03:25 27. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Poliitika
lühendatud link
5910

Räägitakse, et Gerard Collon oli üsna keskpärane minister. Aga see oli Pariisis. Lyon, nagu ta loodab, meenutab teda pigem hea sõnaga. Skandaalne tagasiastumine ja paar aastat presidendi meeskonnas antakse talle ilmselt andeks.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Endine Prantsusmaa siseminister Gerard Collon ei ole esimene ja ega jää ka viimaseks, kes valitsusest omal soovil lahkub. Kuid niimoodi ei ole Emmanuel Macroni juurest veel keegi ära läinud — põgenedes kui mitte uksest, siis akna kaudu presidenti peaaegu jalult pühkides.

Trumpi ja Putini vahel: Macron otsustab, kas Venemaaga sõprust arendada või mitte >>

Polnud ta ju niisama mees — meeskonna võtmefiguur ikkagi. Ehk nagu ta ise rääkis, üks väheseid, kellele Macron algusest peale loota sai. Kuid tema ise Macronile enam loota ei tahtnud. Sai teisel katsel vabastuskirja ikkagi kätte.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron Lavali linna kooli sõõklas
© AFP 2019 / Ludovic Marin

"Vägisi ei saa armas olla". Võib-olla meenusid Macronile ligipääsmatu Brigitte vallutamiseks kulunud mõttetuna tundunud aastad. Ta oleks võinud ka seitsmekümneaastase Colloni ära rääkida, kui ta vaid daam oleks olnud. Isegi oleks ta kirglik noormees olnud, oleksid nad hakkama saanud. Kuid ta on vana ja karastunud poliitik. Kui selline midagi pähe võtab, siis juba ei tagane.

Septembri alguses ministeeriumis ajakirjanikele õhtusööki korraldades hoiatas ta, et ei jää siia enam kauaks. Toona heitis ta läbi lillede presidendile ette, et varem mõistsid nad teineteist ja tavalisi inimesi paremini. Sellepärast otsustaski ta naasta Lyoni, mida oli varem 16 aastat juhtinud, et võita 2020. aastal linnapea valimised ja tulla taas inimestele lähemale. Olgu siis või linnas, kui kogu Prantsusmaaga välja ei tulnud.

Ministrina, nagu räägitakse, polnud ta suurem asi. Sai nii vasakult kui paremalt. Eriti pärast esimese mai demonstratsiooni laialiajamist kumminuiade ja pisargaasiga. Kuid see oli Pariisis. Lyon peab teda loodetavasti ikka hea sõnaga meeles.

Macron, "isuäratavad naised" ja nõiduslikud tammepuud >>

Nii ta siis arvaski, et parem olla esimene Viienda Vabariigi teises keskuses. Siiski ütles ta, et hakkab asjaga tegelema pärast Euroopa Parlamendi valimisi ja kuni 2019. aasta maikuuni jääb teenistusse edasi. Talle ei hakanud isegi asendajat otsima.

Ja siis esimesel oktoobril astus korraga ootamatult tagasi. Keeldumise peale tegi seda kohe uuesti, nagu Novoseltsev tülitsedes Kaluginaga filmis "Armastus tööpostil". Ka Prantsusmaal on paberitööstus hästi arenenud. "Mis kärbes teid hammustanud on" võiks Macron nüüd "krõhvat" tsiteerida. Mitte, et tal Colloniga midagi olnud oleks, kuid teineteisemõistmine siiski. Too aga hoidis eemale nagu pidalitõbisest.

Kõik tõenäoliselt sellest skandaalse foto pärast, kus riigipea kallistab kaht noort poolpaljast mustanahalist noormeest. Kui ei teaks, kes neist president on, ei arvakski, et ta siin üldse on. Täpsustades: "see on ju Emmanuel," võiks uuesti üle küsida: "Kas see on fragment uuest filmist?" Mitte, et Collon armukade oleks, kuid üks kaadris olnutest on selgelt tema kunde. See tähendab, kinni istunud. Sellest ka selge žest sõrmega, keda ta silmas peab ja mida kõigist siseorganitest arvab.

Siseminister pidanuks korraliku inimesena seda isikliku solvanguna võtma. Seda enam, et peaaegu kogu Prantsusmaa internetikogukond seda nähes sülitama hakkas. Kogenud poliitik mõistis, mille järgi see lõhnab. Tema peab aga veel Lyoni linnapeaks saama. Kõmulisest tagasiastumisest ja kaheaastasest teenistusest ehk piisab, et talle see aasta presidendi meeskonnas seal andestatakse.

Emmanueli enda jaoks justkui midagi hirmsat ei juhtunud. "Kollonoskoopia" seanss, väike ebameeldivus. Mõnele isegi meeldis. See aga näitas, et seesmiselt ei ole Macroni ikkagi suurmees.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
skandaalne, poliitika, tagasiastumine, foto, siseministeerium, Gerard Collon, Emmanuel Macron, Prantsusmaa

Peamised teemad