07:31 24. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Poliitika
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
6730

Kiievi poliitikud süüdistavad Budapesti "humanitaaragressioonis", väites, et ka Ukraina lääneosas hakkavad sündmused kulgema "Krimmi stsenaariumi" alusel.

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Beregovo linnas asuv Ungari konsul on persona non grataks kuulutatud. Tema oli see, kes õnnitles skandaalses videos šampusepokaalidega Taga-Karpaatia elanikest vastseid Ungari kodanikke, vahendab RIA Novosti

Šampusepokaal

Pingelised suhted Budapesti ja Kiievi vahel halvenesid veelgi pärast seda, kui internetti ilmus Beregovo linna Ungari konsuli video. Inimesed, kes on just kodakondsust kinnitavad dokumendid kätte saanud, vannuvad naaberriigile truudust. Konsul Matias Siladi ja vastsed Ungari kodanikud löövad šampuseklaase kokku. Samal ajal palutakse neil Ukraina võime saadud passidest mitte teavitada.

Kõik see kokku — truudusevanne, teise kodakondsuse saladuses hoidmise nõue ja selle puhuks korraldatud pidu – tekitas "patriootlikus kogukonnas" nördimust.

Sedapuhku ei jäänud kõrvale ka Ukraina Välisministeerium, kuigi passide jagamisest on ka varem juttu olnud.

Pärast salvestise avaldamist paluti konsul Siladil 72 tunni jooksul Ukraina territooriumilt lahkuda.

Kiiev nõudis, et Ungari esindajad "lõpetaksid Ukraina seaduste rikkumise." Budapest vastas sümmeetriliselt, süüdistades Kiievit ungarivastasuses. Ungarlaste sõnul on see seotud presidendivalimiste kampaaniaga.

"Ungari reaktsioon on absoluutselt ja põhimõtteliselt kohatu," vastas Ukraina välisminister Pavel Klimkin. Tema sõnul peaksid naabrid mõistma, et andes kodakondsuse Ukraina etnilistele vähemustele, tekitavad nad neile probleeme.

Kiievi arvates ületab see küsimus Ukraina ja Ungari suhete piire. 

Uus vaenlane

"Just Kiievi reaktsioon on ülevõimendatud ja põhjendamatu," leiab Ungari politoloog Gabor Stir. "Suurel osal Ukraina eliidist on samuti teiste riikide passid ja kodakondsus – nad lihtsalt ei räägi sellest avalikult.

Ungari on varemgi Taga-Karpaatia elanikele kodakondsust andnud, seda on tehtud juba mitu aastat, kuid äsjanähtud reaktsioon on esmakordne."

Ta arvab, et süüdi on Kiievi vajadus "natsionalistlikke tundeid võimendada, aga loosung "Venelased on meie vaenlased " ei tööta enam." Nüüd leitigi Ungari näol uus vastane."

Ukraina ja Ungari saatsid passide väljaandmise skandaali tõttu konsulid riigist välja

Vastupidiselt Kiievi poliitikute murelikele avaldustele ei pretendeeri Ungari Taga-Karpaatia aladele, jätkab ekspert. "Ungarlasi elab seal vaid mõnes piirkonnas.

Muide, Budapest ei abista mitte ainult ungarlasi, vaid toetab rahaliselt ka teisi inimesi — humanitaarabi korras. Kas keegi tõesti arvab, et Ungari hakkab seda maad jõuga vallutama? See on naljakas, me oleme ELis ja NATOs. Sõjaline variant on välistatud. Kuid Kiievile on separatismist rääkimine kasulik," rõhutab politoloog.

Beregovos elaval Ungari päritolu Györgyl pole kahtlustki, et Taga-Karpaatia ungarlastest luuakse teadlikult vaenlase kuvandit. "Taga-Karpaatias on kaks Ungari parteid, kumbki neist ei ole Ukrainast eraldamise küsimust kunagi puudutanud. 

Ukraina poliitikute avaldustele on parem mitte tähelepanu pöörata. Kiievis on täielik tohuvabohu, võimuvõitlus ning üksteise kukutamine. See, kes täna separatismi vastu võitleb, osutub homme ise separatistiks.

Täna on nad rahvuslased ja isamaalastest kangelased, homme aga rahvavaenlased ja reeturid. Nagu 1937. aastal. Proovi siin millestki aru saada!" — kommenteerib ta RIA Novosti ajakirjanikule.

"Rahustage pööraseid"

"Ukrainlased on meile siin vaimsuselt kõigile sarnasemad, nad on meie jaoks väga lähedased inimesed. Tuleb vaid maha rahustada paar tosinat vägivaldset selli, kes käivad ja skandeerivad: "Ungarlastele nuga! Venelased maha lasta! Kohver, raudteejaam, Venemaa!" Ma ei arva, et meie elanikkond tahaks massiliselt Ungarisse elama kolida," ütleb RIA Novostile Taga-Karpaatia avaliku elu tegelane Ivan Danatsko.

