16:28 26. Mai 2020
Kuula otse
 • USD1.0910
 • RUB78.2874
Poliitika
lühendatud link
Müncheni sobingu 80. aastapäev (7)
8120

Neljapäeval, 4. oktoobril kell 11.00 toimub Sputnik Eesti pressikeskuses ümarlaud Tallinn - Minsk - Biškek teemal "Müncheni leping: õppetund tänasele maailmale". Videosild on pühendatud Müncheni sobingu 80. aastapäevale.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. 1938. aasta Müncheni sobing oli Teise maailmasõja puhkemise võtmesündmuseks. Kuidas ja miks "eeskujulikud demokraatiamaad" — Suurbritannia ja Prantsusmaa — läksid Saksamaa ja Itaalia fašistlike režiimidega kokkuleppele ning ohverdasid oma liitlasriigi Tšehhoslovakkia?

Milliseid tulemusi impeeriumi snoobid ootasid ja mida nad tegelikult said? Mida sai NSV Liit teha olukorras, mil suur sõda oli küpsemas ja üks tema liitlastest reetis teise? Kuidas anti vanade impeeriumide rahvuslik upsakus üle uutele riikidele? Milliseid õppetunde peaksid Euroopa ja kogu ülejäänud maailm 1930. aastate lõpu traagilistest sündmustest võtma?

Müncheni sobingu juubel: mõne jaoks on õppetund mööda külgi maha jooksnud >>

Ümarlaual esitatakse populaarteaduslikku kogumikku "München 1938: II maailmasõja kuristikku langemine", mille koostas rahvusvaheline ajaloolaste meeskond Müncheni sobingu 80. aastapäevaks. Kogumiku avaldamise ja ümarlaua pidamise eesmärk on varustada poliitikuid, ajakirjanikke ja inimesi, kes ei ole oma riigi ajaloo suhtes ükskõiksed, faktide ja argumentidega, võitlemaks ajaloo võltsijate vastu.

Ümarlauas osalevad:

Tallinnas

 • Elukutseline rahvusvaheliste suhete ekspert, kirjanik, Baltimaade ajaloo uurija Vladimir Iljaševitš.

Minskis

 • RIA "Rossija Segodnja" nõunik, Välispoliitika uuringute ja algatuste instituudi peadirektor Veronika KRAŠENINNIKOVA;
 • Ajakirja "Ajaloolane" ajakirjanik, ajalooteaduste doktor Oleg NAZAROV;
 • Venemaa riikliku sotsiaalse ülikooli Minski filiaali Euraasia-uuringute keskuse juhataja asetäitja, ajalooteaduste kandidaat Aleksandr GRONSKI;
 • Vene-Poola koostööinstituudi direktor Dmitri BUNEVITŠ;
 • Venemaa Teaduste Akadeemia Üldajaloo instituudi sõjaajaloo- ja geopoliitikakeskuse teaduslik sekretär Dmitri SURŽIK;
 • Moskva Riikliku Keeleteaduste Ülikooli professor, II maailmasõja ajaloolaste Venemaa assotsiatsiooni liige, Aleksei PLOTNIKOV;
 • Ajalooteaduste kandidaat, VRÜ infotehnoloogia ja juhtimise teaduskonna humanitaarteaduste osakonna dotsent Aleksandr KISSELJOV;
 • VRÜ ajalooteaduskonna uue ja kaasaegse ajaloo osakonna juhataja Vladimir KOSHELEV.

Biškekis

 • Analüüsikeskuse "Ida-Lääne Strateegia" peadirektor Dmitri ORLOV.

Registreerumise info:

Oma osalemissoovist palume teatada hiljemalt neljapäevaks, 4. oktoobriks kella 10.00-ks e-maili aadressile media.ee@sputniknews.com, lisades oma nime, perekonnanime, väljaande ja ametikoha. Ürituse töökeel – vene.

Sputnik Eesti pressikeskus >>

Sputnik Eesti pressikeskus on kaasaegse sisseseadega varustatud kompleks, mis võimaldab läbi viia erinevaid üritusi: teleotselülitustest kuni telesildadeni maailma eri linnade vahel üle maailma.

Uudisteportaali Sputnik Eesti pressikeskuse avamine
© Sputnik / Владимир Новиков

Külaliste ja ajakirjanike käsutuses on mugav 29 kohaga pressisaal ja teabe vastuvõtmiseks ning edastamiseks vajalik seadmestik. Tehnilised võimalused aitavad professionaalset ajakirjandust arendada ja soodustavad infovahetust ja —levikut.

Sputnik Eesti pressikeskus kutsub koostööle, pakkudes pressikonverentside läbiviimise taristut kõigi aktuaalsete siseriiklike või rahvusvaheliste teemade tarvis. Asume Tallinnas, Paavli tn. 1/Kopli 33 (kolmandal korrusel).

Sputnik on teabeagentuur ja raadio multimeediaesindustega kümnetes riikides. Sputnik sisaldab võrgulehti rohkem kui 30 keeles, analoog- ja digitaalraadiot, mobiilirakendusi ja kontosid sotsiaalvõrgustikes. Sputnik ööpäevaringsed uudistevood antakse eetrisse inglise, araabia, hispaania ja hiina keeles.

Teema:
Müncheni sobingu 80. aastapäev (7)
Tagid:
poliitika, ümarlaud, Müncheni sobing, Teine maailmasõda, pressikeskus, NSV Liit, Tšehhoslovakkia, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Eesti, Itaalia, Venemaa

Peamised teemad