06:58 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Poliitika
lühendatud link
6010

NATO rivi täieneb varsti kolmekümnenda "juubeliriigiga". Makedoonia kodanikud hääletasid referendumil riigi liitumise poolt NATO ja Euroopa Liiduga.

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. NATO rivi täieneb varsti kolmekümnenda "juubeliriigiga". Makedoonia kodanikud hääletasid referendumil riigi liitumise poolt NATO ja Euroopa Liiduga. NATO peasekretär Jens Stoltenberg väljendas ühena esimestest rahulolu rahvahääletuse tulemuste üle ja rõhutas, et uks sõjalisse blokki on avatud kõigile. Sellest, millist kasu loodab NATO uuest täiendusest — RIA Novosti materjalis.

"Taskuarmee"

Makedoonia on teinud NATOga koostööd juba 23 aastat. Valitsus sõlmis 1993. aasta novembris Põhja-Atlandi liiduga lepingu "Partnerlus rahu nimel" ja allkirjastas 1999. aasta aprillis bloki liikmelisuse tegevuskava. Riigi relvajõudude kaheksa tuhat sõjaväelast relvastuvad juba ammu ja lähevad üle NATO standarditele ning osalevad piiratud ulatuses NATO operatsioonides. Makedoonia relvajõud ja eriüksused osalesid operatsioonides Kosovos, Iraagis ja Afganistanis Ameerika kindralite otsese juhtimise all.

Makedoonia: Brüssel ja Washington näitavad tuulelipu põhimõttekindlust>>

Makedoonia kaitse-eelarve on võrreldav Paraguay või naaberriigi Albaania kaitse-eelarvega — 156 miljonit dollarit, mis on kahe diviisi suuruse armee jaoks üsna tõsine raha. Alates 2005. aastast on riigi relvajõud üle viidud täielikult lepingulisele alusele. Makedoonial on maavägi ja õhujõud. Puudub laevastik, kuna riigil pole juurdepääsu merele. Prespense ja Ohridi järvedel on väikesed sõjaväekaatrite üksused. Makedoonia relvajõud koosnevad struktuurilt kolmest brigaadist – jalaväe-, lennuväe ja logistikabrigaadist, samuti eriüksusest "Hundid" ja eraldi luurepataljonist.

Maaväe peamiseks löögijõuks 31 T-72 tanki. Seda kõike pole palju, kuid ikkagi rohkem, kui armee asutamise ajal, 1992. aastal, kui tankivägi koosnes neljast vigastatud Teise maailmasõja aegsest T-34-st. Enamik sõjatehnikast on nõukogude ja Venemaa päritolu: soomukid BMP-2, mitmeotstarbelised soomusvedukid MT-LB, soomustransportöörid BTR-70 ja BTR-80. Lisaks ostis Makedoonia Saksamaalt üle saja soomusauto TM-170 Hermelin, Kreekast kümme soomusautot ELBO Leonidas-2 ja kolm tosinat aegunud USA soomukit M113. Suurtükiväge esindavad Vene raketid "Grad" ja haubitsad M-30, samuti Ameerika suurtükid M2A1.

Makedoonia õhujõududes on ainult helikopterid. Ei ole taktikalist, ammugi siis strateegilist lennuväge. Peamine löögijõud on kuus Ukrainast ostetud ja Iisraeli firmas Elbit moderniseeritud lahingu-transpordikopterit Mi-24. On ka kuus Mi-17 ja mõni Ameerika Bell UH-1-d.

"Teist võimalust ei tule": Makedooniat hirmutatakse Moskvaga>>

Eriüksus "Hundid" ("Волци") loodi 1994. aastal. Makedoonia eriüksusel on rikkalik lahingukogemus ja nad osalevad korrapäraselt ühisõppustes Ameerika roheliste barettide, Saksa KSK ja Briti SAS-ga. Nad on silma paistnud ka kodukandis — Balkani sõdade ajal tegutsesid nad naaberriikides.

Ühisrindena

Makedoonia relvajõud on väikesed, nende tehnika nomenklatuur ei ole suur ja needki vahendid ei sobi transportimiseks suurtee vahemaade taha. Sellele vaatamata ei varjanud NATO peasekretär Jens Stoltenberg oma rõõmu, kui ta rahvahääletuse tulemustest teada sai.

"NATO vajab Makedooniat, et organisatsioon tunneks end dünaamiliselt arenevana," leiab Poliitilise teabe keskuse peadirektor Aleksei Muhhin, "Makedooniat sunnitakse tegema nii, et Euroopas suureneks Ameerika ja Briti sõjaline kohalolek. Kahjuks teevad selle läbi üks riik teise järel. NATO võtab Euroopa Ameerika Ühendriikide huvides oma kontrolli alla. Pole kahtlust, et sellised protsessid jätkuvad teiste riikide suhtes. Järjekorras on Ukraina."

Skopje Makedoonias
© Sputnik / Илья Питалев

Samal seisukohal on ka sõjaväeekspert Konstantin Sivkov.

Zahharova tuletas Lääneriikidele meelde Jugoslaavia pommitamisega kaasnevat vastutust>>

"NATO juhtkond järgib oma joont, ehitades oma "tara" pikki meie läänepiiri," selgitas ta RIA Novostile, "Eelmisel aastal võtsid nad oma liikmeks Montenegro, veel ühe Balkani riigi. Sellega lõikas Allianss potentsiaalse Venemaa liitlase Serbia ära Aadria merest. Makedoonia on sisemaal asuv riik, mis piirneb teiste NATO liikmesriikidega — Kreeka, Bulgaaria ja Albaaniaga. See tähendab, et liit moodustab ühisrinde. Ma ei välista, et Makedooniat läheb vajaks siis, kui ameeriklased otsustavad äkki taganed keskmise ja lähimaarakettide piiramise lepingust. See riik sobib hästi Ameerika rakettide paigutamiseks – lennuaeg siit Venemaa suurte linnadeni on väga väike. Võib-olla ilmuvad siia ka USA globaalse raketitõrjesüsteemi elemendid."

Ilmselgelt on Makedoonia maiuspalaks mitte ainult sõjaväele, vaid ka relvaeksportijatele. Peamiselt Nõukogude ja Vene päritolu tehnikapark tuleb asendada Lääne relvastusega. Osaliselt on seda juba tehtud: Makedoonia sõjavägi on juba pikka aega kasutanud Lääne laskerelvi — Ameerika M4 automaate ja M240 kuulipildujaid, Saksa H&K MP5 püstolkuulipildujaid ja Tšehhi CZ 75 püstoleid. Tankipargi asendamine saab olema hoopis kallim. Kas väikesel riigil on piisavalt vahendeid ja soovi relvastusele raha kulutada on esialgu veel ebaselge.

Tagid:
NATO, Euroopa Liit, Makedoonia

Peamised teemad