22:03 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Müncheni sobingu 80. aastapäev (7)
3111

Veronika Krašeninnikova rääkis Tallinn-Minsk-Biškek videosillal maailma kollektiivse julgeolekusüsteemi tähtsusest. Täna on Müncheni kokkuleppe õppetunnid tema arvates olulisemad kui kunagi varem, kuid agressori rollis on nüüd Ameerika Ühendriigid.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Agressori heidutamise poliitika ei toiminud 1938. aastal ega toimi nüüdki, on RIA Rossija Segodnja, Venemaa välisinvesteeringute ja —algatuste instituudi peadirektor Veronika Krašeninnikova kindel.

Ümarlaual teemal "Müncheni leping: õppetund tänasele maailmale" rääkis ekspert, et Müncheni lepingu allkirjastamisega soovisid Suurbritannia ja Prantsusmaa suunata Hitlerit Nõukogude Venemaa vastu.

"Nõukogude diplomaatide üleskutseid liidu moodustamiseks fašismi vastu ei võetud kuulda, ja Saksamaaga kokkuleppele jõudnud said ise väga ruttu seeläbi kannatada," ütles Krašeninnikova.

Täna on Müncheni kokkuleppe õppetunnid tema arvates olulisemad kui kunagi varem, kuid agressori rollis on nüüd Ameerika Ühendriigid. "Venemaa diplomaatia, nagu Nõukogude oma tookord, pakub taas kollektiivse julgeolekusüsteemi loomist. Venemaa president Vladimir Putin on sellest rääkinud ja üllatuslikult on Saksamaa ja Prantsusmaa hakanud Venemaad julgeolekustruktuuris märkama… Prantsuse president Emmanuel Macron pööras sellele tähelepanu," ütles ekspert ja lisas: "Tahaks loota, et need ei ole ainult sõnad."

Müncheni sobingu juubel: mõne jaoks on õppetund mööda külgi maha jooksnud >>

4. oktoobril toimus Tallinn-Minsk-Biškeki ümarlaud teemal "Müncheni leping: õppetund tänasele maailmale". Üritusel esitleti populaarteaduslikku kogumikku "München 1938: Langemine Teise maailmasõja põhjatusse", mille koostas rahvusvaheline ajaloolaste meeskond Müncheni lepingu 80. aastapäevaks.

Kogumiku ja ümarlaua eesmärk on varustada poliitikud, ajakirjanikud kodumaa ajaloo suhtes mitteükskõikseid inimesi, faktide ja argumentidega, et võidelda ajaloo võltsijatega.

Rahvusvaheliste suhete ekspert, kirjanik ja Baltimaade ajaloolane Vladimir Iljaševitš oli Sputnik Eesti külaline Tallinna pressikeskuses neljapäeval toimunud Tallinn-Minsk-Biškek ümarlaual.

Iljaševitš märkis, et Müncheni lepinguga seonduvalt peetakse Suurbritanniat üheks peamiseks osaliseks protsessis, mis vabastas Adolf Hitleri käed ja seega ka tingimuste loojaks Teise maailmasõja puhkemiseks. Seejuures peetakse Suurbritanniat ja Saksamaad antipoodideks. Eesti ajaloolane on aga veendunud, et Suurbritannia sarnanes maailmavaadelt tollal väga Saksamaa omadega.

Ekspert: miks britid just Hitleriga rääkisid >>

Kaheksakümmend aastat tagasi allkirjastasid Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa esindajad ööl vastu 30. septembrit 1938 Müncheni kokkulepe Tšehhoslovakkia territooriumi osa jagamisest Saksamaa, Poola ja Ungari vahel.

Teema:
Müncheni sobingu 80. aastapäev (7)
Tagid:
videosild, poliitika, ümarlaud, ajalugu, Müncheni sobing, Teine maailmasõda, pressikeskus, Sputnik Eesti, Veronika Krašeninnikova, Valgevene, Kõrgõzstan, Eesti

Peamised teemad