14:15 17. Juuni 2019
Kuula otse
  • USD1.1265
  • RUB72.3880
Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak Ämari lennubaasil

Ei lastud lävelegi: NATO kohtumine toimus Ukrainata

Пресс-служба Министерства обороны Украины
Poliitika
lühendatud link
5810

Peapööritus Kiievi juhtkonna kiirest edust. Keegi arvas, et võiks Läänega rääkida nagu võrdne võrdsega ja öelda NATO riikidele, mida need tegema peaksid. NATO-l tuli Ukrainale koht kätte näidata. Mitte küll päris nurka panna aga ...

Ilja Harlamov, raadio Sputnik

"Sinul, Petruša, aga käskis härra eeskojas niikaua oodata, kuni ta salongis saksu hõõgveini ja laanepüüga kostitab." Umbes nii võiks suures vene kirjanduses kirjeldada seda, mis juhtus Ukraina kaitseminister Stepan Poltorakiga.

Vene tankerit Mechanic Pogodin
© Sputnik / Виталий Тимкив

Nemad Kiievis arvasid naiivselt, et saavad rääkida Läänega nagu võrdne võrdsega, neile aga näidati koht kätte eeskojas. Ametlikus keeles öeldes lükati Stepan Poltoraki taotlus – tahaks kangesti öelda "palvekiri" — osaleda NATO kaitseministrite kohtumisel Brüsselis, tagasi. Ei aidanud isegi Ukrainale sel aastal väidetavalt antud aspirandi staatus. See on tõepoolest kohutavalt solvav — oled juba aspirantuuris aga austust pole mingisugust.

Ukraina ministri kohaloleku vastu oli resoluutselt Ungari. Poleks olnud vaja Kiievil vastu võtta ukrainakeelset rahvusvähemusi, sealhulgas ungarlasi, diskrimineerivat haridusseadust. Nad arvasid, et selle peale löövad eurooplased käega, sulguvad silmad ja kõik jääb samaks — välismaailmale jääb Ukraina ikka demokraatlikuks, arenenud riigiks, mida lihtsalt ei saa jätta EL vastu võtmata ja Kiiev muudkui jätkab omavoli. Kuid tuli tõrge.

Juba eelmisel aastal hoiatas Budapest, et blokeerib iga Kiievi lähenemise NATO ja Euroopa Liidu suunal. Ja tuleb tunnistada, et pidas sõna. Varem juba keelduti Ukraina lubamisest osaleda talle nii ihaldusväärsel ühisel tippkohtumisel alliansiga, ikka samal põhjusel – Taga-Karpaatias elava üle sajatuhandelise ungari kogukonna diskrimineerimise pärast.

Ja siis tegi Ukraina ise veel oma olukorra hullemaks, süüdistades Budapesti väidetavalt Ungari passide salajases väljastamises piirkonnas elavatele ungarlastele ja ähvardas konsuli riigist välja saata. Vahepeal, kevadel, võttis Ungari valitsus vastu Taga-Karpaatia ungarlaste kaitset käsitleva memorandumi ning saatis selle dokumendi NATO liikmetele ja alliansi peasekretärile Jens Stoltenbergile. Mingit saladust passide väljastamises polnud. Või kui, siis ainult Kiievile, kes ilmselt reaalsustaju kaotas.

Petro Porošenko tormab sündmustest ette
© Foto : Администрация Президента Украины

Selle tulemusena süüdistas Ukraina välisminister hr Klimkin kurja saatuse tahtel (või vale arusaamise tõttu asjast) Ungarit riigi julgeoleku õõnestamises ja lisas, et me ise ütleme ungarlastele, mida nad tegema peavad. Budapest suhtus sellesse kõrki ja isegi häbiväärsesse sõnumisse mõistmisega. Ootuspärane vastus ei lasknud end kaua oodata. Selgelt väljaöeldud soovimatus Poltorakki Brüsselis näha muutus kohe konkreetseks otsuseks.

See on nüüd selle kohta, mis puutub küsimusse, et väidetavalt polevat üks sõjaväljal tegija. Tuleb välja, et on ikka tegija küll, isegi kui see sõjaväli on võimas Lääne sõjaline blokk.

Seejuures tundub eriti huvitav, et Kiiev püüab sedagi inetut lugu enda kasuks pöörata. Ütleb, hea, et Ukraina vähemalt vastuse sai. See tähendab, et kusagil südamesopis tunnevad Kiievi sõjapealikud, et mingil hetkel ei pruugi nad mõnele oma avaldusele isegi vastust saada. Ja see ei solvaks neid üldse. Vaadake, millist austust NATO seekord Ukraina vastu üles näitas! Vastasid, et kohtumist ei tule.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
NATO, Stepan Poltorak, Brüssel, Ukraina

Peamised teemad