13:10 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Poliitika
lühendatud link
5620

Vaatamata suhtlemisele ja koostööle on Varssavi ja Washingtoni suhetes kogunenud probleemid. Poolakad ei ole rahul, kuidas ameeriklased neid kaitsevad.

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. Poola president Andrzej Duda riputas Twitteris üles fotoshopitud foto Donald Trumpist, millel ta on Ameerika presidendiga kohad "vahetanud". See nali põhjustas Poola ühiskonnas uue kriitikalaine. Dudale heidetakse üha enam ette asjaolu, et Varssavi teeb Washingtonile aina rohkem järeleandmisi oma huvide arvelt, edastab RIA Novosti.

"Mulle kirjutati, et eilne "valge-punaste" (Poola rahvuskoondis – toim.) võit võrkpalli maailmameistrivõistluste poolfinaalis (USA koondise üle) muutis Poola ja Ameerika Ühendriikide suhteid. Selle tõenduseks on juuresolev foto. Ma kukkusin naerust kummuli," kommenteeris Poola liider oma avaldust.

​Nädal varem avaldas USA president oma kodulehele ülesvõtte, mis põhjustas poolakate pahameeletormi. Fotol on kaks presidenti dokumente alla kirjutamas. Trump istub laua taga ja Duda seisab, pisut kummargil laua kohal. Washingtonis nõudis Duda, et too takistaks gaasijuhtme Nord Stream 2 projekti elluviimist ning rajaks Poola USA alalise sõjaväebaasi Fort Trump. Hiljem kinnitas Duda, et Ameerika liidrile meeldis baasi rajamise idee väga, sest Varssavi on ise valmis kõik kulud kinni maksma.

"Ütlesin tookord: "Härra president, me sooviksime, et Poolas oleks alaline ameeriklaste sõjaväebaas." Ta vangutas pead, kuid ei vastanud. Kuid kui ma lisasin: "Oleme valmis eraldama ettevalmistustöödeks kaks miljardit dollarit," nägin ma helki tema silmades," jagas Duda oma muljeid.

Pärast kõnelusi kirjutasid riigijuhid alla strateegilise koostöö ühisdeklaratsioonile, milles öeldakse, et "mõlemad osapooled kohustuvad kaaluma USA sõjaliste võimaluste tugevdamist Poolas". Varssavis kinnitatakse järgnevaid "intensiivseid konsultatsioone, et vastata küsimusele: kas see idee on elluviidav?", kuid Poolas endas on Duda Washingtoni visiidi kohta erinevaid arvamusi. Mõned toetavad riigipea algatust täielikult, teised jälle kritiseerivad seda.

Politoloog "Fort Trumpist": Poola valitsus tunneb halvasti ajalugu>>

USA alalise sõjaväebaasi vajadust on korduvalt kinnitanud Poola kaitseminister Mariusz Błaszczak, üks Jaroslav Kaczynskile kõige lähedasemad poliitikud ja riigi peaminister Mateusz Morawiecki. Tomash Shatkovski, riigi kaitseministri asetäitja, nimetas seda koguni "heaks tehinguks Ameerika Ühendriikidele" ningleitis, et kahe liidri kohtumine oli "Poola diplomaatia suur edusamm" ja Poola-Ameerika tugev liit.

Välisministeeriumis ei varjata kaugeleulatuvaid plaane: Ühendkuningriik lahkub EList, liit Türgiga käriseb õmblustest, mõne aasta pärast võib Poolast saada USA väärtuslikum liitlane, kes on võimeline neid riike asendama. Poola opositsioon toetab küll tihedat koostööd Washingtoniga, kuid on Duda visiidi tulemusi kritiseerinud. Mõnele ei meeldinud muuhulgas pilt, millel ta seisis kummargil Trumpi laua kohal.

"See tõestab professionaalsuse puudumist ja diplomaatiakunsti hülgamist. Duda on president olnud juba kolm aastat ja peaks teadma, et rahvusvahelisi lepinguid ei allkirjastata nii," ütles endine Poola välisministeeriumi pressiesindaja Marcin Bosatsky.

