10:12 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
7851

Tuleb tunnustada USA rahandusministeeriumi ametnikke: nad teevad oma tööd kvaliteetselt, hoolimata radikaalsete senaatorite ja kongressiliikmete suurest poliitilisest survest ja Venemaa-vastastest "pistrikest" Donald Trumpi administratsioonis.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novostile

USA rahandusministeerium otsustas jahutada kongressi liikmete ja senaatorite indu, kes nõuavad Venemaale uute karmimate sanktsioonide kehtestamist. Venemaa-vastaste sanktsiooniprogrammide väljatöötamise eest vastutavale Kongressi erikomisjonile esitatud üksikasjalikus ettekandes märgib Ameerika Ühendriikide rahandusministeerium, et Moskva suhtes veelgi rangemaid sanktsioone kehtestada on võimatu. Veelgi enam, aruande koostanud aserahandusminister Marshall Billingsley nõuab, et Venemaad heidutav poliitika ei saa tugineda sanktsioonidele ja et võitluses "Vene agressiooniga" (just seda mõistet rahandusministeerium dokumendis kasutab) tuleks kasutada hoopis teisi meetodeid.

Tuleb avaldada tunnustada USA rahandusministeeriumi ametnikke: nad teevad oma tööd kvaliteetselt, hoolimata radikaalsete senaatorite ja kongressiliikmete suurest poliitilisest survest ja Venemaa-vastastest "pistrikest" Donald Trumpi administratsioonis. Arvestades USAs toimuvat nõiajaht, peab selliste väidete esitamiseks Kongressile, nagu "karmimate sanktsioonide kehtestamine Venemaale on ohtlik, kasutu ja kahjulik USA-le endale", olema palju julgust ja tahtmist eelistada USA finantsstabiilsust riskidele sattuda FBI kambrisse, süüdistatuna koostöös Kremliga. Rahandusminister Steven Mnuchin on sarnaseid avaldusi juba teinud, nüüd pidi Kongressi ees seisma tema asetäitja, kes kutsuti vaibale, sest rahandusministeerium ei toeta rangeid Venemaa-vastaseid sanktsioone kehtestavaid seaduseelnõusid. On märkimisväärne, et uute karmide Venemaa-vastaste sanktsioonide vältimiseks on rahandusministeeriumi ametnikud valmis riskima mitte ainult oma karjääri ja vabadusega, vaid ka ühe põhilise Venemaa kohta käiva müüdi diskrediteerimisega, millele on ehitada Ameerika juhtkonna info- ja propagandastrateegia.

USA rahandusministeerium nimelt väidab, et "Venemaa majandus on suur ja hästi integreeritud maailmamajandusse, rahvusvahelisse finantssüsteemi ja globaalsetesse tootmisahelatesse". Seetõttu ei saa tema suhtes rakendada selliseid sanktsioone, nagu on Iraani või Põhja-Korea suhtes. See on arusaadav ja loogiline seisukoht — Ameerika rahandustegelased näitavad USA seadusandjatele, et Moskva suhtes kohaldatavate sanktsioonide karmistamine on maailma majandusele, sealhulgas ka Ameerika majandusele ohtlik.

Probleem seisneb aga selles, et seda seisukohta ei saa ühildada Ameerika propaganda peamiste teesidega Venemaa kohta. Näiteks ei ole võimalik ühitada väidet, et Venemaa on regionaalse tähtsusega (juba Obama poolt) tükkideks rebitud majandusega riik, väitega, et Venemaa majandus on liiga suur ja liiga sügavalt maailma majandusega integreeritud ning seetõttu oleksid karmimad sanktsioonid kahjulikud. On võimatu loogiliselt ühitada USA rahandusministeeriumi hinnanguid Ameerika russofoobide väidetega, et Venemaa on "bensiinijaam, mis teeskleb riigiks olemist". On selge, et praegune propaganda tegelikust olukorrast olenemata ei muutu, kuid pärast USA rahandusministeeriumi selliseid avameelseid avaldusi usuvad seda nüüd ainult need, kes ennast ise petta tahavad.

