09:54 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
42 0 0

Tšehhi poliitik Premysl Votava sõnul pole Ameerika eeskujul iseseisvate riikide liidu Euroopas ajalooliste kogemuste tõttu võimalik.

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Tuntud Ameerika konservatiivne poliitik Steve Bannon kritiseeris Tšehhi väljaandele Reflex antud intervjuus Euroopa Liitu, öeldes: "Me soovime pakkuda eurooplastele sõltumatuid rahvusriike, mida juhivad nende oma kodanikud, kes on neile olulistes küsimustes sama meelt."

Стивен Бэннон
© AFP 2019 / DON EMMERT
Poliitik Steve Bannon

S. Bannon lisas, et Visegradi nelik on üks olulisemaid geopoliitilisi ühendusi maailmas. Agentuurile Sputnik Česká republikа kommenteeris seda seisukohta Rahvussotsialistide partei esimehe asetäitja Premysl Votava.

Stephen Bannon külastas Tšehhi vabariiki, kus ta üritab moodustada euroskeptikute klubi. Kas EL vajab tõsist oponenti?

Bannon ei ole praeguse EL olukorraga rahul. Tema kõnelused euroskeptiliste parteide esindajatega on tingitud soovist põhjalikult reformida EL vastavalt Ameerika Ühendriikide arusaamadele. Sel eesmärgil on Bannon sel aastal külastanud Euroopat juba mitu korda. Septembris kohtus ta Tšehhi Vabariigi president Milos Zemaniga.

Macron tegi ettepaneku Euroopa Liitu reformida ja luua euroala parlament >>

Minu arvates võib Steve Bannoniga nõustuda, et Euroopa Liit vajab tõsist reformi. See on absoluutselt vajalik. Aeg ei tööta Euroopa Liidu aluste kasuks. Selle viimaseks näiteks on Euroopa Parlamendi ülbus ja põhjendamatud ähvardused Ungari suhtes. Siinkohal on siiski meeldiv märkida, et Tšehhi parlamendisaadikud mõistsid selle protsessi EL-s hukka ja aususid Ungarit toetama.

Bannon väidab, et veelgi sügavam EL integratsioon oleks viga ja et Liit peaks toimima Ameerika Ühendriikide põhimõttel, st sõltumatute riikide liiduna. Mida te sellest arvate?

Isegi karistuse korral ei võta Tšehhi enam Euroopa Liidu kvootide alusel pagulasi oma maale vastu, illustratiivne foto
© AP Photo / Thanassis Stavrakis

Bannon ilmselt ei tunne ajaloolisi tõsiasju, millega Euroopat on juba tuhandeid aastaid kujundatud. Näiteks Euroopa riikide keeleline, kultuuriline ja sotsiaalne mitmekesisus. Sõltumatute Riikide Liit Ameerika Ühendriikide eeskujul, nagu Bannon on välja pakkunud, on demokraatia illusioon. Ameerika Ühendriikide osariigid kujutavad endast haldusüksusi, samasuguseid nagu näiteks Austria liidumaad. See tähendaks Euroopa riikide autonoomia piiramist. Nagu öeldakse: "vihma käest räästa alla".

Kas Tšehhi Vabariik saaks sellises liidus eksisteerida?

Tundub, et piiratud suveräänsuse poliitika meie valitsusele sobib ja võib-olla talle isegi meeldib, et tema eest otsustatakse kusagil kaugel Brüsselis… See oleks veelgi hullem, kui tänane Euroopa Liit. Samal ajal peame me meeles pidama, et Tšehhi vabariigi suveräänsus on piiratud juba enam kui 100 aastat. Isegi "iseseisev" Tšehhoslovakkia oli Esimese vabariigi ajal üles ehitatud Prantsuse mudelil.

Müncheni sobingu 80. aastapäev >>

Prantsusmaa ja Ühendkuningriik otsustasid Tšehhoslovakkia eest ka 1938. aastal. Protektoraat oli vaid Müncheni jätk, ja ka Tšehhoslovakkia sõjajärgne areng oli ainult selle piiratud suveräänsuse jätkumine. Sama kehtib ka 1989. aastale järgneva perioodi kohta. Isegi praegune piiratud suveräänsus on Brüsseli bürokraatia ideoloogiline tööriist. EL Parlament ise on selle poliitika ainuke täitevjuht, kus juhtroll on Euroopa Liidu "vanakestel", peamiselt Saksamaal ja Prantsusmaal.

Bannon ütles, et Visegradi nelik on tänapäeva maailmas üks olulisemaid geopoliitilisi rühmitusi. Kas te nõustute tema arvamusega?

See meelitus on kindlasti paljudele meelepärane. Sellega võib üldiselt nõustuda. Neli Visegradi riiki on oluline jõud ja vastukaal peamiselt EL "vanadele" liikmesriikidele. Praegu on Brüsseli rünnakute peamisteks ohvriteks Ungari ja vähemal määral Poola.

Ungari ja Poola lähevad lähetatud töötajate pärast Brüsseliga kohtusse >>

Just nendes küsimustes peaks Visegrad ühtsust ilmutama, nagu see toimus Euroopa rändekriisi küsimuses. Migratsioonikriisi näitel on hästi näha erinevus probleemi mõistmisel alates Brüsseli, Saksamaa või Prantsusmaa naiivsest lähenemisviisist kuni Ungari väga aruka poliitikani.

Tagid:
rahvusriik, sõltumatu, intervjuu, poliitika, Sputnik, EL, Premysl Votava, Steve Bannon, Tšehhi, Ungari, USA

Peamised teemad