Temaga nõustus ka endine kaitseminister, praegune parlamendisaadik ja "Kodanike platvormi" fraktsiooni liige Tomas Semonyak, märkides, et "Duda ja Trumpi pilt on parem, kui tuhat sõna ja näitab, milline on Poola positsioon "Õiguse ja õigluse" partei juhtimise all. Poliitik rõhutas, et Varssavi ei saanud midagi konkreetset: ei sõjaväebaasi ega viisavabadust.

© Sputnik / Alexey Vitvitsky
NATO tippkohtumine.

"Presidendi sellise alanduse eest peab keegi välisministeeriumis töö kaotama," on ta kindel.

Ka "Modern" partei juht Katarzyna Lubnauer väljendas samasugust seisukohta, tuletades meelde, et Duda ei tõstnud kordagi viisa kaotamise küsimust Varssavi ja Washingtoni vahel ning see on poolakate jaoks palju olulisem kui Ameerika sõjaväebaas.

"Fort Trump": USA presidendile pakutakse Poolas omanimelist sõjaväebaasi>>

Poola lülitamine viisavabade riikide nimekirja (US Visa Waiver Program) arutati juba endise USA presidendi Barack Obama visiidi ajal 2011. aastal. Sellest ajast on möödunud seitse aastat, riikidevahelised suhted on arenenud, kuid selles küsimuses ei ole midagi muutunud.

"Ja selline näeb siis välja "Õiguse ja õigluse" partei põlvilt püstitõusmine pärast kolme aasta pikkust võimulolekut," ütles Seimi välisasjade komisjoni aseesimees Robert D. Tyszkiewicz, lisades, et ükski lääne partner ei võta Poolat enam tõsiselt.

Endine "Õiguse ja õigluse" partei liige Pavel Zalevski liige nimetas Dudat "palujaks". "Oleme nii madalale langenud," kurtis ta.

Vaatamata suhtlemisele ja koostööle on Varssavi ja Washingtoni suhetes kogunenud probleemid. Poolakad ei ole rahul, kuidas ameeriklased neid kaitsevad.

"Poola arvates ei realiseeri Ameerika Ühendriigid täielikult oma potentsiaali sõjalise kohaloleku laiendamiseks. Kui ameeriklased rajavad siia sõjaväebaasi, siis peavad poolakad seda oma julgeoleku raudbetoontugevaks tagatiseks. Valge Maja aga mõistab, et see on äärmiselt ohtlik samm, mis võib põhjustada sõjalise kokkupõrke Venemaaga. Viimasel tippkohtumisel Washingtonis oli Ameerika ametivõimude reaktsioon Duda ettepanekule üsnagi jahe. Ameeriklased andsid selgelt mõista, et nad ei ole valmis minema vastasseisule Moskvaga," ütleb Venemaa Kõrgema majanduskooli Teadusliku uurimisülikooli Euroopa ja rahvusvaheliste kompleksuuringute keskuse asedirektor Dmitri Suslov.

Varssavi sooviks, et Washington mõjutaks Nord Stream 2 projekti suhtes ka Saksamaad. Poolakad olid kindlad, et Trumpi administratsiooni tugev surve sunnib Berliini keelduma koostööst Moskvaga.

"Trumpi ja Duda allkirjastatud dokumentide näol oli tegemist Poola tahteavaldustega, mille eesmärk on näidata, et riigi juhtkond on valmis tegutsema Ameerika poliitika paradigmas. Olles ameeriklaste lähedased liitlased, üritavad poolakad suurendada oma mõju Euroopa Liidus, Varssavi tahaks autonoomiat Brüsselist ja Berliinist," ütles vestluses agentuuriga RIA Novosti Kõrgema majanduskooli dotsent Dmitri Ofitserov-Belski.

Politoloog märkis, et ükski NATO riik ei ole veel väljendanud valmisolekut maksta ameeriklastele nende relvajõudude paigutamise oma territooriumile. Ekspert on kindel, et ühtegi võõrriikide baasi Poolasse ei tule. See on vaid Varssavi Washingtoni-suunaline reveranss.

Tagid:
viisavabadus, sõjaväebaas, Donald Trump, Andrzej Duda, USA, Poola

Peamised teemad