09:07 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
57 0 0

Jooksvad sündmused sunnivad uue pilguga vaatama Briti kahekümnenda sajandi teise poole mürgist satiiri ja musta huumori klassikat. Tol ajal tundus, et Briti koomikutel on silmapaistev anne ülepingutatud absurdiks nende süsteemi puuduste ja pahede naeruvääristamiseks.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Mida aeg edasi, seda raskem on leida originaalseid lähenemisi Ühendkuningriigist tulevate uudiste mõtestamiseks. Mõte takerdub vana nalja erinevatesse variatsioonidesse: "jõudsime just mõelda, et saime põhja kätte, kui altpoolt koputati".

Viimased päevad on toonud terve portsu sõnumeid, et Suurbritannia kompromissitu võitlus Venemaa ohtude vastu on Londoni kujutlusvõimest sõltumata uuele tasemele jõudnud.

Kõigepealt uudiseid.

Ühendkuningriik korraldab Omaanis 17 aasta suurimad sõjaväeõppused Saif Sareea 3, milles osaleb 5,5 tuhat sõjaväelast, 200 soomusmasinat, kuus sõjalaeva, dessantlaev ja kaheksa Typhoon hävitajat.

Tõsi, Britid tunnistavad kahetsusega, et nende relvajõud on viimastel aastatel mõnevõrra kängu jäänud. Näiteks eelmistele samanimelistele õppustele numbriga kaks, mis toimusid 2001. aastal, kaasati soomukeid kaks ning sõjaväelasi ja sõjalaevu neli korda rohkem. Tol ajal osales õppustel 66 Challenger 2 tanki, nüüd ainult 18.

See-eest kasutatakse esmakordselt vaenlase positsioonide avastamiseks suuri droone. Tuleb tunnistada, et nad ei ole tehnoloogiliselt ja funktsionaalselt eriti head, kuid see on väga odav lahendus. Iga selline riistapuu maksab vähem kui tuhat naela. Muide, eelmiste jõulude ajal olid sellised asjad kingitustena Briti saartel väga populaarsed. Kuid peaasi, et nendel õppustel hakkab Briti sõjavägi harjutama sõjapidamist Venemaaga. Jah, justnimelt Omaanis, Araabia poolsaare kaguosas. Briti sõjavägi märgib uhkusega, et manöövritel kasutatav tehnika võib töötada temperatuuridel kuni pluss 49 kraadi. Kas sama tehnika töötab ka miinus 49° C juures, mis on Venemaal tõenäolisem, pole täpsustatud.

Ah, jah, vastutegevust Briti vägedele teeb tõenäoliselt kohaliku õukonna ratsaväeeskadron. Õnneks mitte ratsa, vaid kergelt soomustatud lahingumasinatel, mis peavad etendama "mõnevõrra võimsamaid vene T-72 tanke".

Samas teeb Briti armeele erilist muret asjaolu, et Venemaa on valmis pidama sõda mitmes piirkonnas korraga, mistõttu võib Ühendkuningriigil tekkida vajadus võidelda korraga mitmel rindel. Briti kaitseministeeriumi see ei heiduta ja ta kaalub võimalust panna Venemaa suhtes toime massiivseid küberrünnakuid elektrivarustuse paralüseerimiseks, näiteks, kui Moskva peaks hõivama Eesti saared või tungima Liibüasse. Nii kuulutasidki, et nad lülitavad Kremlis valguse välja, kui Venemaa peaks suveräänsete riikide suhtes agressiivseid kallaletunge toime panema.

Ei, kõik ülaltoodu ei ole "Benny Hill Show", seriaali "Jah, härra minister" ega "Monty Pythoni" absurdsete sketšide stsenaarium, vaid viimaste päevade tõelised uudised ja märkimisväärne osa jooksvast Briti poliitilisest päevakorrast.

Suurbritannia valmistub sõjaks Venemaaga>>

Jooksvad sündmused sunnivad uue pilguga vaatama Briti kahekümnenda sajandi teise poole mürgist satiiri ja musta huumori klassikat. Tol ajal tundus, et Briti koomikutel on silmapaistev anne ülepingutatud absurdiks nende süsteemi puuduste ja pahede naeruvääristamiseks.

Nüüd aga tekib üha enam kahtlus, et ega nad palju ei liialdanudki ja hea inglise huumor sai loomulikuks kaitsemehhanismiks süsteemile, kus absurd (mitte rumalus, valearvestus, pahatahtlikkus, või täielik lora) muudkui kuhjub kuni jõuab tõeliselt rableeslike mõõtmeteni (François Rabelais (u 1494 – 9. aprill 1553) oli üks tähtsamaid prantsuse renessansiajastu humanistlikke kirjanikke – Wikipedia).

Kuni viimase ajani jäi see Briti sisekööki, samal ajal kui maailma osaks said üksikud ekstsessid, mis kanti nii traditsioonilise kui ka võluva inglise ekstsentrilisuse arvele. Lõpuks tõusis Briti poliitiline kultuur ja elu tervikuna maailmatasandile ja selgus, et Monty Python ja Benny Hill ei liialdanud ega visanud nalja, vaid lihtsalt rääkisid asjadest nii nagu nad on.

Muide, võib-olla just siin tasuks Briti kaitseministeeriumil otsida Venemaa vastu kõige tõhusamat ja kättesaadavamat relva. Kui nad samas vaimus jätkavad, hakkavad Venemaa relvajõud koos vene häkkerite, trollide ja GRU agentidega naeru tõttu oma võitlusvõimet kaotama.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sõda, Venemaa, Ühendkuningriik

Peamised teemad