02:55 06. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Poliitika
lühendatud link
9520

Trumpi kui eduka ärimehe ja poliitiku, aga ka korraliku kodaniku kuvandit lammutatakse järjekindlalt ja leidlikult. Hoope antakse ameeriklaste jaoks kõige pühamaid mõisteid pidi: perekond, maksud, valimised. Ja kindluse mõttes ka seksiskandaal – tõsi küll, mitte Trumpi endaga.

Ilja Harlamov, raadio Sputnik

Valges Majas kritiseeriti ajalehe The New York Times uut ägemeelset ja lausa skandaalset kirjutist ja nimetati seda "rünnetega segadust tekitavaks". Artiklis on öeldud, et väidetavalt on Donald Trump ja tema isa veerand sajandit tagasi ilmutanud häbematut rahalist räpasust. Jutt käib üsna suurtest rahasummadest – ligi poolest miljardist dollarist, mis olevat saadud Trump-vanema kahtlase maiguga skeemide elluviimise tulemusena ja seejärel pojale, praegusele USA presidendile üle antud.

See tähendab, et isa hoidis kõrvale maksude maksmisest ning väidetavalt andis sedaviisis säästetud raha üle järeltulijale, kes samuti riigile seda ei maksnud, mis ette nähtud.

Eestis suursaadiku kohalt lahkunud diplomaat: Trump kritiseerib liitlasi >>

Ja niisuguste petuvahendite arvel, kaasa arvatud varifirma loomine ja isalt pojale jäetud kinnisvara allahindamine, saigi Trump-noorem kuuldavasti rikkaks. Kogu kirjutise vürts seisneb nimelt selles. Ja küsimus ei ole siin mitte ainult ja mitte sedavõrd antud konkreetse väljaande poolses erilises suhtumises Ameerika Ühendriikide riigipeasse.

Peaasi – kes seisab taoliste kirjutiste taga. Selge see, et need, kes on seadnud eesmärgiks iga hinna eest, nii või teisiti president toolilt tõugata. Ennekõike on tegemist mõjukate finantsgrupeerinutega, kes seisavad kindlalt globalismi positsioonidel. Ei saa pidada juhuslikuks artikli ilmumist kohe pärast Donald Trumpi esinemist ÜRO 73. Peaassambleel.

Siis teatas president igas mõttes kõrgest kõnetoolist kogu maailmale, et USA loobub globalismi ideoloogiast ja hakkab lähtuma põhimõttest "igaühele oma", mis võimaldab kõigil riikidel kaitsta oma suveräänsust vastavauses rahvusriiklike huvidega.

Jõud, kes tuginevad risti vastupidisele vaatenurgale, ei kavatse midagi säärast Trumpile andestada. Ja nemad on võtnud käsile äärmiselt süsteemse tegutsemise presidendi maine, kuvandi ja legitiimsuse õõnestamiseks. Töö käib mitmes suunas. Korrapäraselt, paigast paika ujub esile näiteks teema Trumpi suhetest kergete elukommetega naistega.

Trump hindas "Venemaa nõiajahi" mõju oma reitingule >>

Agaralt tegutseb eriprokurör Muelleri komisjon maniakaalse eesmärgiga tõestada Valge Maja praeguse peremehe kokkumängu Moskvaga. Süüdistused ohtlikes sammudes rahvusvahelisel areenil on veel üheks Donald Trumpi leppimatute vaenlaste sõjaratsuks.

Ja lõpuks, erilise hoo presidendivastastele "sööstudele" andsid Senatis toimunud kuulamised Trumpi sõbramehe, ülemkohtu kohtuniku ametikohale kandideeriva Brett Kavanaugh´le esitatud vägistamissüüdistuse asjus. Ülimalt oluline on tõik, et tollesse ametise võetud isikust oleneb otseselt, kas umbusaldus presidendile tunnistatakse seaduslikuks ja asetleidnuks või mitte.

Trump häbistas end ÜRO kõnega
© Sputnik / President of the Ukraine Press-Service/Nikolay Lazarenko

Ja USA praeguse riigipea jaoks on oma kandidaadi läbisurumine sellele ametikohale poliitilise ellujäämise küsimus. Nimelt sellepärast on Kavanaugh´d tabanud Trumpi vastaste ülivõimas rünnak. Ja veel pole teada, kas ta suudab löögile vastu pidada.

Tõsi, paljugi, kui mitte kõik otsustatakse Trumpi jaoks ära Kongressi vahevalimistel novembris. Ning tema vastased on hästi valmistunud demokraatide võimalikuks võiduks, mis tähendab siis presidendi tagandamismasina lülitamist maksimumpööretele.

Sellest saab ohtlik manööver – väga suur osa ühiskonnast toetab ja peab meelepäraseks Trumpi, teine ja sugugi mitte väiksem osa nõuab kompromissitult tema ametist tagandamist. Nii pole kaugel ka ulatuslik vastasseis kodanikkonnas kuni tänavarahutusteni välja.

Trumpi kui eduka ärimehe ja poliitiku, aga ka korraliku kodaniku kuvandit lammutatakse järjekindlalt ja leidlikult. Hoope antakse ameeriklaste jaoks kõige pühamaid mõisteid pidi. Riigipea peab olema eeskujulik pereisa? Trump kasutab prostituutide teenuseid. Maksud on igale Ameerika Ühendriikide kodanikule pühaks kohustuseks? Trump sullerdab maksudega.

Trump nimetas "kõige suurema vea" USA ajaloos >>

President eri tohi valetada? Trump ainult seda teebki, et ajab avalikkust segadusse, sealhulgas omaenese kapitali päritolu asjus. Valimised on USA riikluse ja suveräänsuse puhul pühimast pühim? Trump läks võidu nimel kokkuleppele Ameerika Ühendriikide strateegilise vastasega. Riigipea peab järgima kindlaksmääratud välispoliitilist liini? Trump viskleb sinna-tänna, tekitades USA-le uusi ohtusid.

Kõik see näitab, kuivõrd tugevat aluspõhja laovad tema vastased võimalikuks ametist tagandamiseks. Selles mõttes on The New York Timesi kirjutis veel üheks kivikeseks, või siis täpsemalt betoonplokiks poliitilise hoone vundamenti, mis tahetakse pärast Trumpi valmis ehitada. Valgest majast teatatakse, et juba 1990. aastail vaatas USA maksuameti siseriiklike tulude teenistus läbi ja kiitis heaks kõik Trumpide perekonna tehingud. Ega leidnud neis mitte midagi häbiväärset.

Ent pärast skandaalse artikli ilmumist teatasid maksuasutused, et ilmsikstulnud infot uuritakse hoolikalt. Tundub, et varsti saame teada mööndustega eriprokuröri Muelleri uue komisjoni moodustamisest, mis asub tegelema "maksumahhinatsioonide" ja muude Donald Trumpi oletatavate finantspattudega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
tagandamine, poliitika, USA vahevalimised, valimised, Demokraatlik partei, meedia, Brett Kavanaugh, Donald Trump, USA

Peamised teemad