11:25 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
6421

Siin teie ees ma siis nüüd seisan – lihtne briti naine. Putinist mürgitatud. Trumpist alandatud. Euroopa Liidust tõrjutud. Nii oleks võinud May öelda parteikonverentsil oma mõttekaaslastele, kuid ei öelnud, vaid tantsis hoopis.

Mihhail Šenkman, raadio Sputnik

Nietzsche järgi ei läinud parteikonverentsi viimane päev Theresa jaoks tühja. Filosoof uskus, et päev on tühja läinud, kui pole tantsida saanud. Ja Mayd vaadates tahtsid paljud teada, kus on see ahi*, mis teda nii innustas. Briti tüdruk ilmus ahju tagant* tantsiskledes, brexides, kui vaimuteravust näidata tahaks. Kuid kui tõsiselt rääkida, siis see, kes ütles Teresale, et ta liigub hästi, oleks pidanud talle veel paari tantsusammu õpetama. Nüüd ilmus ta kolleegide ette, nagu oleksid tema ees Lõuna-Aafrika koolilapsed või Keenias skaudid, kes nägid Suurbritannia peaministri liigeste jäikust tema Aafrika ringreisil. Neile meeldis.

Suurbritannia peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Konservatiividele tegelikult ka. Ja veel räägiti, et ta ei olevatki võimeline neid enam ühendama. Tema lavaletulekut ABBA Dancing Queeni saatel tervitasid kõik igatahes aplausiga ja püstiseistes. Niimoodi tuleks ka Euroopa Liidust lahkuda, võisid nad mõelda, isegi hästi aru saades, et nii ei lähe. Või kui, siis juhul, kui ta seda ilma nendeta teeb.

Üldiselt oli see tema poolt tugev käik. Igatahes parem, kui aasta tagasi, kui ta köha ja hingeldamise tõttu ei suutnudki midagi kuulajateni tuua. Seekord oleks ta võinud üldse vait olla, et mitte muljet rikkuda. Nagunii mäletatakse vaid tema tantsu.

Mis on tema jaoks juba isegi hea. Ega siis kõik ei pea Boris Johnsoni moel reitingut tõstma. Kuigi, kui ta teda võita tahab, nagu räägitakse, peaks ta oma "hauakaevajat" lööma tema enda relvaga – klounaadiga. Et tema tugevaim trump üle lüüa peaks ta tulema lavale aluspesus. Ja kindlasti Briti lipu värvides. Siis ei häiriks kompositsiooni valik kedagi. Esiteks, pole patriootiline eelistada kodumaale kõige tähtsamal hetkel välismaa laulu ja teiseks, end kuningannana presendeerida, olgugi et vaid tantsukuningannana, elava naismonarhi juures, see ei lähe kohe mitte kuidagi ühestki Buckinghami palee väravast sisse.

Oleks sobinud midagi Beatlesilt. Miks mitte Kollane allveelaev? Selle laulu saatel tantsu lüüa eriti küll ei saa, kuid May piruetid sobivad ükskõik millise meloodiaga. Ja sellel oleks mõte sees — kuhu te meie allveelaevalt ikka pääsete. Kuigi, kui vaadata tantsu ilma helita, võiks arvata, et muusikat teeme meie. See oleks nagu Karuoti laul.

Kuid kui heli sisse lülitada, on võimalik meie motiive tabada. Siin teie ees ma siis nüüd seisan – lihtne briti naine. Putinist mürgitatud. Trumpist alandatud. Euroopa Liidust tõrjutud. Või siis: kõik sõbrad ja sõbratarid on kadunud, vaid mina üksi istun toas.

Enam pole pikka pidu. Brexiti kohta ei öelnudki tal midagi uut öelda. "Suurbritannia ei karda lahkuda kokkuleppeta," lõpetas ta oma kõne ja lahkus, tõsi, mitte enam nii reipalt. See-eest Inglise rokkbändi Electric Light Orchestra laulu saatel. "Päike paistab pilvitus taevas. Ei mingit märki vihmast. Täna mängivad kõik, ja sa ei tea, et tulemas on uus kaunis päev."

Ja tema juba teab, kuidas seda sisukalt mööda saata. Plaksutati. Kuid püsti keegi enam ei tõusnud. Teda peeti inetuks pardipojaks. Sest nähtu meenutas luigetantsu. Sureva luige tantsu.

* parafraas venekeelsest kõnekäänust "ahju tagant väljakargav mustlastüdruk" "цыганочка с выходом из-за печки" — tähendab juuresviibijaid naerma ajavat tobedat käitumist

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
Brexit, Vladimir Putin, Theresa May, Ühendkuningriik

Peamised teemad