifirmad.

Kuid E&Y spetsialistid eelistasid seda asjaolu "mitte märgata". Sest nende peaülesandeks oli valmistada Tsentrenergo ette erastamiseks. Ning mida rohkem kliente on seotud mitmesuguste petuskeemidega, seda väiksem on hind, kui asi jõuab uuele omanikule mahamüümiseni.

Raadas süüdistati Ukraina võime "arstlikus genotsiidis" elanikkonna üle>>

DFS, olles avastanud söega toimunud mahhinatsioonid, on lääneriikidest erastajate mängu kõvasti rikkunud. Pärast maksu- ja tolliametiga ühendamist kujuneb sedasorti paljastustega tegelemine märksa komplitseeritumaks.

Et mitte kaks korda sõita
Gaasikompressorjaam Ukrainas
© Sputnik / Стрингер

Ja see pole veel kõik. IMF tegi Kiievile ettepaneku võtta niinimetatud stand-by krediiti viie-kuue miljoni dollari ulatuses tähtajaga 12–15 kuud.

Lühiajalised stand-by krediidid on ette nähtud olemasolevate võlakohustuste kustutamiseks, juhul kui rahapuuduse tõttu tekib probleeme tagasimaksetega.

Sellest ettepanekust keelduda Ukraina ametnikud lihtsalt ei saanud. Ei ole ju niigi varem lubatud osamakse Riigipanga kontole laekunud, ent IMF-ilt juba saadud laene on vaja teenindada. Oma raha Kiievil ei ole ja vanu laene tuleb tasuda uute arvel.

Eesti valmistab Ukrainat NATO jaoks: tantsud kuristiku serval>>

Ühtekokku tuleb Ukrainal lähima viie aasta jooksul laenukohustustena tagasi maksta ligi 33 miljardit dollarit: 2019. aastal viis miljardit, 2020. aastal 5,9 miljardit, 2021. aastal viis, 2022. ja 2023. aastal vastavalt 4,1 ja neli miljardit dollarit. Seejärel, juhul kui uusi laene mitte võtta, väheneb riigivõlg praeguselt 76-lt 43 miljardi dollarini. Seda ilma IMF-i stand-by krediiti arvestamata.

Sisuliselt tunnistab IMF Kiievile stand-by krediiti välja pakkudes, et Ukraina on pankrotistunud.

Pageda tagasi vaatamata

Riigi kiireloomuline vaesumine, sissetulekute langus ja töökohtade arvu kahanemine sunnivad ukrainlasi naaberriikidesse pagema. Enamik neist siirdub parema noosi otsinguil naaberriikidesse – Poolasse ja Venemaale.

"Meil on tõesti katastroofiline olukord – ligikaudu miljon ukrainlast sõidab igal aastal minema," tunnistas Ukraina välisminister Pavlo Klimkin telekanalis ICTV.

Antud hetkel viibib Poolas erinevatel hinnangutel 1,4 miljonit kuni kaks miljonit ukrainlast. Venemaal on neid välisministeeriumi info kohaselt keskeltläbi kolm miljonit. Lahkutakse ka Baltimaadesse: Leedus, Lätis ja Eestis töötab legaalselt umbes 75 000 ja illegaalset veelgi enam.

Tagid:
kredit, stand-by, laen, Ernst&Young, E&Y, Tsentrenergo, IMF, bankrot, Ukraina

Peamised teemad