Venemaa-vastase sanktsioonipoliitika negatiivsete tagajärgede illustreerimiseks võib tuua olukorra Rusali vastu kehtestatud meetmetega. Esmapilgul oli rünnak Rusalile näide sanktsioonide rakendamise edukusest surve avaldamise vahendina Venemaa ettevõttele, kuid selline hinnang oleks toimunu väga lühinägelik tõlgendus. Tegelikult tabasid Ühendriike sanktsioonide tõttu mitmeid negatiivsed tagajärjed: alumiiniumi hinnad maailmaturul tõusid järsult ja see tabas koheselt ka Ameerika tarbijaid. Selleks, et hinnatõusu mõnevõrragi aeglustada, oli USA valitsus sunnitud sanktsioone kaks korda alandama ja seejärel täielikult lubama Rusali klientidel jätkata tema toodete ostmiseks lepingute sõlmimist. See on väga selge tõend USA rahandusministeeriumi väite õigsuse kohta Venemaa majanduse integreeritusest maailmasüsteemi. Teine oluline tagajärg — Vene ärimehed (ja seda on juba märganud ka USA finantsmeedia, nagu Bloomberg) reageerisid sanktsioonidele "Läänes asuvate pangakontode tühjendamise, raha üleviimisega Venemaale ja dollarist vabanemisega", mis aitab tulevikus Venemaa majandust oluliselt, seega sanktsioonide mõju oli üldiselt oodatule hoopis vastupidine.

Tähelepanuväärne on Ameerika rahandustegelaste ettepanek "Venemaa agressiivsuse" vastu võitlemise meetoditele ühe alternatiivina karistada Balti riike. Kui vaadata neid ettepanekuid terve mõistuse seisukohast, siis tunduvad nad hullumeelsetena, sest on täiesti ebaselge, kuidas Venemaa klientide teenindamisele spetsialiseerunud Läti ja Eesti pankade sulgemine võiks mõjutada Moskva välispoliitikat. Ent kui vaatate neid ettepanekuid Ameerika Ühendriikides domineeriva poliitilise diskursuse seisukohalt, saab kõik selgeks, kuigi on väga naeruväärne.

Ameerika rahandusministeeriumi loogiline ahel on järgmine: Venemaa karistamiseks on vaja karistada Venemaa ametnikke ja oligarhe ning kui nad saavad varalist kahju, lõpetavad nad Ameerika valimistesse sekkumise. Karistuseks tehakse ettepanek keelata kapitali väljaviimine Venemaalt ning eduka näitena sellisest "karistamisest" nimetatakse rahandusministeeriumi ettekandes Läti panga AB.LV suhtes kehtestatud sanktsioone. Seega tuleb Ameerika valimistesse müstilise sekkumise eest karmilt nuhelda hoopis Ameerika liitlasi.

Loomulikult oleks võinud neile ka halastada, kuid sel juhul tuleks rahandusministeeriumi ettepanekut toetada. Esiteks, kui Ameerika liitlased kannatavad Ühendriikide tegevuse tõttu, on see suurepärane ja õiglane, ning teiseks, mida tõhusamalt blokeerivad ameeriklased Venemaalt kapitali väljaveo kanaleid, seda parem Venemaa majandusele.

Ja lõpuks, kui USA senaatorite ja kongresmenide haavatud uhkus tõesti nõuab, et keegi "Venemaa agressiivsuse" tõttu kannataks, siis las kannatavad Läti, Eesti, Küprose ja teiste Euroopa riikide pangad. Otsustades Ameerika meedia tsiteeritud ekspertide hinnangu põhjal, pole sanktsioonide eelnõude hääletamist oodata enne novembrikuud. Võib-olla selle ajaga suudavad USA rahandusministeeriumi eksperdid ikkagi Ameerika seadusandjaid veenda mitte midagi rumalat tegema. On selge, et hoolimata uute sanktsioonipakettide saatusest mõistetakse Washingtonis, et mistahes uued sanktsioonid ei kahjusta mitte Venemaad, vaid Ameerikat.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
majandus, rahandusministeerium, USA, Venemaa

Peamised teemad