Lavrov teatas et Venemaa ja Ungari tunnevad Kiievi natsionalistliku suuna üle muret. Venemaa välisminister näeb toimuvas tavalist kadedust: "Ukrainas on palju võõrsile tööle läinud inimesi. Etnilistel ungarlastel on siin teiste ees eelis. ELi pass võimaldab neil Euroopas seaduslikult töötada ja suurt palka saada. Kohalikud ungarlased on üldiselt külaelanikud, kelle jaoks on pass võimaluseks raskes majanduslikus olukorras ellu jääda. Naaber on aga sageli kade ja helistabki kohe SBU-sse: "Häire! Minu naaber on separatist, püüdke ta kinni!" 

Sellega, et Taga-Karpaatias ei olnud enne Maidani värvilist revolutsiooni mingit separatismi juttu, nõustub ka Lääne-Ukrainas elavate russiinide juht Mihhail Tjasko. Hüsteeriat tekitatakse "patriootliku" valijaskonna mobiliseerimiseks.

"Kõik see võib Ukraina jaoks kurvalt lõppeda. Nad elustasid territooriumide probleemi, mis oli aastakümneteks unustatud ja sundisid Ungarit vastusammudele. Kiiev avas seeläbi Pandora laeka," lisab ta.

Vana lugu

Taga-Karpaatia muutus Ukraina osaks pärast Teist maailmasõda. Enne seda valitsesid piirkonna üle Austria-Ungari ja Tšehhoslovakkia. 1991. aasta enesemääramiste lainel korraldati siingi oma referendum — autonoomse piirkonna loomise osas. 

1957. a. noorte- ja tudengifestival Moskvas
© Sputnik / Анатолий Гаранин

Leonid Kravtšuki, tolleaegse Ukraina Ülemraada esimehe surve all asendati hääletussedelite sõnastuses "autonoomia" väljend "isemajandava territooriumiga".

Lisavabaduste poolt hääletas ootuspäraselt suurem osa elanikkonnast. Kiievis aga otsustati toimunud rahvahääletuse tulemust ignoreerida, tehes nägu, nagu poleks midagi juhtunud.

Eirati ka piirkonna nõudmist riigi põhiseadusesse muudatused lisada. Aga fakti, et paljud Taga-Karpaatia elanikud mäletavad tänase päevani kunagisi piire, ei unustatud Kiievis kunagi.

Ukraina poliitikud rääkisid Taga-Karpaatia "separatismist" ja mässulistest ungarlastest juba 2010. aastate alguses, mil võimul oli Regioonide Partei. 

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak Ämari lennubaasil
Пресс-служба Министерства обороны Украины

Raada "Regionaalide" fraktsiooni juht Aleksandr Jefremov väljendas muret madjarite eraldumisküsimuse üle. Saatuse irooniana on ta ise nüüdseks separatismisüüdistustega kohtu all.

Kuus aastat tagasi kinnitas Ungari suursaadik Kiievis Mihai Baier, et tema riigi konsulaadid väljastasid etnilistele ungarlastele passe, kuid keeldusid statistikat avalikustamast. "Tegu on isikuandmete kaitsega ja valitsusel puudub õigus seda avalikustada," selgitas diplomaat.

Politoloog: Kiiev püüab Budapesti diskrediteerida

Lühidalt öeldes on Ungari passide probleem õhus juba pikemat aega. Varasemalt puudus teemast valimiste-eelne ärevus ja videoklipp, kus konsul uusi kodanikke õnnitleb.

"Ei olnud ka mingit vihkamist. Sajandeid elasid kõik rahvad Karpaatides rahumeelselt," ütles RIA Novostile üks Taga-Karpaatia Ungari kogukonna juhtidest.

Ta palub oma nime mitte avaldada ja kasutab ainult ohutud ja kontrollitud väljendeid. "Taga-Karpaatia ungarlaste seas polnud separatistlikke tundeid ei varem ega ka nüüd. Budapest aitab meid, aga Ungari on meie jaoks vaid kultuuriline kodumaa, ei midagi enamat, "kinnitab ta.

Küsimusele, kas ta loodab pärast 2019. aasta valimisi "Ungari separatismi" kampaania vaibumist, vastab kõneleja ohates: "Ma loodan ainult Jumalale. Lihtsurelik ei suuda ära arvata, mida nad (poliitikud – Toim.) seal veel välja mõtlevad."

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Eesti rahvuslased palusid Ungari rahvalt vabandust
Laen laenu tagasimaksmiseks – IMF tunnistas de facto Ukraina pankrotti
Tagid:
separatism, humanitaaragressioon, truudusevanne, passid, persona non grata, kodakondsus, Välisministeerium, Beregovo, Lääne-Ukraina, Budapest, Ungari, Kiiev, Krimm

Peamised teemad